Czernikowo

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Czernikowo
Herb
Herb
tablica miejscowości
tablica miejscowości
Państwo  Polska
Województwo kujawsko-pomorskie
Powiat toruński
Gmina Czernikowo
Liczba ludności (III 2011) 3038[1]
Strefa numeracyjna (+48) 54
Kod pocztowy 87-640
Tablice rejestracyjne CTR
SIMC 0861512
Położenie na mapie gminy Czernikowo
Mapa lokalizacyjna gminy Czernikowo
Czernikowo
Czernikowo
Położenie na mapie powiatu toruńskiego
Mapa lokalizacyjna powiatu toruńskiego
Czernikowo
Czernikowo
Położenie na mapie województwa kujawsko-pomorskiego
Mapa lokalizacyjna województwa kujawsko-pomorskiego
Czernikowo
Czernikowo
Położenie na mapie Polski
Mapa lokalizacyjna Polski
Czernikowo
Czernikowo
Ziemia52°56′30″N 18°56′13″E/52,941667 18,936944
Strona internetowa miejscowości

Czernikowowieś w Polsce położona w województwie kujawsko-pomorskim, w powiecie toruńskim, w gminie Czernikowo, której jest siedzibą. W latach 1975–1998 miejscowość administracyjnie należała do województwa włocławskiego. Według Narodowego Spisu Powszechnego (III 2011 r.) liczyła 3038 mieszkańców[1]. Jest największą miejscowością gminy Czernikowo.

Historia[edytuj | edytuj kod]

Dzieje Czernikowa są nieodłącznie związane z historią terenu, na którym leży, czyli Ziemi Dobrzyńskiej. Pierwsza wzmianka o wsi pochodzi z 1309 roku, lecz prawdopodobnie miejscowość istniała już wcześniej. W 1366 roku podczas pożaru spłonął drewniany kościół pw. św. Mikołaja, na którego miejscu wybudowano gotycką świątynię. Kościół zachował gotyckie fundamenty oraz barokowe wnętrze.

Ulica w Czernikowie

Na ołtarzu głównym znajduje się niegdyś słynny z łask obraz Matki Boskiej Czernikowskiej. Następne przebudowy doprowadziły do powstania wielopoziomowego ołtarza głównego oraz dwóch naw bocznych. W okresie potopu szwedzkiego wieś została niemal całkowicie wyludniona na skutek głodu i epidemii. W położonym nieopodal Zębowie zachował się cmentarz epidemiczny ofiar cholery z lat 1658 i 1831. Na mocy II rozbioru Polski cała Ziemia Dobrzyńska znalazła się na obszarze zaboru pruskiego, co przyczyniło się do intensywnej kolonizacji niemieckiej ludnością wyznania ewangelicko-augsburskiego. Po okresie napoleońskim ziemie te weszły w skład Królestwa Polskiego, administracyjnie znajdując się w granicach powiatu lipnowskiego należącego do guberni płockiej.

Zabytki[edytuj | edytuj kod]

Kościół w Czernikowie
Przydrożny krzyż wotywny
  • Kościół parafialny pw. św. Bartłomieja – został wzniesiony przez biskupów płockich około 1370 r. Pierwotnie gotycki. Remontowany i przypuszczalnie częściowo odbudowany w XVI wieku. W 1641 r. i w 1904 r. został przebudowany w stylu barokowym. W latach: 1719, 1798, 1880 i 1996 był odnawiany. Odnowienie z częściową regotyzacją miało miejsce w 1983 r. Wystrój i wyposażenie wnętrza kościoła przeważnie barokowo-ludowe, również główny ołtarz w tym stylu.
  • Plebania – zbudowana w połowie XIX wieku. Murowana z cegły, otynkowana. Parterowa, z wejściem wgłębnym na osi. Wnętrze poprzedzane sienią. Dach siodłowy, kryty blachą.
  • Cmentarz przykościelny – grzebalny do połowy XIX wieku. Po prawej stronie nawy na cegłach ryte inskrypcje nagrobne z 2. połowy XVI wieku i początku XVII wieku. Współcześnie obszar cmentarza splantowany z zachowanymi pojedynczymi nagrobkami.
  • Cmentarz parafialny
  • Przydrożny krzyż wotywny – wystawiony po 1946 r. Mieści się po prawej stronie szosy z Torunia do Lipna.
  • Kapliczka przydrożna – wystawiona po 1945 r. Murowana z cegły, otynkowana i malowana. Usytuowana na niewielkiej skarpie przy ul. Targowej.

Oświata[edytuj | edytuj kod]

Wspólnoty wyznaniowe[edytuj | edytuj kod]

Parafia rzymskokatolicka św. Bartłomieja z kościołem św. Bartłomieja. Miejscowy Chrześcijański Zbór Świadków Jehowy posiada w Czernikowie Salę Królestwa[2].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]