Czernyszewskaja

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Czernyszewskaja
Чернышевская
Ilustracja
Peron stacji
Państwo

 Rosja

Miasto wydzielone

 Petersburg

Data otwarcia

1 września 1958

Głębokość stacji

70 m

Linia Kirowsko-Wyborska
Poprzednia stacja

Płoszczad´ Lenina

Następna stacja

Płoszczad´ Wosstanija

Położenie na mapie Petersburga
Mapa konturowa Petersburga, blisko centrum na prawo znajduje się punkt z opisem „CzernyszewskajaЧернышевская”
Położenie na mapie Rosji
Mapa konturowa Rosji, u góry po lewej znajduje się punkt z opisem „CzernyszewskajaЧернышевская”
Ziemia59°56′40,40″N 30°21′35,88″E/59,944556 30,359967
Portal Transport szynowy

Czernyszewskaja (ros. Черныше́вская) – dziewiąta stacja linii Kirowsko-Wyborskiej, znajdującego się w Petersburgu systemu metra.

Charakterystyka[edytuj | edytuj kod]

Stacja Czernyszewskaja została oficjalnie uruchomiona 1 września 1958 roku i jest to stacja skonstruowana w typie pylonowym[1]. Autorami projektu architektonicznego stacji są: A. W. Żuk (А. В. Жук), S. G. Majofis (С. Г. Майофис), A. S. Gieckin (А. С. Гецкин) i W. P. Szuwałowa (В. П. Шувалова)[1]. Pierwsze plany nie zakładały lokalizacji stacji tego typu w tej części miasta, lecz bliżej ulicy Czajkowskiego, miała ona też nosić nazwę Czajkowskaja (Чайковская)[1]. Założenia te zostały jednak zmodyfikowane. Po ustaleniu nowej lokalizacji, by utworzyć potrzebne miejsce, władze zdecydowały się wyburzyć jeden z budynków, pochodzący z przełomu XIX i XX wieku[1]. Początkowo stacja miała nosić nazwę Kirocznaja (Кирочная), od dawnej nazwy pobliskiej ulicy Sałtykowa-Szczedrina, lecz ostatecznie zdecydowano się jednak na Czernyszewską. Swą nazwę wzięła ona od pobliskiego prospektu Czernyszewskiego[1][2]. Tym samym została związana z osobą Nikołaja Czernyszewskiego, co uwzględnione zostało w wystroju. W czasie budowy pojawiły się problemy techniczne, co o kilka miesięcy opóźniło oddanie jej do użytku[2]. Jej dekoracje związane są z rosyjskim ruchem rewolucyjno-robotniczym[3]. Posadzki wykonano z szaro-białego granitu, których płyty ułożono w taki sposób, by nadać podłodze formę szachownicy[3]. Pylony i ściany wyłożone zostały marmurem o barwie biało-szarej[3]. Sklepienie pomalowano na biało i nadano mu postać półkolistą, całość oświetlają lampy umieszczone nad przejściami między pylonami[3]. Ściany przy torach w barwach bieli i czerni[4]. Stację ozdabia relief z profilem Nikołaja Czernyszewskiego[4]. Jej styl określany jest jako przejściowy między architekturą w stylu Józefa Stalina a Nikity Chruszczowa[4].

Czerynszewskaja położona jest na głębokości 70 metrów, co czyni ją jedną z najgłębszych stacji zarówno w Petersburgu jak i na świecie[4]. W latach 2002-2003, by uświetnić trzechsetną rocznicę założenia miasta, przeprowadzono jej gruntowny remont[5]. Odcinek między Czernyszewską i Płoszczadzią Lenina był pierwszym w mieście przebiegającym pod nurtem Newy[1]. Ruch pociągów na stacji odbywa się od godziny 5:48 do godziny 0:25 i w tym czasie jest ona dostępna dla pasażerów[6].

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b c d e f S-pb.in: Станция Метро Чернышевская. [dostęp 2013-03-03]. (ros.).
  2. a b Metro.vpeterburge.ru: Станция "Чернышевская". [dostęp 2013-03-03]. (ros.).
  3. a b c d Karta-metro.ru: Станция метро Чернышевская. [dostęp 2013-03-03]. (ros.).
  4. a b c d Subway2009.narod.ru: Станция "Чернышевская". [dostęp 2013-03-03]. (ros.).
  5. Metrowalks.ru: Чернышевская. [dostęp 2013-03-03]. [zarchiwizowane z tego adresu (2009-05-30)]. (ros.).
  6. Metromap.spb.ru: Режим работы станций петербургского метро. [dostęp 2013-03-03]. (ros.).