Czebarkul (jezioro)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Czebarkul
Ilustracja
Położenie
Państwo  Rosja
Obwód  czelabiński
Miejscowości nadbrzeżne Czebarkul
Wysokość lustra 320 m n.p.m.
Morfometria
Powierzchnia 19,8 km²[1]
Głębokość
• maksymalna

12,5[1] m
Objętość 0,154 km³[1]
Hydrologia
Rzeki zasilające Jełowka
Rzeki wypływające Kojełga
Położenie na mapie obwodu czelabińskiego
Mapa lokalizacyjna obwodu czelabińskiego
Czebarkul
Czebarkul
Położenie na mapie Rosji
Mapa lokalizacyjna Rosji
Czebarkul
Czebarkul
Ziemia54°57′16″N 60°19′46″E/54,954444 60,329444

Czebarkul (ros. Чебаркуль) – jezioro o powierzchni około 19,8 km² położone na wysokości 320 m n.p.m. w obwodzie czelabińskim w Rosji, w pobliżu wschodnich zboczy południowego Uralu. Jezioro ma głębokość sięgającą 12,5 m. Jezioro zasilane jest wodami rzeki Jełowka i mniejszych strumieni (Kudraszewka i Kundurusza), a wypływa z niego rzeka Kojełga; jezioro zamarza od listopada do maja.

Na wschodnim brzegu jeziora położone jest miasto Czebarkul, stolica rejonu czebarkulskiego w obwodzie czelabińskim, znajdujące się około 78 km na zachód od Czelabińska. Nazwa jeziora (tak jak i leżącego nad jego brzegiem miasta) prawdopodobnie pochodzi od baszkirskich wyrazów sybar (сыбар – kolorowy, pstrokaty) lub sibär (сибәр – piękny) i kül (күл – jezioro), bądź też od ich tatarskich odpowiedników: çuar (чуар – kolorowy, pstrokaty) lub çibär (чибәр – piękny, dobry) oraz kül (күл – jezioro)[2].

Jeden z okruchów meteorytu z 2013 roku

15 lutego 2013 roku spadający w tym rejonie meteoryt rozpadł się na części; według relacji świadków jeden z większych odłamków wpadł do jeziora Czebarkul[3], wybijając w zamarzniętej tafli lodowej jeziora przerębel o średnicy około ośmiu metrów; wokół przerębla znaleziono leżące na lodzie czarne mineralne okruchy o rozmiarach do jednego centymetra[4]. Ponieważ jednak wysłani na miejsce zdarzenia nurkowie nie znaleźli większych odłamków meteorytu, dopuszcza się przypuszczenie, że przerębel mogła powstać na skutek "innych przyczyn"[5].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b c Чебаркуль, озеро (ros.). W: На Урале [on-line]. [dostęp 2013-02-17].
  2. Академик: Географическая энциклопедия, za: Географические названия мира: Топонимический словарь. — М: АСТ. Поспелов Е.М. 2001. (ros.)
  3. Meteorite fell into Chebarkul lake – Russian governor (ang.).
  4. На озере Чебаркуль упали метеориты (ros.).
  5. Scientists confirm Chebarkul Lake meteorite found in Russian Urals as meteorite with an iron content of about 10%, Voice of Russia, 18.2.2013


Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]