Czasownik frazowy w języku angielskim

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj

Angielski czasownik frazowy (phrasal verb) uzyskiwany jest przez połączenie czasownika z przyimkiem, przysłówkiem lub oboma. Połączenie to nadaje tak czasownikowi frazowemu inne znaczenie, niż wynikałoby to ze znaczenia jego poszczególnych części składowych.

Czasowniki frazowe w mowie potocznej[edytuj]

Czasowników frazowych używa się w mowie potocznej. Ich literackim odpowiednikiem są tzw. latinate verbs (czasowniki łacińskie, np. “to get together” odpowiada wyraz “to congregate”).

Użycie w literaturze[edytuj]

Wiele czasowników w języku angielskim można połączyć z przyimkami czy przysłówkami, a czytelnik bądź słuchacz łatwo odgadnie nowe znaczenie. W literaturze najczęściej łączy się czasowniki z przyimkami (prepositions) np.: "He walked across the square." Jednakże konstrukcja czasownik + przysłówek również jest zrozumiała i stosowana.

  • "When he heard the crash, he looked up."

Przysłówek w literackich czasownikach frazowych modyfikuje przydzielony do niego czasownik, przyimek zaś odnosi się do podmiotu czynności.

Należy jednak pamiętać, iż wiele czasowników frazowych należy do mowy potocznej i nie należy ich stosować w oficjalnych dokumentach.

Użycie jako idiomu[edytuj]

Czasownik frazowy jest obrazowym czy idiomatycznym przedstawieniem danej sytuacji w potocznej angielszczyźnie. Dlatego też są one dość ważną częścią języka. Używa się ich niezmiernie często.

  • "I hope you will get over your operation quickly."
  • "Work hard, and get your examination over WITH."

Linki zewnętrzne[edytuj]