Czerniewice (Toruń)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Herb Torunia Czerniewice
Część urzędowa Torunia
Ilustracja
Wodospad w Czerniewicach
Państwo  Polska
Województwo  kujawsko-pomorskie
Miasto Toruń
W granicach Torunia 1955[1]
Kod pocztowy 87-103
Tablice rejestracyjne CT
Położenie na mapie Torunia
Położenie na mapie
Portal Portal Polska

Czerniewice – lewobrzeżna część urzędowa Torunia.

W średniowieczu był to majątek rycerski, potem szlachecki. W 1667 r. jego właścicielem został Mikołaj Tulibowski, a w 1738 r. należał do Augusta Gąsiorowskiego, a następnie przeszedł do Klemensa Łempickiego. Od 1874 r. majątek Czerniewice należał do rodziny Modrzejewskich.

Historia[edytuj]

W 1862 roku otwarto linię kolejową: ToruńOtłoczyn granica zaborów AlexandrowoWarszawa, która przecięła ziemie należące do majątku. Pod koniec XIX wieku na terenie majątku dworskiego odkryto źródła wód mineralnych (solanki jodowo–bromowe) o mniejszym stężeniu niż solanka ciechocińska. Do 1920 roku, gdy Ciechocinek, był oddzielony od Torunia granicą, Czerniewice ze źródłem leczniczej solanki były dla torunian ulubionym miejscem wypoczynku. Dobre przyjęcie gości zapewniała restauracja z krytym tarasem i widokiem na Wisłę. W 1898 r. otwarto zakład kąpielowy. W roku 1907 w letnie niedziele do Czerniewic dowoziło gości aż pięć toruńskich parowców z muzyką. W okresie międzywojennym powstało uzdrowisko dla kilkunastu kuracjuszy. Zakład powstał dzięki inicjatywie ówczesnego właściciela majątku Józefa Modrzejewskiego, w sąsiedztwie lasów iglastych porastających wydmowe tereny Puszczy Bydgoskiej. Likwidacja po pierwszej wojnie światowej granicy między Toruniem i Ciechocinkiem położyła kres popularności Czerniewic.

Po wojnie w 1946 r. istniał tu folwark miejski, włączony w 1955 r. do miasta. Ciekawostki krajoznawczo–przyrodnicze: relikty dawnego parku dworskiego z II połowy XIX wieku. oraz wydmy porośnięte lasami sosnowymi. Obecnie jest tworzony węzeł do odcinka A1.

W Czerniewicach znajduje się Zespół szkół łącząca szkołę podstawową i gimnazjum[2].

Osiedle Solanki[edytuj]

Miniosiedle Czerniewic położone na rogu ul. Solankowej i Włocławskiej. W 2000 roku powstał pomysł na zbudowanie tego osiedla. Zbudowane przez Toruńskie Towarzystwo Budownictwa Społecznego w latach 2001–2005. Od 1999 roku zostało oddane do użytku 357 mieszkań w okolicy[3]. Docelowo miało być 19 budynków[4]. Osiedle znane z dużej ilości zieleni (z trzech stron otoczone jest lasem sosnowym).

Na osiedlu powstał Zespół Szkół numer 34 dnia 16 lutego 1998 roku. Właśnie po wybudowaniu tego osiedla liczba uczniów gwałtownie wzrosła.

Kościół[edytuj]

Parafia katolicka w Czerniewicach istnieje od 1984[5]. Umieszczony w dzwonnicy kościoła 430-kilogramowy dzwon poświęcony został 7 czerwca 1999 r. przez Papieża Jana Pawła II w czasie jego wizyty w Toruniu.

Parafia 28 sierpnia 1984 otrzymała wezwanie Matki Bożej Łaskawej, a 27 sierpnia 2010 otrzymała nowego współpatrona: Św. Josemarię[6].

Infrastruktura[edytuj]

Linki zewnętrzne[edytuj]

Przypisy

  1. Zmiany obszaru miasta Torunia na przestrzeni wieków (pol.). W: Studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego Miasta Torunia [on-line]. Miejska Pracownia Urbanistyczna w Toruniu, 2006-05-18. [dostęp 2012-03-14].
  2. W Czerniewicach i Kaszczorku. „Nowości”, s. 9, 2010-03-08. 
  3. Leśne osiedle
  4. Osiedle na Solankach
  5. Historia Parafii Matki Bożej Łaskawej
  6. Założyciel Opus Dei patronem kościoła