Czebarkul (jezioro)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Czebarkul
Czebarkul
Państwo  Rosja
Obwód  Obwód czelabiński
Powierzchnia 19,8 km²[1]
Głębokość
• maksymalna

12,5[1] m
Objętość 0,154 km³[1]
Wysokość lustra 320 m n.p.m.
Rzeki zasilające Jełowka
Rzeki wypływające Kojełga
Miejscowości nadbrzeżne Czebarkul
Położenie na mapie obwodu czelabińskiego
Mapa lokalizacyjna obwodu czelabińskiego
Czebarkul
Czebarkul
Położenie na mapie Rosji
Mapa lokalizacyjna Rosji
Czebarkul
Czebarkul
Ziemia 54°57′16″N 60°19′46″E/54,954444 60,329444

Czebarkul (ros. Чебаркуль) – jezioro o powierzchni około 19,8 km² położone na wysokości 320 m n.p.m. w obwodzie czelabińskim w Rosji, w pobliżu wschodnich zboczy południowego Uralu. Jezioro ma głębokość sięgającą 12,5 m. Jezioro zasilane jest wodami rzeki Jełowka i mniejszych strumieni (Kudraszewka i Kundurusza), a wypływa z niego rzeka Kojełga; jezioro zamarza od listopada do maja.

Na wschodnim brzegu jeziora położone jest miasto Czebarkul, stolica rejonu czebarkulskiego w obwodzie czelabińskim, znajdujące się około 78 km na zachód od Czelabińska. Nazwa jeziora (tak jak i leżącego nad jego brzegiem miasta) prawdopodobnie pochodzi od baszkirskich wyrazów sybar (сыбар – kolorowy, pstrokaty) lub sibär (сибәр – piękny) i kül (күл – jezioro), bądź też od ich tatarskich odpowiedników: çuar (чуар – kolorowy, pstrokaty) lub çibär (чибәр – piękny, dobry) oraz kül (күл – jezioro)[2].

Jeden z okruchów meteorytu z 2013 roku

15 lutego 2013 roku spadający w tym rejonie meteoryt rozpadł się na części; według relacji świadków jeden z większych odłamków wpadł do jeziora Czebarkul[3], wybijając w zamarzniętej tafli lodowej jeziora przerębel o średnicy około ośmiu metrów; wokół przerębla znaleziono leżące na lodzie czarne mineralne okruchy o rozmiarach do jednego centymetra[4]. Ponieważ jednak wysłani na miejsce zdarzenia nurkowie nie znaleźli większych odłamków meteorytu, dopuszcza się przypuszczenie, że przerębel mogła powstać na skutek "innych przyczyn"[5].

Przypisy

  1. a b c Чебаркуль, озеро (ros.). W: На Урале [on-line]. [dostęp 2013-02-17].
  2. Академик: Географическая энциклопедия, za: Географические названия мира: Топонимический словарь. — М: АСТ. Поспелов Е.М. 2001. (ros.)
  3. Meteorite fell into Chebarkul lake – Russian governor (ang.).
  4. На озере Чебаркуль упали метеориты (ros.).
  5. Scientists confirm Chebarkul Lake meteorite found in Russian Urals as meteorite with an iron content of about 10%, Voice of Russia, 18.2.2013


Linki zewnętrzne[edytuj]