Czechy w Konkursie Piosenki Eurowizji

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Czechy
w Konkursie Piosenki Eurowizji
0
0
0
0
Informacje ogólne
Nadawca

Česká televize (ČT)

Rok i miejsce debiutu

2007, Helsinki

Liczba udziałów

11 razy (5 finałów)

Strona internetowa

Czechy uczestniczą w Konkursie Piosenki Eurowizji od 2007. Od czasu debiutu konkursem w kraju zajmuje się czeski nadawca publiczny Česká televize.

Stacja brała udział w konkursie w latach 2007-2009, jednak z powodu niezadowalających wyników zrezygnowała z uczestnictwa w widowisku w latach 2010-2014. W 2015 powróciła do stawki konkursowej imprezy.

Najwyższy wynik w historii udziału Czech w konkursie uzyskał Mikolas Josef, który w 2018 zajął szóste miejsce w finale.

Historia Czech w Konkursie Piosenki Eurowizji[edytuj | edytuj kod]

Lata 2005–2009[edytuj | edytuj kod]

Zespół Kabát podczas występu w półfinale 52. Konkursu Piosenki Eurowizji, maj 2007

Czeski nadawca planował debiut w Konkursie Piosenki Eurowizji podczas 50. konkursu w 2005[1]. Kraj nie wystartował jednak w konkursie z powodu przygotowań do udziału w dwóch innych projektach kulturalnych[2]. Czeski nadawca publiczny potwierdził swój debiutancki udział w 52. Konkursie Piosenki Eurowizji organizowanym w 2007. Reprezentant kraju został wybrany podczas krajowych eliminacji eurowizyjnych, w których wzięło udział dziesięciu kandydatów: Vlasta Horváth, L.B.P., Petr Kolár, Lili Marlene, Gipsy.cz, Petr Bende, Helena Zetová, Sámer Issa oraz Kabát. 10 marca odbył się finał selekcji, które wygrał zespół Kabát z utworem „Malá dáma”, za który uzyskał największą liczbę 28 343 SMS-ów od telewidzów[3][4]. 10 maja grupa wystąpiła w koncercie półfinałowym z szesnastym numerem startowym i zdobyła jeden punkt, zajmując ostatnie, 28. miejsce, przez co nie zakwalifikowała się do finału[5].

Podobnie jak w 2007, reprezentant kraju w 53. Konkursie Piosenki Eurowizji został wybrany podczas finału krajowych selekcji Eurosong. W stawce finałowej znalazło się dziesięciu kandydatów: Sámer Issa, Tereza Kerndlová, Le Monde, Iva Frühlingová, Temperamento, L.B.P., Gipsy.cz, Toxique, Cechomor i Daniel Nekonecný. 26 stycznia 2008 odbył się finał selekcji, który ostatecznie wygrała Tereza Kerndlová z utworem „Have Some Fun”, zostając tym samym reprezentantką kraju w konkursie organizowanym w Belgradzie[6][7]. 22 maja wystąpiła w drugim półfinale Eurowizji 2008 i zajęła przedostatnie, osiemnaste miejsce po zdobyciu w sumie dziewięciu punktów, przez co nie awansowała do finału[8]. Podczas występu na scenie towarzyszył jej żeński chórek w składzie: Daniela Jančichová-Nízlová, Veronika Nízlová, Adéla Blažková i Alena Langerová oraz DJ Jan Gajdoš[9].

Tereza Kerndlová podczas występu w półfinale 53. Konkursu Piosenki Eurowizji, maj 2008

W przeciwieństwie do poprzednich startów, reprezentant kraju na 54. Konkurs Piosenki Eurowizji został wytypowany wewnętrznie przez specjalną komisję jurorską. 30 stycznia 2009 potwierdzono, że na konkurs pojedzie zespół Gipsy.cz[10]. 28 lutego 2009 grupa wystąpiła w programie Noc s Andelem prowadzonym przez Pavla Andela, w trakcie którego zaprezentowała teledyski do swoich dwóch propozycji „Do You Wanna?” i „Aven romale”. W głosowaniu telewidzów, które odbywało się SMS-owo w dniach 1-14 marca, większą liczbę głosów otrzymała druga piosenka, dzięki czemu została wybrana na konkursową propozycję[11]. Ogłoszenie wyników odbyło się w trakcie specjalnego koncertu zorganizowanego 15 marca[12]. 12 maja zespół wystąpił w pierwszym koncercie półfinałowym z drugim numerem startowym i nie zdobył żadnego punktu, przez co zajął ostatnie, dziewiętnaste miejsce w ogólnym rankingu i nie zakwalifikował się do rundy finałowej[13]. Muzycy uzyskali tym samym najgorszy wynik w historii udziałów kraju w konkursie[14].

Lata 2010–2019[edytuj | edytuj kod]

Marta Jandová i Václav Noid Bárta podczas prób do występu w 60. Konkursie Piosenki Eurowizji, maj 2015

Z powodu słabych wyników w konkursie czeski nadawca postanowił zrezygnować z udziału w 55. Konkursie Piosenki Eurowizji w 2010[15][16][17], nie wyrażał także zainteresowania startem w kolejnych latach. Pod koniec lipca 2014 czeski nadawca poinformował o braku zainteresowania powrotem do stawki konkursowej Eurowizji 2015[18]. W listopadzie telewizja potwierdziła jednak udział w 60. Konkursie Piosenki Eurowizji, decydując się na uczestnictwo w konkursie po pięcioletniej przerwie[19][20]. Na początku lutego 2015 stacja ČT wybrała wewnętrznie swoich eurowizyjnych reprezentantów, którymi zostali Marta Jandová i Václav Noid Bárta z angielskojęzycznym utworem „Hope Never Dies”. Duet został wybrany na przedstawicieli kraju w konkursie wewnętrznie przez komisję jurorską (powołaną przez Czeską Telewizję), w której skład weszli: dziennikarz muzyczny Honza Dědek, trener talentów Martin Červinka, redaktorka Czeskiego Radia Jitka Benešová oraz muzycy Michal Hrůza i Michael Kocáb[21][22][23]. 21 maja para zaprezentowała swój utwór w drugim półfinale Konkursu Piosenki Eurowizji[24] i zdobyła łącznie 33 punkty, dzięki którym zajęła 13. miejsce[25] i nie awansowała do finału[26][27][28].

Gabriela Gunčíková podczas 61. Konkursu Piosenki Eurowizji, maj 2016

W maju 2015 władze czeskiej telewizji zaczęły dyskusję na temat uczestnictwa w 61. Konkursie Piosenki Eurowizji organizowanym w Sztokholmie w 2016. Dyrektor stacji Milan Fridrich zapowiedział, że występ kraju w konkursie będzie uzależniony od oglądalności Eurowizji w 2015. Oficjalna decyzja miała zostać podjęta po finale Konkursu Eurowizji dla Młodych Tancerzy organizowanego w Czechach[29]. Pod koniec sierpnia pojawiły się informacje, jakoby stacja potwierdziła chęć udziału w konkursie[30]. W styczniu 2016 telewizja ogłosiła nazwiska trzech kandydatów do reprezentowania kraju w konkursie, którymi byli: Thom Artway, Dagmar „Dasha” Sobkova oraz duet Light & Love[31]. 10 marca ogłoszono, że reprezentantką kraju w konkursie będzie Gabriela Gunčíková z utworem „I Stand”. Piosenkarka została wybrana wewnętrznie przez pięcioosobową komisję jurorską (powołaną przez Czeską Telewizję), w której skład weszli: dziennikarze muzyczni Honza Dědek i Jaroslav Špulák, piosenkarze Michael Kocáb i Václav Noid Bárta oraz kompozytor i producent muzyczny Jan Maxián[32]. Jej konkursowy utwór został napisany przez szwedzko-irlandzkie trio, w którego skład weszli: Christian Schneider, Sara Biglert i Aidan O’Connor[33], zaś sama kompozycja była tworzona z myślą o Dagmar „Dashy” Sobkovej[34]. 10 maja Gunčíková wystąpiła jako dziesiąta w kolejności w pierwszym półfinale konkursu i awansowała do sobotniego finału, zostając tym samym pierwszą w historii reprezentantką Czech, która tego dokonała[35][36]. W finale wystąpiła jako druga w kolejności i zajęła przedostatnie, 25. miejsce z 41 punktami na koncie, wszystkimi zdobytymi w głosowaniu jurorskim[37].

W lutym 2017 Česká televize oznajmiła, że reprezentantką kraju w 62. Konkursie Piosenki Eurowizji w Kijowie będzie, wybrana wewnętrznie, Martina Bárta z utworem „My Turn[38]. 9 maja piosenkarka wystąpiła w pierwszym półfinale konkursu i zajęła w nim trzynaste miejsce z dorobkiem 83 punktów, nie zdobywając awansu do finału[39].

Mikolas Josef podczas występu w 63. Konkursie Piosenki Eurowizji w Lizbonie, maj 2018

We wrześniu 2017 czeska telewizja potwierdziła, że wyśle reprezentanta na 63. Konkurs Piosenki Eurowizji, organizowany w Lizbonie[40]. Pierwotnie stacja ogłosiła, że jej przedstawiciel będzie wyłoniony za pośrednictwem wewnętrznych eliminacji. W grudniu szef czeskiej delegacji Jan Frost Bors ogłosił, że reprezentant zostanie wybrany za pomocą publicznych eliminacji, o których wynikach zdecydują czescy internauci oraz międzynarodowa komisja jurorska[41]. Do eliminacji zgłoszono łącznie ok. 400 propozycji, spośród których telewizja wytypowała sześciu finalistów. Zostali nimi: Mikolas Josef, Doctor Victor, Deborah Kahl, Eddie Stoilow, Eva Buresova i Pavel Callta[42]. Listę finalistów ujawniono 8 stycznia[43], wtedy rozpoczęto dwutygodniowe przyjmowanie głosów internautów z Czech[44]. 22 stycznia ujawniono, że głosowanie komisji jurorskiej (w składzie: Dami Im, Robin Bengtsson, Navi, SunStroke Project, Sanja Vučić, Jalisse, Nathan Trent, Iweta Mukuczian, Norma John, Liora Simon[45]) wygrał Mikolas Josef z utworem „Lie to Me”, za który zdobył łącznie 68 punktów. Tydzień później, podczas wieczornego wydania serwisu infromacyjnego ČT ogłoszono[46], że piosenkarz będzie reprezentował kraj w konkursie[47]. 8 maja wystąpił w pierwszym półfinale konkursu i z trzeciego miejsca awansował do finału, rozgrywanego 12 maja. Zajął w nim szóste miejsce po zdobyciu łącznie 281 punktów w głosowaniu jurorów (15. miejsce) i telewidzów (4. miejsce), uzyskując tym samym najwyższe miejsce w historii udziału Czech w konkursie.

Zespół Lake Malawi podczas występu w 64. Konkursie Piosenki Eurowizji w Tel Awiwie, maj 2019

W 2018 telewizja ogłosiła, że reprezentant Czech na 64. Konkurs Piosenki Eurowizji zostanie wyłoniony za pośrednictwem krajowych eliminacji Eurovision Song CZ, do udziału w których zostało zakwalifikowanych ośmioro kandydatów: Andrea Holá, Barbora Mochowa, Hana Barbara, Jakub Ondra, Jara Vymer, Lake Malawi, Pam Rabbit i Tomáš Boček[48]. Zwycięzcę selekcji wybrali telewidzowie oraz międzynarodowa komisja jurorska złożona z byłych uczestników Konkursu Piosenki Eurowizji; byli nimi: Cesár Sampson, Rasmussen, Zibbz, Ira Losco, Elina Neczajewa, AWS, Alma, Ari Ólafsson, Jowst i Ryan O’Shaughnessy. 28 stycznia 2019 w finale selekcji zwyciężył zespół Lake Malawi z piosenką „Friend of a Friend”. Przed występem w konkursie członkowie zespołu wzięli udział w eurowizyjnych koncertach promocyjnych w Amsterdamie, Londynie i Madrycie, byli także gośćmi muzycznymi w finale ukraińskich eliminacji eurowizyjnych. 14 maja wystąpili w pierwszym półfinale Eurowizji 2019 i z drugiego miejsca awansowali do finału organizowanego cztery dni później. Zajęli w nim 11. miejsce po zdobyciu 157 punktów, w tym 7 pkt od telewidzów (24. miejsce) i 150 pkt od jurorów (8. miejsce).

Od 2020[edytuj | edytuj kod]

We wrześniu 2019 czeska telewizja potwierdziła wybranie ośmiu finalistów krajowych eliminacji przed Konkursem Piosenki Eurowizji w 2020[49], a dwa miesiące później ogłosiła, że nie zorganizuje publicznego koncertu selekcyjnego[50], po czym zakomunikowała o zredukowaniu listy uczestników finału do siedmiu kandydatów[51]. W styczniu 2020 opublikowała listę finalistów eliminacji, którymi zostali: Olga Lounová, Barbora Mochowa, Ben Cristovao, Pam Rabbit, Karelll, Elis Mraz & Čis T oraz We All Poop[52][53]. 3 lutego odbył się finał selekcji, w których zwycięzcę wyłonili telewidzowie i jurorzy w składzie: Stig Rästa, Zalagasper, Keiino, Kristian Kostov, Isaiah Firebrace, Sebastian Rejman, Miki Núñez, Kasia Moś, Michela Pace i Katerine Duska. Głosowanie wygrał Benny Cristo z piosenką „Kemama[54], którą przearanżował niedługo po krajowym finale[55][56]. Nowa wersja piosenki zebrała wiele krytycznych ocen, dlatego Cristo rozważał powrót do oryginalnego brzmienia utworu[57], ostatecznie nagrał jeszcze jedną wersję numeru[58]. 18 marca Europejska Unia Nadawców ogłosiła odwołanie konkursu z powodu pandemii COVID-19[59]. 13 maja czeska telewizja potwierdziła, że Cristo pozostanie reprezentantem Czech na Konkurs Piosenki Eurowizji 2021[60]. W lutym 2021 piosenkarz wydał konkursowy utwór „Omaga”[61], w kolejnym miesiącu nagrał zapasowy występ (tzw. live-on-tape), który mógłby być wyemitowany w telewizji, gdyby Cristo nie mógł wystąpić na scenie z powodu zakażenia koronawirusem[62]. 20 maja wystąpił w drugim półfinale Eurowizji 2021 i zajął 15. miejsce, przez co nie awansowałdo finału. Podczas występu towarzyszli mu tancerze: Alberto Humman Gola i Robin “Fuuse” Šeba[63], a za reżyserię pokazu odpowiadał Marvin Dietmann[64], sam Cristo wystąpił w konkursie w kreacji projektu Jiriego Kalfana[65].

We Are Domi podczas drugiego półfinału 66. Konkursu Piosenki Eurowizji, maj 2022

We wrześniu 2021 czeska telewizja uruchomiła proces zgłaszania się chętnych do reprezentowania kraju w 66. Konkursie Piosenki Eurowizji[66]. Do selekcji zgłosił się m.in. Mikolas Josef, który reprezentował Czechy na Eurowizji 2019[67]. Do finału eliminacji zostało zakwalifikowanych siedmiu uczestników: Annabelle, Elis Mraz, Giudi, Jordan Haj i Emma Smetana, Skywalker, The Valentines i We Are Domi, na których w dniach 7–15 grudnia internauci mogli głosować w internetowym plebiscycie. 16 grudnia odbył się finał eliminacji, w którym zwycięzcę wyłaniali czescy i międzynarodowi widzowie oraz komisja jurorska w składzie: Victor Crone, Tix, Maraaya, The Black Mamba, Maniża, Blind Channel, Go_A, Daði Freyr, Gjon’s Tears, Jay Aston, Paul Harrington i Charlie McGettigan. Najwięcej głosów zdobył zespół We Are Domi z piosenką „Lights Off[68]. Po finale selekcji grupa przearanżowała swój konkursowy utwór[69][70]. 12 maja zamknęli drugi półfinał i ostatecznie z czwartego miejsca zakwalifikowali się do finału, w którym zajęli 22. miejsce zdobywając tym samym 38 pkt.

Vesna podczas występu w 67. Konkursie Piosenki Eurowizji, maj 2023

W listopadzie 2022 roku ogłoszono, że Czechy wybiorą swojego reprezentanta kolejny raz za pomocą selekcji ESCZ 2023[71], 5 stycznia 2023 roku ogłoszono, że preselekcje po raz pierwszy od 2007 roku odbędą się na żywo, prosto z Pragi[72]. 16 stycznia 2023 roku ogłoszono stawkę selekcji, a zgodnie z kolejnością startową w czasie ich finału 30 stycznia, uczestnicy zaprezentowali się następująco: Maella z utworem „Flood”, Pam Rabbit z utworem „Ghosting”, Marketa Irglová z utworem „Happy”, Vesna z utworem „My Sister's Crown” oraz Rodan z utworem „Introvert party club”[73], w finale selekcji ostatecznie zwyciężyła Vesna z utworem „My Sister's Crown[74], tym samym uzyskując prawo do reprezentowania Czech. 9 maja wystąpiły jako trzynaste w kolejności w pierwszym półfinale konkursu i z czwartego miejsca zakwalifikowały się do finału, który został rozegrany 13 maja. Zajęły w nim 10. miejsce po zdobyciu 129 punktów, w tym 35 pkt od telewidzów (17. miejsce) i 94 pkt od jurorów (10. miejsce).

W październiku 2023 roku czeski nadawca potwierdził udział kraju w 68. Konkursie Piosenki Eurowizji w Malmö[75].

Uczestnictwo[edytuj | edytuj kod]

Czechy uczestniczą w Konkursie Piosenki Eurowizji (z przerwami) od 2007. Poniższa tabela uwzględnia nazwiska wszystkich czeskich reprezentantów, tytuły konkursowych piosenek oraz wyniki krajowych delegatów w poszczególnych latach:

Rok Artysta Piosenka Finał Półfinał
Miejsce Punkty Miejsce Punkty
2007 Kabát Malá dáma 28 1
2008 Tereza Kerndlová Have Some Fun 18 9
2009 Gipsy.cz Aven romale 18 0
brak reprezentanta w latach 20102014
2015 Marta Jandová i Václav Noid Bárta Hope Never Dies 13 33
2016 Gabriela Gunčíková I Stand 25 41 9 161
2017 Martina Bárta My Turn 13 83
2018 Mikolas Josef Lie to Me 6 281 3 232
2019 Lake Malawi Friend of a Friend 11 157 2 242
2020 Benny Cristo Kemama Konkurs odwołany
2021 „Omaga” 15 23
2022 We Are Domi Lights Off 22 38 4 227
2023 Vesna My Sister's Crown 10 129 4 110
2024

Historia głosowania w finale (2007–2023)[edytuj | edytuj kod]

Poniższa tabela pokazuje, którym krajom Czechy przyznały najwięcej punktów[76].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

 1. Sietse Bakker: EBU officially announced participants 2005. [w:] ESC Today [on-line]. www.esctoday.com, 2004-11-17. [dostęp 2013-10-20]. (ang.).
 2. Sietse Bakker: CZECH REPUBLIC WITHDRAWS. [w:] ESC Today [on-line]. www.esctoday.com, 2004-12-03. [dostęp 2013-10-20]. (ang.).
 3. CZECH REPUBLIC NATIONAL FINAL 2007. www.natfinals.50webs.com. [dostęp 2015-01-04]. (ang.).
 4. Stella Floras: Czech Republic: Kabat with Mala dama. [w:] ESC Today [on-line]. www.esctoday.com, 2007-03-11. [dostęp 2015-01-04]. (ang.).
 5. Eurovision Song Contest 2007 Semi-Final. [w:] EBU [on-line]. www.eurovision.tv. [dostęp 2015-01-04]. (ang.).
 6. CZECH REPUBLIC NATIONAL FINAL 2008. www.natfinals.50webs.com. [dostęp 2015-01-04]. (ang.).
 7. Andreas Schacht: Tereza Kerndlova represents Czech colours!. [w:] EBU [on-line]. www.eurovision.tv, 2008-01-26. [dostęp 2015-01-04]. (ang.).
 8. Eurovision Song Contest 2008 Semi-Final (2). [w:] EBU [on-line]. www.eurovision.tv. [dostęp 2015-01-04]. (ang.).
 9. Czech Republic - 2008. www.diggiloo.net. [dostęp 2015-01-04]. (ang.).
 10. Jarmo Siim: Gipsy.cz competing for Czech Republic. [w:] EBU [on-line]. www.eurovision.tv, 2009-01-30. [dostęp 2016-01-05]. (ang.).
 11. CZECH REPUBLIC NATIONAL FINAL 2009. www.natfinals.50webs.com. [dostęp 2016-01-05]. (ang.).
 12. Jarmo Siim: Czech Republic: Gipsy with a dot. [w:] EBU [on-line]. www.eurovision.tv, 2009-03-26. [dostęp 2016-01-05]. (ang.).
 13. Eurovision Song Contest 2009 Semi-Final (1). [w:] EBU [on-line]. www.eurovision.tv. [dostęp 2016-01-05]. (ang.).
 14. Czech Republic in the Eurovision Song Contest. [w:] EBU [on-line]. www.eurovision.tv. [dostęp 2016-01-05]. (ang.).
 15. Česko opouští soutěž písní Eurovize. Nebyl zájem. tyden.cz, 2009-07-23. [dostęp 2014-11-20]. (cz.).
 16. Kabát ani Gipsy.cz neuspěli. ČR už nebude soutěžit na Eurovision Song. lidovky.cz, 2009-07-24. [dostęp 2014-11-20]. (cz.).
 17. Česko končí s účastí v Eurosongu. blesk.cz, 2009-11-24. [dostęp 2014-11-20]. (cz.).
 18. Sanjay (Sergio) Jiandani: Czech Republic: CT will not return in Eurovison 2015. [w:] ESC Today [on-line]. www.esctoday.com, 2014-07-29. [dostęp 2014-11-19]. (ang.).
 19. Maciej Błażewicz: Czesi wracają na Eurowizję!. eurowizja.org, 2014-11-19. [dostęp 2014-11-19]. (pol.).
 20. Jarmo Siim: Czech Republic returns to Eurovision. eurovision.tv, 2014-11-19. [dostęp 2014-11-19]. (ang.).
 21. Marta Jandová a Václav Noid Bárta budou reprezentovat Česko na Eurosongu 2015. ceskatelevize.cz, 2015-01-31. [dostęp 2015-02-08]. (cz.).
 22. Marco Brey: Czech Republic: Marta Jandová & Václav Noid Bárta for Vienna!. eurovision.tv, 2015-01-08. [dostęp 2015-02-08]. (ang.).
 23. Tomasz Piątkowski: Czechy: Marta Jandová oraz Václav Noid Bárta pojadą do Wiednia!. eurowizja.org, 2015-02-01. [dostęp 2015-02-08]. (pol.).
 24. Sergiusz Królak: Polska wystąpi w drugiej połowie drugiego półfinału!. [w:] OGAE Polska [on-line]. www.eurowizja.org, 2015-01-26. [dostęp 2015-02-24]. (pol.).
 25. Eurovision Song Contest 2015 Second Semi-Final. [w:] EBU [on-line]. www.eurovision.tv, 2015-05-24. [dostęp 2015-05-25].
 26. Lietuviai peršoko „Eurovizijos“ pusfinalio barjerą. lrt.lt, 2015-05-21. [dostęp 2015-05-22]. (lit.).
 27. Gordon Roxburgh: Line-up is now complete for the Grand Final. [w:] EBU [on-line]. www.eurovision.tv, 2015-05-21. [dostęp 2015-05-22]. (ang.).
 28. Kamil Justyniarski: POLSKA w finale Konkursu Piosenki Eurowizji 2015!. [w:] OGAE Polska [on-line]. www.eurowizja.org, 2015-05-21. [dostęp 2015-05-22]. (pol.).
 29. Anthony Granger: Czech Republic: 2016 Participation Discussions Underway. [w:] Euro Voix [on-line]. www.eurovoix.com, 2015-06-13. [dostęp 2015-08-27]. (ang.).
 30. Česká televize bude pokračovat v účasti na Eurovizi i v roce 2016.. www.facebook.com, 2015-08-26. [dostęp 2015-08-27]. (cz.).
 31. Maciej Błażewicz: Trzech kandydatów dla Czech. [w:] OGAE Polska [on-line]. www.eurowizja.org, 2016-01-14. [dostęp 2016-05-22]. (pol.).
 32. Marco Brey: It's Gabriela Gunčíková with "I Stand" for the Czech Republic. [w:] EBU [on-line]. www.eurovision.tv, 2016-03-10. [dostęp 2016-03-15]. (ang.).
 33. About Gabriela Gunčíková. [w:] EBU [on-line]. www.eurovision.tv. [dostęp 2016-05-22]. (ang.).
 34. Mathilde Albinsson: Här är svenskarna som tävlar om en plats i Eurovision 2016. [w:] Sveriges Television [on-line]. www.svt.se, 2016-01-18. [dostęp 2016-05-22]. (szw.).
 35. Gordon Roxburgh: Eurovision Song Contest 2016 First Semi-Final. [w:] EBU [on-line]. www.eurovision.tv, 2016-05-10. [dostęp 2016-05-12]. (ang.).
 36. Gordon Roxburgh: We have our first ten finalists. [w:] EBU [on-line]. www.eurovision.tv, 2016-05-10. [dostęp 2016-05-12]. (ang.).
 37. Eurovision Song Contest 2016 Grand Final. [w:] EBU [on-line]. www.eurovision.tv. [dostęp 2016-05-22]. (ang.).
 38. Česko bude na Eurovizi v Kyjevě zastupovat zpěvačka Martina Bárta – Novinky.cz, www.novinky.cz [dostęp 2017-11-18] (cz.).
 39. Kyiv 2017 - Eurovision Song Contest Lisbon 2018, eurovision.tv [dostęp 2017-12-03].
 40. Sanjay (Sergio) Jiandani: Czech Republic: CT confirms participation in Eurovision 2018. [w:] ESC Today [on-line]. esctoday.com, 2017-09-26. [dostęp 2018-01-29]. (ang.).
 41. Rules. ceskatelevize.cz. [dostęp 2018-01-29]. (ang.).
 42. Česká televize představila šest interpretů, kteří se utkají o vítězství v národním kole Eurovision Song CZ. ceskatelevize.cz. [dostęp 2018-01-29]. (cz.).
 43. Czechy i Wielka Brytania: Oficjalni i nieoficjalni finaliści!. dziennik-eurowizyjny.pl. [dostęp 2018-01-29]. (pol.).
 44. Czeskie preselekcje tylko w Internecie!. dziennik-eurowizyjny.pl. [dostęp 2018-01-29]. (pol.).
 45. International jurors. ceskatelevize.cz. [dostęp 2018-01-29]. (ang.).
 46. Nuno Carrilho: Czech Republic: CT opts for a national final for Eurovision 2018. [w:] esctoday.com [on-line]. esctoday.com, 2017-07-12. [dostęp 2017-07-12]. (ang.).
 47. Mikolas Josef to represent the Czech Republic in Lisbon. eurovision.tv. [dostęp 2018-01-29]. (ang.).
 48. Josianne Zwart: Czech Republic presents 8 hopefuls and songs for Eurovision 2019. [w:] Europejska Unia Nadawców [on-line]. eurovision.tv, 2019-01-07. [dostęp 2019-01-29]. (ang.).
 49. https://eurovoix.com/2019/09/03/czech-republic-eight-acts-to-compete-in-eurovision-song-cz-2020/
 50. https://eurovoix.com/2019/11/06/czech-republic-no-televised-national-final-in-2020/
 51. https://eurovoix.com/2019/12/02/czech-republic-number-of-acts-competing-in-eurovision-song-cz-2020-reduced/
 52. https://eurovoix.com/2020/01/13/czech-republic-eurovision-song-cz-2020-participants-revealed/
 53. https://eurovoix.com/2020/01/20/czech-republic-eurovision-song-cz-entries-2020-revealed/
 54. https://eurovoix.com/2020/02/03/czech-republic-benny-cristo-to-eurovision-2020/
 55. https://eurovoix.com/2020/02/04/czech-republic-kemama-to-undergo-revamp-ahead-of-rotterdam/
 56. https://eurovoix.com/2020/03/10/czech-republic-kemama-revamp-released/
 57. https://eurovoix.com/2020/03/11/czech-republic-benny-cristo-considering-reverting-to-original-version-of-kemama/
 58. https://eurovoix.com/2020/03/16/czech-republic-revamp-kemama/
 59. Eurovision 2020 in Rotterdam is cancelled. [w:] Europejska Unia Nadawców [on-line]. eurovision.tv, 2020-03-18. [dostęp 2020-03-19]. (ang.).
 60. https://eurovoix.com/2020/05/13/czech-republic-benny-cristo-to-eurovision-2021/
 61. https://eurovoix.com/2021/02/16/czech-republic-benny-cristo-eurovision-2021-song/
 62. https://eurovoix.com/2021/03/18/benny-cristo-recorded-backup-eurovision-performance/
 63. https://eurovoix.com/2021/02/17/%f0%9f%87%a8%f0%9f%87%bf-czech-republic-benny-cristo-reveals-two-of-his-dancers-for-eurovision/
 64. https://eurovoix.com/2021/03/07/%f0%9f%87%a8%f0%9f%87%bf-czech-republic-marvin-dietmann-staging-benny-cristos-eurovision-performance/
 65. https://eurovoix.com/2021/04/23/commentator-benny-cristos-outfit/
 66. https://eurovoix.com/2021/09/16/czech-republic-eurovision-2022-submissions/
 67. https://eurovoix.com/2021/10/18/czech-republic-mikolas-josef-submits-song-escz-2022/
 68. https://eurovoix.com/2021/12/16/czech-republic-we-are-domi-eurovision-2022/
 69. https://eurovoix.com/2022/03/05/czech-republic-we-are-domi-revamp/
 70. https://eurovoix.com/2022/03/14/revamped-lights-off-released/
 71. Eurowizja 2023: w jaki sposób Czechy wybiorą reprezentanta?, Eurowizja.org - najwięcej o Eurowizji, 3 listopada 2022 [dostęp 2023-03-26] (pol.).
 72. Eurowizja 2023: Czechy z preselekcjami na żywo!, Eurowizja.org - najwięcej o Eurowizji, 5 stycznia 2023 [dostęp 2023-03-26] (pol.).
 73. Eurowizja 2023: czeskie selekcje przed nami! Gdzie oglądać?, Eurowizja.org - najwięcej o Eurowizji, 30 stycznia 2023 [dostęp 2023-03-26] (pol.).
 74. Eurowizja 2023: Czechy stawiają na kultury słowiańskie! Vesna do Liverpoolu., Eurowizja.org - najwięcej o Eurowizji, 7 lutego 2023 [dostęp 2023-03-26] (pol.).
 75. Davide Conte, 🇨🇿 Czechia: Eurovision 2024 Participation Confirmed, Eurovoix, 16 października 2023 [dostęp 2023-11-04] (ang.).
 76. Points to and from CZECH REPUBLIC. [w:] Eurovision Covers [on-line]. www.eurovisioncovers.co.uk. [dostęp 2013-11-30]. (ang.).