Czechosłowacki Wojskowy Medal Pamiątkowy

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Czechosłowacki Wojskowy Medal Pamiątkowy
Československá vojenská pamětní medaile
Baretka
Baretka gładka
Baretka
Baretka medalu z nakładką SSSR
Ustanowiono 15 października 1943
Wielkość średnica – 38 mm, wysokość – 48 mm
Kruszec brąz i nikiel

Czechosłowacki Wojskowy Medal Pamiątkowy (cz. Československá vojenská pamětní medaile), znany także pod nazwą: Pamiątkowy Medal Armii Czechosłowackiej za Granicą (cz. Pamětní medaile československé armády v zahraničí)[a]czechosłowackie odznaczenie wojskowe za zasługi w okresie II wojny światowej.

Historia[edytuj | edytuj kod]

Odznaczenie zostało ustanowione uchwałą czechosłowackiego rządu emigracyjnego z dnia 15 października 1943 dla wyróżnienia żołnierzy służących w oddziałach czechosłowackich za granicą. Uchwała została uzupełniona 12 lutego 1945 roku, a następnie zatwierdzona przez rząd Czechosłowacji w dniu 1 marca 1946 roku.

Medal posiada jedną klasę, przy czym na wstążce orderowej umieszczane były cztery rodzaje listewek w zależności od miejsca, gdzie formowane były oddziały i gdzie brały udział w walkach (istniała możliwość nadania kilku nakładek jednocześnie).

Nakładki miały napisy:

Zasady nadawania[edytuj | edytuj kod]

W myśl statutów medal przyznawany był wszystkim żołnierzom służącym w oddziałach czechosłowackich za granicą w latach 1939–1945 przez co najmniej dwa miesiące, do okresu służby zaliczano także okres służby w wojskach innych państw w latach 1939–1945, przed powstaniem oddziałów czechosłowackich.

Medal może być również udzielona cudzoziemcom, którzy walczyli o wyzwolenie Czechosłowacji.

Przy nadaniu medalu określano jakie nakładki mają być nałożone na wstążkę orderową.

Medal nadawał Minister Obrony Narodowej Czechosłowacji.

Opis odznaki[edytuj | edytuj kod]

Odznaka medalu została wykonana z brązu, przedstawia ona wieniec z liści lipy o średnicy 38 mm. Na wieniec ten nałożony był miecz ostrzem skierowany do dołu. Miecz o długości 48 mm wychodził poza obręb wieńca. W dolnej części miecza w miejscu jego skrzyżowania z wieńcem nałożono wykonany z niklu mały herb Czechosłowacji.

Na rewersie na wieńcu widniał napis ČESKOSLOVENSKÁ ARMÁDA V ZAHRANIČÍ (Armia Czechosłowacka za Granicą), a w dolnej części data 1939–1945.

Medal zawieszono na wstążce o szer. 38 mm w kolorze czerwonym, z dwoma czarnymi paskami o szer. 4 mm, umieszczonymi po bokach w odległości 4 mm od krawędzi.

Baretki Czechosłowackiego Wojskowego Medalu Pamiątkowego
TCH CS voj pametni medaile BAR.svg
gładka
TCH CS voj pametni medaile (F) BAR.svg
z okuciem "F"
TCH CS voj pametni medaile (VB) BAR.svg
z okuciem "VB"
TCH CS voj pametni medaile (F-VB) BAR.svg
z okuciami "F" i "VB"
TCH CS voj pametni medaile (SV) BAR.svg
z okuciem "SV"
TCH CS voj pametni medaile (SSSR) BAR.svg
z okuciem "SSSR"
TCH CS voj pametni medaile (F-VB-SSSR) BAR.svg
z okuciami "F", "VB" i "SSSR"

Uwagi[edytuj | edytuj kod]

  1. W dokumencie ogłaszającym ustanowienie medalu widnieje pełna nazwa odznaczenia: Czechosłowacki Wojskowy Medal Pamiątkowy za służbę w Armii Czechosłowackiej za Granicą (cz. Československá vojenská pamětní medaile za službu v československé armádé v zahraničí)

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]