Karbonado

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
(Przekierowano z Czarny diament)
Skocz do: nawigacja, szukaj
Karbonado
Próbka Karbonado
Próbka Karbonado
Właściwości chemiczne i fizyczne
Skład chemiczny C
Twardość w skali Mohsa 10
Gęstość minerału 3,5–3,53 g/cm³
Właściwości optyczne
Połysk diamentowy

Karbonado (czarny diament)diament polikrystaliczny, występujący w osadach aluwialnych w Brazylii i Republice Środkowoafrykańskiej. Z wyglądu podobny jest do węgla drzewnego. W odróżnieniu od innych diamentów polikrystalicznych, porowata powierzchnia karbonado wykazuje brak inkluzji, pochodzących z płaszcza ziemskiego. Do najczęstszych należą florencyt, ksenotym, ortoklaz, kwarc czy kaolin, czyli składniki pochodzące ze skorupy ziemskiej. Badania za pomocą TEM ujawniły obecność także metali i związków międzymetalicznych, takich jak Fe, Fe-Ni, Ni-Pt, Ti, Sn, Ag, Cu i SiC[1]. Karbonado wykazuje wysoką fotoluminescencję i elektronoluminescencję, indukowaną przez azot, co może świadczyć, że prawdopodobnie w okresie formowania istniały w nim radioaktywne inkluzje.

Według badań naukowców z Florida International University i Case Western Reserve University, którzy obserwowali karbonady w świetle podczerwonym, pochodzącym z promieniowania synchrotronowego, uzyskanego w Brookhaven National Laboratory[2], karbonady formowały się w bogatym w wodór środowisku międzygwiezdnym, poza Układem Słonecznym. Powstały prawdopodobnie w wyniku wybuchu gwiazdy supernowej a ich skład chemiczny zdradza podobieństwo do pyłu kosmicznego. Jednym z wytłumaczeń ich obecności na Ziemi jest uderzenie zawierającego je meteorytu (na co wskazuje chociażby fakt, że karbonada występują jedynie w dwu izolowanych miejscach na Ziemi)[3].

Przypisy

  1. Heaney, P. J.; Vicenzi, E. P.; De, S. (2005). "Strange Diamonds: the Mysterious Origins of Carbonado and Framesite". Elements 1 (2)
  2. Infrared Absorption Investigations Confirm the Extraterrestrial Origin of Carbonado-Diamonds
  3. Garai et al. 2006 Astrophysical Journal Letters, vol 653, pp L153-L156

Linki zewnętrzne[edytuj]