Czarna wołga

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
GAZ-21 Wołga
GAZ-24 Wołga

Czarna wołgamiejska legenda rozpowszechniana w Polsce głównie w latach 60. i 70. XX wieku, mówiąca o kursującej po mieście czarnej limuzynie marki GAZ-21 Wołga (później GAZ-24), którą rzekomo porywano dzieci.

Według niektórych wersji czarna wołga miała białe firanki w oknach[1], inne wspominały o białych oponach[1] lub o braku tablic rejestracyjnych. Jeździli nią księża lub zakonnice[1], Żydzi[1], SB[1] ewentualnie wampiry[1] lub sataniści. Samochód miał krążyć po drogach po zmroku, a jego kierowca porywał dzieci i spuszczał im krew jako lekarstwo dla bogatych Niemców umierających na białaczkę[1].

Historia z czarną wołgą powróciła w zmienionej wersji pod koniec XX wieku. W tym wariancie opowieści tajemniczy osobnik miał podróżować czarnym bmw[1] lub mercedesem (czasem z rogami zamiast bocznych lusterek czy z rejestracją składającą się z trzech szóstek). Ponoć kierowcą tego auta był sam Szatan o wyglądzie (między innymi) skinheada, który zabijał przechodniów pytając ich o godzinę, o której rzekomo później umierali.

Kontekst kulturowy[edytuj | edytuj kod]

Motyw porwania przez obcą, złowrogą moc, która wykorzystuje czarny pojazd, występuje na przestrzeni wieków w wielu kulturach. W mitologii greckiej Persefona miała zostać porwana przez Hadesa, boga podziemnego królestwa umarłych, kiedy podczas zabawy na łące nachyliła się nad kwiatem narcyza. Hades zjawił się nagle w rydwanie zaprzężonym w czarne rumaki.

Do plotki o czarnej wołdze nawiązał zespół Hey w piosence „Muka!” z wydanego w 2003 roku albumu Music Music.

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Przypisy

  1. a b c d e f g h K. Godlewski, Czarna wołga i inne legendy miejskie...

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]