Czechosłowacki Medal za Odwagę w Obliczu Nieprzyjaciela

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Czechosłowacki Medal za Odwagę w Obliczu Nieprzyjaciela
Československá medaile Za chrabrost před nepřítelem
Awers
Awers
Rewers
Rewers
Baretka
Baretka
Baretka
Baretka medalu nadanego dwukrotnie
Ustanowiono

20 grudnia 1940

Wielkość

33 mm

Kruszec

brąz

Czechosłowacki Medal za Odwagę w Obliczu Nieprzyjaciela (cz.  Československá medaile Za chrabrost před nepřítelem) – czechosłowackie odznaczenie wojenne.

Historia[edytuj | edytuj kod]

Odznaczenie zostało ustanowione dekretem nr 5/1940 prezydenta Czechosłowacji w Londynie w dniu 20 grudnia 1940 roku dla wyróżnienia obywateli Czechosłowacji za wykazaną osobistą odwagę w czasie bezpośrednich walk z nieprzyjacielem, zarówno na terenie Czechosłowacji jak również zagranicą.

Odznaczenie zostało potwierdzone dekretem Ministra Obrony Narodowej w dniu 7 marca 1946 roku nr 42/1946[1], który potwierdził jego wcześniejszy statut. W dniu 18 stycznia 1949 roku dekretem rządowym nr 30/1949[2] zmieniono jego statut i zgodnie z nim mógł być nadawany także cudzoziemcom walczącym wspólnie z oddziałami czechosłowackimi lub na terenie Czechosłowacji, ponadto mogło być ono nadawane jednostkom wojskowym, grupom partyzanckim i innym zbiorowościom, które wykazały się odwagą w obliczu wroga.

Odznaczenie posiada jeden stopień i może być nadawane wielokrotnie, przy czym kolejne nadania są zaznaczane przez dodanie okucia w postaci wykonanej z brązu gałązki lipy umieszczonej na wstążce orderowej.

Zasady nadawania[edytuj | edytuj kod]

Odznaczenie początkowo było nadawane wyłącznie obywatelom Czechosłowacji za wykazane czyny odwagi w bezpośrednich walkach z nieprzyjacielem, zarówno na terenie Czechosłowacji jak i za granicą.

Od 1949 roku, po zmianie jego statutu, odznaczenie nadawane było także cudzoziemcom, którzy walczyli wspólnie z oddziałami czechosłowackimi i wykazali się odwagą w obliczu wroga. Ponadto odznaczenie mogło być nadawane jednostkom wojskowym, grupom ruchu oporu lub innym zbiorowościom za wykazane czyny odwagi w czasie bezpośrednich walk z nieprzyjacielem.

Opis odznaki[edytuj | edytuj kod]

Odznaczenie zostało wykonane z brązu, istnieje kilka jego wersji różniących się rodzajem materiału, z którego zostały wykonane, zależnie od miejsca jego wybicia; pierwsze wersja pochodzi z Londynu (wybita w latach 1940 – 1941), I wydanie praskie (1945), II wydanie praskie (1945 – 1947) z niewielkimi różnicami w rysunku (grubość liter, ostrość rysunku). Odznaka jest okrągła i ma średnicę 33 mm. Na awersie w środku odznaki znajdują się rysunek głowy lwa z herbu Czechosłowacji, obok niej jest krzyż lotaryński z herbu Słowacji. Na ten rysunek nałożony jest miecz skierowany ostrzem w górę. W górnej części znajduje się wstęga z napisem ZA CHRABROSŤ (pol. Za Odwagę). W dolnej części znajduje się wieniec z lipowych liści.

Na rewersie odznaki w środku znajduje się napis PRAVDA VÍTĚZÍ (pol. Prawda Zwycięży) i data 1939. Poniżej jest wieniec z lipowych liści, identyczny jak na awersie.

Medal zawieszony jest na wstążce o szerokości 38 mm podzielonej na jedenaści pasków, kolejno: czerwony o szer. 4,5 mm, biały – 1 mm, niebieski – 9 mm, biały – 1 mm, czerwony – 3 mm, biały – 1 mm, czerwony – 3 mm, biały – 1 mm, niebieski – 9 mm, biały – 1 mm i czerwony – 4, 5 mm.

Baretki[edytuj | edytuj kod]

Baretki odznaczenia
TCH CS Medaile Za chrabrost pred nepritelem BAR.svg
nadanego pierwszy raz
TCH CS Medaile Za chrabrost pred nepritelem (2x) BAR.svg
nadanego dwukrotnie
TCH CS Medaile Za chrabrost pred nepritelem (3x) BAR.svg
nadanego trzykrotnie
TCH CS Medaile Za chrabrost pred nepritelem (4x) BAR.svg
nadanego czterokrotnie

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

  • Ludvík Sukeník, Vlastislav Novotný: Československá vyznamenání I. díl. 1918 – 1948. T. t. I. Hodonín: OBaZP servis, 1999, s. 30. (cz.).
  • Татьяна Борисовна Царева: Все награды Второй мировой войны. Ордена, медали и нагрудные знаки. Rostów nad Donem: Владис, 2010, s. 423-424. ISBN 978-5-9567-0859-0. (ros.).
  • Československá medaile Za chrabrost před nepřítelem. Československé řády a vyznamenání – Czech Medals and Orders Society. [dostęp 2019-10-16]. (cz.).