Czarna wołga

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj

Czarna wołgamiejska legenda rozpowszechniana w Polsce, głównie w latach 60. i 70. XX wieku, mówiąca o kursującej po mieście czarnej limuzynie marki GAZ-21 Wołga (później GAZ-24), którą rzekomo porywano dzieci.

Według niektórych wersji czarna wołga miała białe firanki w oknach[1], inne wspominały o białych oponach[1] lub o braku tablic rejestracyjnych. Jeździli nią księża lub zakonnice[1], Żydzi[1], SB[1], ewentualnie wampiry[1] lub sataniści. Samochód miał krążyć po drogach po zmroku, a jego kierowca porywał dzieci i spuszczał im krew jako lekarstwo dla bogatych Niemców umierających na białaczkę[1].

Historia z czarną wołgą powróciła w zmienionej wersji pod koniec XX wieku. W tym wariancie opowieści tajemniczy osobnik miał podróżować czarnym bmw[1] lub mercedesem (czasem z rogami zamiast bocznych lusterek i/lub z rejestracją składającą się z trzech szóstek). Kierowcą ponoć był szatan o wyglądzie (między innymi) skinheada, który zabijał przechodniów, pytając ich o godzinę, o której rzekomo później umierali.

Kontekst kulturowy[edytuj]

Motyw porwania przez obcą, złowrogą moc, która wykorzystuje czarny pojazd, występuje na przestrzeni wieków w wielu kulturach. W mitologii greckiej Persefona miała zostać porwana przez Hadesa, boga podziemnego królestwa umarłych, kiedy podczas zabawy na łące nachyliła się nad kwiatem narcyza. Hades zjawił się nagle w rydwanie zaprzężonym w czarne rumaki.

Do plotki o czarnej wołdze nawiązał zespół Hey w piosence „Muka!”, z wydanego w 2003 roku albumu Music Music.

Zobacz też[edytuj]

Przypisy

  1. a b c d e f g h Konrad Godlewski: Czarna wołga i inne legendy miejskie w serwisie gazeta.pl, 06-01-2004

Bibliografia[edytuj]