Czarne Słońce (symbol)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Czarne Słońce (niem. Schwarze Sonne) – nazistowski symbol, jedna z wersji krzyża słonecznego, używany przez środowiska neonazistowskie. Czarne Słońce składa się z trzech nałożonych na siebie swastyk. Symbol pierwszy raz pojawił się jako mozaika w Obergruppenführersaal w zamku Wewelsburg.

Fakty, że Czarne Słońce złożone jest z dwunastu run sig; hala, gdzie znajduje się mozaika, ozdobiona jest dwunastoma kolumnami i niszami; a SS składało się z dwunastu oddziałów mogą sugerować, że dla ezoterycznych nazistów liczba ta miała ważne znaczenie[1].

Zamek Wewelsburg[edytuj | edytuj kod]

Czarne Słońce jako mozaika w zamku Wewelsburg

W latach okupacji zamku przez Reichführera-SS miejsce miała odbudowa i remont budynku, wtedy to na podłodze z białego marmuru w północnej wieży zamku ułożono Czarne Słońce w kolorze ciemnej zieleni[2].

Wykorzystanie przez neonazistów[edytuj | edytuj kod]

Tarcza Pułku „Azow”

Symbol Czarnego Słońca stał się popularny wśród wielu skrajnie prawicowych i neo-nazistowskich ugrupowań takich jak ukraiński Pułk „Azow” czy brytyjskie Sonnenkrieg Division[3].

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. History M. A., History B. A., Understanding the Meaning of the Nazi Black Sun Symbol, Learn Religions [dostęp 2021-05-28] (ang.).
  2. History of Wewelsburg Castle – Kreismuseum Wewelsburg, www.wewelsburg.de [dostęp 2021-05-28] (ang.).
  3. Subcomandante X, [Brief] New Sonnenkrieg Division Propaganda Appears on Fascist Forge, Medium, 16 stycznia 2019 [dostęp 2021-05-28] (ang.).