Czarodziej

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
ilustracja sporządzona przez Eliphasa Léviego (1887)

Czarodziej, mag – w mitach, okultyzmie, legendach i literaturze fantasy, osoba praktykująca magię[1]. Żeński odpowiednik tego słowa to czarodziejka.

W przeciwieństwie do, parających się czarną magią, czarnoksiężników czy czarownic, czarodzieje nieśli zwykle ludziom pomoc używając białej magii.

Współczesna literatura fantasy[edytuj | edytuj kod]

W stworzonej przez J.R.R. Tolkiena mitologii Śródziemia czarodzieje (qya. Istari, sin. Ithryn) są Majarami, istotami wysłanymi z Amanu do Śródziemia, by wspomóc żyjące tam ludy w walce z Sauronem[2]. Między innymi przez wizerunek Gandalfa jako mężczyzny z wysoką czapką w świadomości zapisał się taki wizerunek czarodzieja. Z czasem jednak twórcy zaczęli eksperymentować, tworząc różnego typu systemy magii. Odbieganie można zauważyć w psychologii głównego bohatera książki Ani słowa prawdy Jacka Piekary, czy w magach posługujących się mocą metali z serii Ostatnie Imperium Brandona Sandersona[3].

W różnych utworach bywa, że czarodziejem może zostać każdy, chociaż wymaga to wiele pracy, jak w Poniedziałek zaczyna się w sobotę lub że konieczne są specjalne talenty, jak w serii o Harrym Potterze, czy Ziemiomorzu. Czarodzieje mogą też w ogóle nie być ludźmi, np. Istari czy Sally czarownica.

Przykłady czarodziejów[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. czarodziej – Słownik języka polskiego PWN [online], sjp.pwn.pl [dostęp 2018-11-10] (pol.).
  2. Czarodzieje Śródziemia według Silmarillionu Tolkiena – Galeria, „KWEJK.pl”, 10 kwietnia 2016 [dostęp 2018-11-10] (pol.).
  3. Nieklasyczny wizerunek czarodzieja – Kawerna – fantastyka, książki fantastyczne, fantasy, „Kawerna – fantastyka, książki fantastyczne, fantasy”, 22 sierpnia 2016 [dostęp 2018-11-13] (pol.).