Czernikowo

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Czernikowo
Herb
Herb
Czernikowo
Państwo  Polska
Województwo kujawsko-pomorskie
Powiat toruński
Gmina Czernikowo
Liczba ludności (2006) 2752
Strefa numeracyjna (+48) 54
Kod pocztowy 87-640
Tablice rejestracyjne CTR
SIMC 0861512
Położenie na mapie gminy Czernikowo
Mapa lokalizacyjna gminy Czernikowo
Czernikowo
Czernikowo
Położenie na mapie Polski
Mapa lokalizacyjna Polski
Czernikowo
Czernikowo
Ziemia 52°56′30″N 18°56′13″E/52,941667 18,936944
Strona internetowa miejscowości

Czernikowowieś w Polsce położona w województwie kujawsko-pomorskim, w powiecie toruńskim, w gminie Czernikowo, której jest siedzibą. W latach 1975-1998 miejscowość administracyjnie należała do województwa włocławskiego.

Historia[edytuj]

Dzieje Czernikowa są nieodłącznie związane z historią terenu, na którym leży, czyli Ziemi Dobrzyńskiej. Pierwsza wzmianka o wsi pochodzi z 1309 roku, lecz prawdopodobnie miejscowość istniała już wcześniej. W 1366 roku podczas pożaru spłonął drewniany kościół pw. św. Mikołaja, na którego miejscu wybudowano gotycką świątynię. Kościół zachował gotyckie fundamenty oraz barokowe wnętrze.

Ulica w Czernikowie

Na ołtarzu głównym znajduje się niegdyś słynny z łask obraz Matki Boskiej Czernikowskiej. Następne przebudowy doprowadziły do powstania wielopoziomowego ołtarza głównego oraz dwóch naw bocznych. W okresie potopu szwedzkiego wieś została niemal całkowicie wyludniona na skutek głodu i epidemii. W położonym nieopodal Zębowie zachował się cmentarz epidemiczny ofiar cholery z lat 1658 i 1831.

Na mocy II rozbioru Polski cała Ziemia Dobrzyńska znalazła się na obszarze zaboru pruskiego, co przyczyniło się do intensywnej kolonizacji niemieckiej ludnością wyznania ewangelicko-augsburskiego. Po okresie napoleońskim ziemie te weszły w skład Królestwa Polskiego, administracyjnie znajdując się w granicach powiatu lipnowskiego należącego do guberni płockiej.

Zabytki[edytuj]

Kościół w Czernikowie
Przydrożny krzyż wotywny
  • Kościół parafialny pw. św.Bartłomieja – został wzniesiony przez biskupów płockich około 1370 r. Pierwotnie gotycki. Remontowany i przypuszczalnie częściowo odbudowany w XVI wieku W 1641 r. i w 1904 r. został przebudowany w stylu barokowym. W 1719, 1798, 1880, 1996 był odnawiany. Odnowienie z częściową regotyzacją miało miejsce w 1983 r. Wystrój i wyposażenie wnętrza kościoła przeważnie barokowo-ludowe, również główny ołtarz w tym stylu.
  • Plebania – zbudowana około poł. XIX wieku. Murowana z cegły, otynkowana. Parterowa, z wejściem wgłębnym na osi. Wnętrze poprzedzane sienią. Dach siodłowy, kryty blachą.
  • Cmentarz przykościelny – grzebalny do około poł. XIX wieku. Po prawej stronie nawy na cegłach ryte inskrypcje nagrobne z około 2 poł. XVI wieku i pocz. XVII wieku. Współcześnie obszar cmentarza splantowany z zachowanymi pojedynczymi nagrobkami.
  • Cmentarz parafialny
  • Przydrożny krzyż wotywny – wystawiony po 1946 r. Mieści się po prawej stronie szosy z Torunia do Lipna.
  • Kapliczka przydrożna – wystawiona po 1945 r. Murowana z cegły, otynkowana i malowana. Usytuowana na niewielkiej skarpie przy ul. Targowej.

Oświata w Czernikowie[edytuj]

Wspólnoty wyznaniowe[edytuj]

Parafia rzymskokatolicka św. Bartłomieja z kościołem św. Bartłomieja. Miejscowy Chrześcijański Zbór Świadków Jehowy posiada w Czernikowie Salę Królestwa[1].

Przypisy

  1. Dane według raportów wyszukiwarki zborów (www.jw.org) z 5 czerwca 2014.