Czarna wieża

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Ten artykuł dotyczy powieści P.D. James. Zobacz też: Barad-dûr.
Czarna wieża
The Black Tower
Autor P.D. James
Typ utworu powieść kryminalna
Wydanie oryginalne
Język angielski
Data wydania 1975
Wydawca Faber and Faber
Pierwsze wydanie polskie
Przekład Zbigniew Białas

Czarna wieża (ang. The Black Tower) – powieść P.D. James wydana w roku 1975 roku. W Polsce wydana po raz pierwszy w 1993 roku przez wydawnictwo Książnica. Przetłumaczona na język polski przez Zbigniewa Białasa.

Treść[edytuj | edytuj kod]

Londyński detektyw Adam Dalgliesh, w ramach rekonwalescencji po ciężkiej chorobie, przyjmuje listowne zaproszenie starego przyjaciela, pastora Baddeleya, i wybiera się do prywatnego domu opieki Toynton Grange, na wybrzeżu Dorset. Na miejscu zastaje odzianego w habit Wilfreda Ansteya oraz jego pomocników, którzy zajmują się kilkoma pacjentami poruszającymi się na wózkach inwalidzkich. Zanim jednak Dalgliesh dociera na miejsce, Baddeley umiera. Nieco wcześniej w ośrodku doszło też do niewyjaśnionego samobójstwa. Londyński detektyw, chociaż poważnie osłabiony po chorobie, postanawia przyjrzeć się dokładniej ponuremu ośrodkowi wzniesionemu nad skalistym brzegiem morza.

Czarna wieża jest piątą z kolei powieścią P.D. James, w której głównym bohaterem jest detektyw Adam Dalgliesh. Cykl jego przygód obejmuje czternaście książek. Po raz pierwszy pojawił się w powieści Zakryjcie jej twarz (Cover Her Face) z 1962 roku. Dalgliesh pracuje w policyjnej służbie metropolitalnej w New Scotland Yard w Londynie w wysokiej randze (Commander), chociaż w pierwszej powieści z jego udziałem ma funkcję Detective Chief Inspector. Jest typem zamożnego detektywa intelektualisty. Pisze i publikuje poezje, mieszka nad Tamizą w dzielnicy Queenhithe w londyńskiej dzielnicy City; jest właścicielem Jaguara.

Nagrody[edytuj | edytuj kod]

1975 CRA Macallan Silver Dagger for Fiction.