Czas urzędowy

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Strefy czasów urzędowych na świecie
Tablica pokazująca czas urzędowy w siedzibie Głównego Urzędu Miar przy ul. Elektoralnej 2 w Warszawie

Czas urzędowy - umowny czas obowiązujący na danym obszarze, najczęściej państwa lub mniejszej jednostki podziału terytorialnego.

Opis[edytuj]

Czas urzędowy najczęściej ustalany jest w taki sposób, by cała jednostka administracyjna znajdowała się w jednej strefie. W państwach o dużej rozciągłości równoleżnikowej na różnych obszarach może obowiązywać inny czas urzędowy.

W większości państw czas urzędowy odpowiada czasowi strefowemu odpowiedniej strefy czasowej. Często dąży się do ujednolicenia czasu wśród państw silnie powiązanych gospodarczo i komunikacyjnie (na przykład czas CET/CEST obowiązujący w większości państw Unii Europejskiej). W niektórych państwach czas urzędowy różni się od strefowego o 30 minut (np. Iran, Afganistan, Indie, Bangladesz, Mjanma czy Australia Południowa) lub 15 minut (Nepal).

W niektórych państwach wprowadza się urzędowo czas letni przesunięty o godzinę w stosunku do czasu strefowego, co ma w zamierzeniu powodować oszczędność energii elektrycznej.

Czas urzędowy w Polsce[edytuj]

Zgodnie z art. 1 pkt. 1 Ustawy z dnia 10 grudnia 2003 r. o czasie urzędowym na obszarze Rzeczypospolitej Polskiej[1] czasem urzędowym na obszarze Rzeczypospolitej Polskiej jest czas środkowoeuropejski albo czas środkowoeuropejski letni w okresie od jego wprowadzenia do odwołania. Prezes Rady Ministrów wprowadza i odwołuje czas letni środkowoeuropejski, w drodze rozporządzenia, ustalając na okres co najmniej jednego roku kalendarzowego dokładne daty, od których następuje wprowadzenie lub odwołanie czasu letniego, uwzględniając istniejące standardy międzynarodowe w tym zakresie.

W latach 2012–2016 obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Prezesa Rady Ministrów z dnia 5 stycznia 2012 r. w sprawie wprowadzenia i odwołania czasu letniego środkowoeuropejskiego w latach 2012 – 2016[2].

Rok Czas letni środkowoeuropejski wprowadza się Czas letni środkowoeuropejski odwołuje się
2012 25 marca 28 października
2013 31 marca 27 października
2014 30 marca 26 października
2015 29 marca 25 października
2016 27 marca 30 października
o godz. 2:00 czasu środkowoeuropejskiego (1:00 UTC(PL)) o godz. 3:00 czasu letniego środkowoeuropejskiego (1:00 UTC(PL))

Przypisy