Czechy w Konkursie Piosenki Eurowizji

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Czechy
w Konkursie Piosenki Eurowizji
Gold medal europe.svg 0
Silver medal europe.svg 0
Bronze medal europe.svg 0
Medals Europe.svg 0
EuroRepública Checa.svg
Informacje ogólne
Nadawca Česká televize (ČT)
Rok i miejsce debiutu 2007, Helsinki
Liczba udziałów 11 razy (3 finały)
Strona internetowa

Czechy uczestniczą w Konkursie Piosenki Eurowizji od 2007. Od czasu debiutu konkursem w kraju zajmuje się czeski nadawca publiczny Česká televize.

Stacja brała udział w konkursie w latach 2007-2009, jednak z powodu niezadowalających wyników zrezygnowała z uczestnictwa w widowisku w latach 2010-2014. W 2015 powróciła do stawki konkursowej imprezy.

Najwyższy wynik w historii udziału Czech w konkursie uzyskał Mikolas Josef, który w 2018 zajął szóste miejsce w finale.

Historia Czech w Konkursie Piosenki Eurowizji[edytuj | edytuj kod]

Konkurs Piosenki Eurowizji 2005[edytuj | edytuj kod]

Zespół Kabát podczas występu w półfinale 52. Konkursu Piosenki Eurowizji, maj 2007

Czeski nadawca planował debiut w Konkursie Piosenki Eurowizji podczas jubileuszowego, 50. konkursu w 2005[1]. Kraj nie wystartował jednak w konkursie z powodu przygotowań do udziału w dwóch innych projektach kulturalnych[2].

Konkurs Piosenki Eurowizji 2007[edytuj | edytuj kod]

Czeski nadawca publiczny potwierdził swój debiutancki udział w 52. Konkursie Piosenki Eurowizji organizowanym w 2007. Reprezentant kraju został wybrany podczas krajowych eliminacji eurowizyjnych, w których wzięło udział dziesięciu kandydatów: Vlasta Horváth, L.B.P., Petr Kolár, Lili Marlene, Gipsy.cz, Petr Bende, Helena Zetová, Sámer Issa oraz Kabát. 10 marca odbył się finał selekcji, które ostatecznie wygrał zespół Kabát z utworem „Malá dáma”, za który uzyskał największą liczbę 28 343 SMS-ów od telewidzów[3][4].

10 maja grupa wystąpiła w koncercie półfinałowym z szesnastym numerem startowym i zdobyła jeden punkt, zajmując ostatnie, 28. miejsce, przez co nie zakwalifikowała się do finału[5].

Konkurs Piosenki Eurowizji 2008[edytuj | edytuj kod]

Podobnie jak w 2007, reprezentant kraju w 53. Konkursie Piosenki Eurowizji został wybrany podczas finału krajowych selekcji Eurosong. W stawce finałowej znalazło się dziesięciu kandydatów: Sámer Issa, Tereza Kerndlová, Le Monde, Iva Frühlingová, Temperamento, L.B.P., Gipsy.cz, Toxique, Cechomor i Daniel Nekonecný. 26 stycznia 2008 odbył się finał selekcji, który ostatecznie wygrała Tereza Kerndlová z utworem „Have Some Fun”, zostając tym samym reprezentantką kraju w konkursie organizowanym w Belgradzie[6][7].

22 maja piosenkarka wystąpiła w drugim półfinale widowiska z ósmym numerem startowym i zajęła przedostatnie, osiemnaste miejsce po zdobyciu w sumie dziewięciu punktów, przez co nie awansowała do finału[8]. Podczas występu na scenie towarzyszył jej żeński chórek w składzie: Daniela Jančichová-Nízlová, Veronika Nízlová, Adéla Blažková i Alena Langerová oraz DJ Jan Gajdoš[9].

Konkurs Piosenki Eurowizji 2009[edytuj | edytuj kod]

Tereza Kerndlová podczas występu w półfinale 53. Konkursu Piosenki Eurowizji, maj 2008

W przeciwieństwie do poprzednich startów, reprezentant kraju na 54. Konkurs Piosenki Eurowizji został wytypowany wewnętrznie przez specjalną komisję jurorską. 30 stycznia 2009 potwierdzono, że na konkurs pojedzie zespół Gipsy.cz[10]. 28 lutego 2009 grupa wystąpiła w programie Noc s Andelem prowadzonym przez Pavla Andela, w trakcie którego zaprezentowała teledyski do swoich dwóch propozycji „Do You Wanna?” i „Aven romale”. W głosowaniu telewidzów, które odbywało się SMS-owo w dniach 1-14 marca, większą liczbę głosów otrzymała druga piosenka, dzięki czemu została wybrana na konkursową propozycję[11]. Ogłoszenie wyników odbyło się w trakcie specjalnego koncertu zorganizowanego 15 marca[12].

12 maja zespół wystąpił w pierwszym koncercie półfinałowym z drugim numerem startowym i nie zdobył żadnego punktu, przez co zajął ostatnie, dziewiętnaste miejsce w ogólnym rankingu i nie zakwalifikował się do rundy finałowej[13]. Muzycy uzyskali tym samym najgorszy wynik w historii udziałów kraju w konkursie[14].

Konkurs Piosenki Eurowizji 2010–14[edytuj | edytuj kod]

Marta Jandová i Václav Noid Bárta podczas prób do występu w 60. Konkursie Piosenki Eurowizji, maj 2015

Z powodu słabych wyników w konkursie czeski nadawca postanowił zrezygnować z udziału w 55. Konkursie Piosenki Eurowizji w 2010[15][16][17], nie wyrażał także zainteresowania startem w kolejnych latach.

Konkurs Piosenki Eurowizji 2015[edytuj | edytuj kod]

Pod koniec lipca 2014 czeski nadawca poinformował o braku zainteresowania powrotem do stawki konkursowej imprezy[18]. W listopadzie telewizja potwierdziła jednak udział w jubileuszowym, 60. Konkursie Piosenki Eurowizji, decydując się na uczestnictwo w widowisku po pięcioletniej przerwie[19][20].

Na początku lutego 2015 stacja ČT wybrała wewnętrznie swoich eurowizyjnych reprezentantów, którymi zostali Marta Jandová i Václav Noid Bárta z angielskojęzycznym utworem „Hope Never Dies”. Duet został wybrany na przedstawicieli kraju w konkursie wewnętrznie przez komisję jurorską (powołaną przez Czeską Telewizję), w której skład weszli: dziennikarz muzyczny Honza Dědek, trener talentów Martin Červinka, redaktorka Czeskiego Radia Jitka Benešová oraz muzycy Michal Hrůza i Michael Kocáb[21][22][23].

21 maja para zaprezentowała swój utwór w drugim półfinale Konkursu Piosenki Eurowizji[24] i zdobyła łącznie 33 punkty, dzięki którym zajęła 13. miejsce[25] i nie awansowała do finału[26][27][28].

Konkurs Piosenki Eurowizji 2016[edytuj | edytuj kod]

W maju 2015 władze czeskiej telewizji zaczęły dyskusję na temat uczestnictwa w 61. Konkursie Piosenki Eurowizji organizowanym w Sztokholmie w 2016. Dyrektor stacji, Milan Fridrich, zapowiedział, że występ kraju w widowisku będzie uzależniony od oglądalności konkursu w 2015. Oficjalna decyzja miała zostać podjęta po finale Konkursu Eurowizji dla Młodych Tancerzy organizowanego w Czechach[29]. Pod koniec sierpnia pojawiły się informacje, jakoby stacja potwierdziła chęć udziału w konkursie[30].

W styczniu telewizja ogłosiła nazwiska trzech potencjalnych reprezentantów krajów w konkursie, którymi byli: Thom Artway, Dagmar „Dasha” Sobkova oraz duet Light & Love[31]. 10 marca ogłoszono, że reprezentantką kraju w konkursie będzie Gabriela Gunčíková z utworem „I Stand”. Piosenkarka została wybrana wewnętrznie przez pięcioosobową komisję jurorską (powołaną przez Czeską Telewizję), w której skład weszli: dziennikarze muzyczni Honza Dědek i Jaroslav Špulák, piosenkarze Michael Kocáb i Václav Noid Bárta oraz kompozytor i producent muzyczny Jan Maxián[32]. Jej konkursowy utwór został napisany przez szwedzko-irlandzkie trio, w którego skład weszli: Christian Schneider, Sara Biglert i Aidan O’Connor[33], zaś sama kompozycja była tworzona z myślą o Dagmar „Dashy” Sobkovej[34].

10 maja Gabriela Gunčíková wystąpiła jako dziesiąta w kolejności w pierwszym półfinale konkursu i awansowała do sobotniego finału, zostając tym samym pierwszą w historii reprezentantką Czech, która tego dokonała[35][36]. W finale wystąpiła jako druga w kolejności i zajęła ostatecznie przedostatnie, dwudzieste piąte miejsce z 41 punktami na koncie, wszystkimi zdobytymi w głosowaniu jurorskim[37].

Konkurs Piosenki Eurowizji 2017[edytuj | edytuj kod]

W lutym 2017 Česká televize oznajmiła, że reprezentantką kraju w 62. Konkursie Piosenki Eurowizji w Kijowie będzie, wybrana wewnętrznie, Martina Bárta z utworem „My Turn[38]. 9 maja piosenkarka wystąpiła w pierwszym półfinale konkursu i zajęła w nim trzynaste miejsce z dorobkiem 83 punktów, nie zdobywając awansu do finału[39].

Konkurs Piosenki Eurowizji 2018[edytuj | edytuj kod]

We wrześniu 2017 czeska telewizja potwierdziła, że wyśle reprezentanta na 63. Konkurs Piosenki Eurowizji, organizowany w Lizbonie[40]. Pierwotnie stacja ogłosiła, że jej przedstawiciel będzie wyłoniony za pośrednictwem wewnętrznych eliminacji. W grudniu szef czeskiej delegacji Jan Frost Bors ogłosił, że reprezentant zostanie wybrany za pomocą publicznych eliminacji, o których wynikach zdecydują czescy internauci oraz międzynarodowa komisja jurorska[41].

Do eliminacji zgłoszono łącznie ok. 400 propozycji, spośród których telewizja wytypowała sześciu finalistów. Zostali nimi: Mikolas Josef, Doctor Victor, Deborah Kahl, Eddie Stoilow, Eva Buresova i Pavel Callta[42]. Listę finalistów ujawniono 8 stycznia[43], wtedy rozpoczęto dwutygodniowe przyjmowanie głosów internautów z Czech[44]. 22 stycznia ujawniono, że głosowanie komisji jurorskiej (w składzie: Dami Im, Robin Bengtsson, Navi, SunStroke Project, Sanja Vučić, Jalisse, Nathan Trent, Iweta Mukuczian, Norma John, Liora Simon[45]) wygrał Mikolas Josef z utworem „Lie to Me”, za który zdobył łącznie 68 punktów. Tydzień później, podczas wieczornego wydania serwisu infromacyjnego ČT ogłoszono[46], że piosenkarz będzie reprezentował kraj w konkursie[47].

8 maja wystąpił jako piąty w kolejności w pierwszym półfinale konkursu i z trzeciego miejsca awansował do finału, rozgrywanego 12 maja. Wystąpił w nim z 14. numerem startowym i uplasował się na szóstym miejscu po zdobyciu łącznie 281 punktów w głosowaniu jurorów (15. miejsce) i telewidzów (4. miejsce). Tym samym zajął najwyższe miejsce w historii udziału Czech w konkursie.

Uczestnictwo[edytuj | edytuj kod]

Czechy uczestniczą w Konkursie Piosenki Eurowizji (z przerwami) od 2007. Poniższa tabela uwzględnia nazwiska wszystkich czeskich reprezentantów, tytuły konkursowych piosenek oraz wyniki krajowych delegatów w poszczególnych latach:

Rok Artysta Piosenka Finał Półfinał
Miejsce Punkty Miejsce Punkty
2007 Kabát Malá dáma 28 1
2008 Tereza Kerndlová Have Some Fun 18 9
2009 Gipsy.cz Aven romale 18 0
brak reprezentanta w latach 20102014
2015 Marta Jandová i Václav Noid Bárta Hope Never Dies 13 33
2016 Gabriela Gunčíková I Stand 25 41 9 161
2017 Martina Bárta My Turn 13 83
2018 Mikolas Josef Lie to Me 6 281 3 232
2019 Lake Malawi Friend of a Friend 11 157 2 242
2020 Benny Cristo Kemama Konkurs odwołany
2021 „Omaga” 15 23
2022 We Are Domi „Lights Off”

Historia głosowania w finale (2007–2021)[edytuj | edytuj kod]

Poniższa tabela pokazuje, którym krajom Czechy przyznały najwięcej punktów[48].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

 1. Sietse Bakker: EBU officially announced participants 2005 (ang.). W: ESC Today [on-line]. www.esctoday.com, 2004-11-17. [dostęp 2013-10-20].
 2. Sietse Bakker: CZECH REPUBLIC WITHDRAWS (ang.). W: ESC Today [on-line]. www.esctoday.com, 2004-12-03. [dostęp 2013-10-20].
 3. CZECH REPUBLIC NATIONAL FINAL 2007 (ang.). www.natfinals.50webs.com. [dostęp 2015-01-04].
 4. Stella Floras: Czech Republic: Kabat with Mala dama (ang.). W: ESC Today [on-line]. www.esctoday.com, 2007-03-11. [dostęp 2015-01-04].
 5. Eurovision Song Contest 2007 Semi-Final (ang.). W: EBU [on-line]. www.eurovision.tv. [dostęp 2015-01-04].
 6. CZECH REPUBLIC NATIONAL FINAL 2008 (ang.). www.natfinals.50webs.com. [dostęp 2015-01-04].
 7. Andreas Schacht: Tereza Kerndlova represents Czech colours! (ang.). W: EBU [on-line]. www.eurovision.tv, 2008-01-26. [dostęp 2015-01-04].
 8. Eurovision Song Contest 2008 Semi-Final (2) (ang.). W: EBU [on-line]. www.eurovision.tv. [dostęp 2015-01-04].
 9. Czech Republic - 2008 (ang.). www.diggiloo.net. [dostęp 2015-01-04].
 10. Jarmo Siim: Gipsy.cz competing for Czech Republic (ang.). W: EBU [on-line]. www.eurovision.tv, 2009-01-30. [dostęp 2016-01-05].
 11. CZECH REPUBLIC NATIONAL FINAL 2009 (ang.). www.natfinals.50webs.com. [dostęp 2016-01-05].
 12. Jarmo Siim: Czech Republic: Gipsy with a dot (ang.). W: EBU [on-line]. www.eurovision.tv, 2009-03-26. [dostęp 2016-01-05].
 13. Eurovision Song Contest 2009 Semi-Final (1) (ang.). W: EBU [on-line]. www.eurovision.tv. [dostęp 2016-01-05].
 14. Czech Republic in the Eurovision Song Contest (ang.). W: EBU [on-line]. www.eurovision.tv. [dostęp 2016-01-05].
 15. Česko opouští soutěž písní Eurovize. Nebyl zájem (cz.). tyden.cz, 2009-07-23. [dostęp 2014-11-20].
 16. Kabát ani Gipsy.cz neuspěli. ČR už nebude soutěžit na Eurovision Song (cz.). lidovky.cz, 2009-07-24. [dostęp 2014-11-20].
 17. Česko končí s účastí v Eurosongu (cz.). blesk.cz, 2009-11-24. [dostęp 2014-11-20].
 18. Sanjay (Sergio) Jiandani: Czech Republic: CT will not return in Eurovison 2015 (ang.). W: ESC Today [on-line]. www.esctoday.com, 2014-07-29. [dostęp 2014-11-19].
 19. Maciej Błażewicz: Czesi wracają na Eurowizję! (pol.). eurowizja.org, 2014-11-19. [dostęp 2014-11-19].
 20. Jarmo Siim: Czech Republic returns to Eurovision (ang.). eurovision.tv, 2014-11-19. [dostęp 2014-11-19].
 21. Marta Jandová a Václav Noid Bárta budou reprezentovat Česko na Eurosongu 2015 (cz.). ceskatelevize.cz, 2015-01-31. [dostęp 2015-02-08].
 22. Marco Brey: Czech Republic: Marta Jandová & Václav Noid Bárta for Vienna! (ang.). eurovision.tv, 2015-01-08. [dostęp 2015-02-08].
 23. Tomasz Piątkowski: Czechy: Marta Jandová oraz Václav Noid Bárta pojadą do Wiednia! (pol.). eurowizja.org, 2015-02-01. [dostęp 2015-02-08].
 24. Sergiusz Królak: Polska wystąpi w drugiej połowie drugiego półfinału! (pol.). W: OGAE Polska [on-line]. www.eurowizja.org, 2015-01-26. [dostęp 2015-02-24].
 25. Eurovision Song Contest 2015 Second Semi-Final. W: EBU [on-line]. www.eurovision.tv, 2015-05-24. [dostęp 2015-05-25].
 26. Lietuviai peršoko „Eurovizijos“ pusfinalio barjerą (lit.). lrt.lt, 2015-05-21. [dostęp 2015-05-22].
 27. Gordon Roxburgh: Line-up is now complete for the Grand Final (ang.). W: EBU [on-line]. www.eurovision.tv, 2015-05-21. [dostęp 2015-05-22].
 28. Kamil Justyniarski: POLSKA w finale Konkursu Piosenki Eurowizji 2015! (pol.). W: OGAE Polska [on-line]. www.eurowizja.org, 2015-05-21. [dostęp 2015-05-22].
 29. Anthony Granger: Czech Republic: 2016 Participation Discussions Underway (ang.). W: Euro Voix [on-line]. www.eurovoix.com, 2015-06-13. [dostęp 2015-08-27].
 30. Česká televize bude pokračovat v účasti na Eurovizi i v roce 2016. (cz.). www.facebook.com, 2015-08-26. [dostęp 2015-08-27].
 31. Maciej Błażewicz: Trzech kandydatów dla Czech (pol.). W: OGAE Polska [on-line]. www.eurowizja.org, 2016-01-14. [dostęp 2016-05-22].
 32. Marco Brey: It's Gabriela Gunčíková with "I Stand" for the Czech Republic (ang.). W: EBU [on-line]. www.eurovision.tv, 2016-03-10. [dostęp 2016-03-15].
 33. About Gabriela Gunčíková (ang.). W: EBU [on-line]. www.eurovision.tv. [dostęp 2016-05-22].
 34. Mathilde Albinsson: Här är svenskarna som tävlar om en plats i Eurovision 2016 (szw.). W: Sveriges Television [on-line]. www.svt.se, 2016-01-18. [dostęp 2016-05-22].
 35. Gordon Roxburgh: Eurovision Song Contest 2016 First Semi-Final (ang.). W: EBU [on-line]. www.eurovision.tv, 2016-05-10. [dostęp 2016-05-12].
 36. Gordon Roxburgh: We have our first ten finalists (ang.). W: EBU [on-line]. www.eurovision.tv, 2016-05-10. [dostęp 2016-05-12].
 37. Eurovision Song Contest 2016 Grand Final (ang.). W: EBU [on-line]. www.eurovision.tv. [dostęp 2016-05-22].
 38. Česko bude na Eurovizi v Kyjevě zastupovat zpěvačka Martina Bárta – Novinky.cz, www.novinky.cz [dostęp 2017-11-18] (cz.).
 39. Kyiv 2017 - Eurovision Song Contest Lisbon 2018, eurovision.tv [dostęp 2017-12-03].
 40. Sanjay (Sergio) Jiandani: Czech Republic: CT confirms participation in Eurovision 2018 (ang.). W: ESC Today [on-line]. esctoday.com, 2017-09-26. [dostęp 2018-01-29].
 41. Rules (ang.). ceskatelevize.cz. [dostęp 2018-01-29].
 42. Česká televize představila šest interpretů, kteří se utkají o vítězství v národním kole Eurovision Song CZ (cz.). ceskatelevize.cz. [dostęp 2018-01-29].
 43. Czechy i Wielka Brytania: Oficjalni i nieoficjalni finaliści! (pol.). dziennik-eurowizyjny.pl. [dostęp 2018-01-29].
 44. Czeskie preselekcje tylko w Internecie! (pol.). dziennik-eurowizyjny.pl. [dostęp 2018-01-29].
 45. International jurors (ang.). ceskatelevize.cz. [dostęp 2018-01-29].
 46. Nuno Carrilho: Czech Republic: CT opts for a national final for Eurovision 2018 (ang.). W: esctoday.com [on-line]. esctoday.com, 2017-07-12. [dostęp 2017-07-12].
 47. Mikolas Josef to represent the Czech Republic in Lisbon (ang.). eurovision.tv. [dostęp 2018-01-29].
 48. Points to and from CZECH REPUBLIC (ang.). W: Eurovision Covers [on-line]. www.eurovisioncovers.co.uk. [dostęp 2013-11-30].