Czarna wojna

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Czarna wojna
Ilustracja
Plakat wydany na Ziemi van Diemena podczas czarnej wojny, ilustrujący zasadę gubernatora Daveya – przyjaźni i równej sprawiedliwości wobec tubylców i kolonistów
Czas

1828-1832

Miejsce

Tasmania

Terytorium

Ziemia van Diemena (ob. Tasmania)

Wynik

niemal totalna zagłada Aborygenów tasmańskich, pozostali przy życiu nieliczni

Strony konfliktu
Imperium brytyjskie Aborygeni tasmańscy
Dowódcy
George Arthur
Siły
różne, przeciętnie 500-1000 ok. 5000-10 000 (w tym nie biorący udziału w walkach)
Straty
188 oficjalnie 388, szacunki mówią o liczbie 5000-9000 ofiar
brak współrzędnych

Czarna wojna – konflikt pomiędzy brytyjskimi kolonistami a Aborygenami tasmańskimi, jaki miał miejsce na Ziemi van Diemena (obecnie Tasmania) na początku XIX wieku. Konflikt zyskał opinię ludobójstwa ze względu na niemal całkowitą zagładę rdzennych mieszkańców. Jednakże współcześnie liczna grupa mieszkańców Tasmanii deklaruje swoje aborygeńsko-tasmańskie pochodzenie.

Nigdy nie nastąpiło formalne wypowiedzenie wojny, w związku z czym występują rozbieżności w źródłach odnośnie do dat rozpoczęcia i zakończenia konfliktu. Niektóre źródła jako datę rozpoczęcia konfliktu podają rok 1803, w którym miało miejsce założenie pierwszej stałej osady przez kolonistów. Z największą intensywnością walki przebiegały w latach 20. XIX wieku, który to okres najczęściej jest określany mianem „czarnej wojny”. Konflikt zasadniczo wygasł na początku lat 30., kiedy pozostałych przy życiu Aborygenów stopniowo przesiedlono na Wyspę Flindersa[1].

Odniesienia w kulturze[edytuj | edytuj kod]

O konflikcie wspomina H.G. Wells w pierwszym rozdziale „Wojny światów”:

Zanim osądzimy ich zbyt surowo, przypomnijmy sobie, jak bezlitośnie tępił własny nasz gatunek nie tylko zwierzęta, bizony czy ptaki dodo, ale i inne rasy ludzkie, na niższym stojące szczeblu rozwoju. Choćby Tasmańczycy wybici doszczętnie w ciągu pięćdziesięciu lat przez przybyszów z Europy[2].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Osoby obecnie podające jako narodowość Aborygen tasmański są potomkami tych przesiedleńców, repatriujących się na Tasmanię w 1847
  2. H.G. Wells, Wojna światów, tł. H. Józefowicz, ISKRY, Warszawa 1987, ISBN 83-207-0815-X, s. 8,9.

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]