Przejdź do zawartości

Czarny feminizm

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii

Czarny feminizm – nurt w myśli feministycznej kładący nacisk na ścisły związek seksizmu, rasizmu i klasizmu i stawiający sobie za cel przeciwdziałanie im[1]. Zgodnie ze stanowiskiem Combahee River Collective z 1974 roku, wyzwolenie czarnych kobiet to wyzwolenie dla wszystkich ludzi, jako że oznaczałoby zakończenie dyskryminacji ze względu na płeć, rasę i klasę[2]. Jedną z teorii, które wyewoluowały z tego nurtu był kobietyzm(inne języki) Alice Walker.

Alice Walker i inne kobietystki uważają, że czarne kobiety doświadczają innej i silniejszej dyskryminacji niż białe kobiety. Wskazały na wyłonienie się czarnego feminizmu po tym, jak powstały ruchy kobiece pod przewodnictwem białych kobiet z klasy średniej, które ich zdaniem generalnie zignorowały kwestię dyskryminacji opartej na rasie i klasie[3]. Patricia Hill Collins(inne języki) zdefiniowała czarny feminizm w pracy Black Feminist Thought (1991) jako obejmujący kobiety, które przekuwają w teorie doświadczenia i idee podzielane przez zwykłe czarne kobiety, dostarczające unikalnej perspektywy postrzegania siebie, społeczności i społeczeństwa.

Istnieje sojusz pomiędzy czarnymi feministkami a postkolonialnymi feministkami(inne języki), który łączy się z feminizmem transnarodowym(inne języki) i feminizmem trzecioświatowym. Nurty te musiały ubiegać się o uznanie nie tylko ze strony mężczyzn z ich kultur, ale również ze strony zachodnich feministek[4].

Organizacje czarnych feministek zaczęły powstawać w latach 70. XX wieku i musiały pokonać trzy różne wyzwania, które nie dotyczyły innych organizacji feministycznych. Pierwszym z nich było „udowodnienie innym czarnym kobietom, że feminizm nie jest tylko dla białych kobiet”. Musiały również domagać się, by białe kobiety „podzieliły się z nimi władzą i afirmowały różnorodność” oraz „zwalczały mizoginistyczne tendencje czarnego nacjonalizmu”. Biorąc pod uwagę wszystkie wyzwania stojące przed czarnymi feministkami, wiele aktywistek nazywało je „wojowniczkami znużonymi wojną”.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Patricia Hill Collins: Defining Black Feminist Thought. Feministezine.com. [dostęp 2011-10-05].
  2. [http://www.feministezine.com/feminist/modern/Black-Feminist-Statement.html A Black Feminist Statement From The Combahee River Collective]. Feministezine.com. [dostęp 2011-10-05].
  3. Alice Walker "In Search of our Mothers' Gardens: Womanist Prose", New York: Harcourt Inc, 1983
  4. Chris Weedon: Key Issues in Postcolonial Feminism: A Western Perspective. GenderForum.org. [dostęp 2011-10-05]. [zarchiwizowane z tego adresu (5 lipca 2016)].