Czersk (stacja kolejowa)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Czersk
Dworzec od strony peronów
Dworzec od strony peronów
Państwo  Polska
Miejscowość Czersk
Data otwarcia 1871
Poprzednie nazwy Heiderode
Dane techniczne
Liczba peronów 3
Liczba krawędzi
peronowych
4
Kasy czynne
Przejścia nadziemne brak
Przejścia podziemne brak
Linie kolejowe
Położenie na mapie Czerska
Mapa lokalizacyjna Czerska
Czersk
Czersk
Położenie na mapie Polski
Mapa lokalizacyjna Polski
Czersk
Czersk
Ziemia 53°48′03″N 17°58′20″E/53,800833 17,972222
Portal Portal Transport szynowy
MR/MRD w barwach Arriva opuszcza stację Czersk na pierwszym planie słupek hektometrowy 67,00 km linii kolejowej nr 203
Pociąg z Chojnic do Tczewa złożony z SU42 i trójczłonowej Bipy
Zachodnia część budynku
Tory widok na wschód w kierunku Tczewa

Czerskstacja kolejowa w Czersku, w gminie Czersk, w powiecie chojnickim, w województwie pomorskim.

Położenie[edytuj]

Stacja w Czersku położona jest w północnej części miasta. Nie daleko od dworca kolejowego znajduje się dworzec autobusowy.

Historia[edytuj]

1871-1918[edytuj]

Kolej dotarła do Czerska w 1871 roku w ramach Królewskich Kolei Wschodnich (Preußische Ostbahn). Kolej ta łączyła Berlin z Gdańskiem i Królewcem. Trasa ta została wybrana ze względu na znacznie łatwiejszy teren, jednakże nie przechodząc przez żadne duże miasto[1]. W tym samym roku powstał pierwszy dworzec w Czersku. Czersk nie był w tym czasie dużą wsią, a stacja kolei żelaznej powstała tu głównie dlatego, że w okolicy było dużo wiosek, które czerska stacja mogła obsługiwać. Stacja została ulokowana na północ od miejscowości, co widać dziś w zabudowie Czerska (centrum znajduje się około kilometra od miejscowości, natomiast w pobliżu dworca od południowej strony znajduje się blokowisko powstałe w latach siedemdziesiątych XX wieku, a na północ od linii kolejowej przeważa rozproszona zabudowa domów jednorodzinnych. Na początku XX wieku władze pruskie zamierzały wybudować linię kolejową Gdańsk - Wrzeszcz (obecnie dzielnica Gdańska wówczas miejscowość na północ od Gdańska) - Stara Piła - Liniewo - Karsin - Czersk. Linia ta miała być znacznym skrótem pomiędzy Berlinem a Gdańskiem a dodatkowo miała eliminować konieczność obracania parowozu (bądź jazdy tendrem do przodu, co jest bardzo niewygodne dla obsługi lokomotywy). Budowę tej linii przerwała jednak I wojna światowa. Z zamierzonej inwestycji udało zrealizować tylko odcinek Wrzeszcz - Stara Piła (linia Gdańsk - Wrzeszcz powstała wcześniej jako tory do lokomotywowni Zaspa) oraz szereg prac ziemnych, które potem zostały wykorzystane przy budowie północnego odcinka linii kolejowej nr 215 Laskowice Pomorskie - Bąk. Na początku sierpnia 1908 roku w Czersku powstał nowy dworzec kolejowy, gdyż stary dworzec okazał się za mały[2].

1918-1945[edytuj]

Uzyskanie przez Polskę niepodległości oraz wydzielenie Wolnego Miasta Gdańsk spowodowało, że Polska nie miała bezpośredniego połączenia na wybrzeże[3]. Rząd Polski podczas budowy portu w Gdyni postanowił o wybudowaniu magistrali łączącej Gdynię z resztą kraju. Nowa magistrala miała służyć głównie do przewozu węgla. Aby zbudować tę magistralę potrzeba było dostarczyć duże ilości materiałów budowlanych z tego powodu wydłużono linię Laskowice Pomorskie - Czersk. Od 1928 roku linia sięgała do Bąka, gdzie znajdowała się stacja węzłowa.

1945-1989[edytuj]

po 1989[edytuj]

Linie kolejowe[edytuj]

Czersk jest lokalnym węzłem kolejowym w którym krzyżują się linie 203 i 215. Wszystkie linie są normalnotorowe, niezelektryfikowane linia 203 w okolicy Czerska jest dwutorowa natomiast 215 na całej długości jest jednotorowa.

Prędkości szlakowe w okolicy Czerska

pociągi osobowe pociągi towarowe szynobusy
203 100km/h 100km/h 100km/h
215 60km/h 60km/h 80km/h
Schemat linii kolejowych w okolicach Czerska

Pociągi[edytuj]

Pociągi osobowe[edytuj]

Przez Czersk kursuje 9 par pociągów Tczew - Chojnice - Tczew w tym dwa wydłużone do stacji Gdynia Główna. Jeden pociąg w dni robocze do Piły (w soboty, niedziele i święta pociąg jedzie tylko do Chojnic). 4 pary do Laskowic Pomorskich (w tym jedna do Grudziądza). 3 pary do Wierzchucina. 1 para do Kościerzyny oraz jeden pociąg do Tucholi i jeden (dodatkowy) z Chojnic[4].

Infrastruktura[edytuj]

Dworzec[edytuj]

Dworzec jest zbudowany z cegły. Budynek dworca jest 4 bryłowy. 2 części są 3 kondygnacyjne przykryte dwuspadowym dachem pokrytym papą. W obu częściach znajdują się lokale mieszkalne, wcześniej znajdowały się tu pokoje dla drużyn kolejowych. Część centralna jest parterowa mieści się w niej poczekalnia oraz kasa. W wydzielonej części znajduje się sklep z używanymi ubraniami. 4 część została najprawdopodobniej później jest to przybudówka znajdowała się w niej toaleta obecnie zdewastowana i zamknięta oraz pomieszczenie dla obsługi stacji.

Perony[edytuj]

Wiata na peronie 3 (widok od strony dworca)

Na stacji w Czersku znajdują się 3 perony: Peron pierwszy (jednokrawędziowy) nie jest obecnie używany; odjeżdżały, stąd dawniej pociągi zaczynające bieg w Czersku i jadące w stronę Bąka (Kościerzyny) i Chojnic oraz pociągi towarowe obsługujące nieczynny obecnie magazyn. Peron drugi również jednokrawędziowy (przy drugiej krawędzi znajduje się tor z peronu pierwszego). Jest obsługiwany przez wszystkie pociągi osobowe poza relacją Gdynia Główna - Tczew - Chojnice - Piła Główna. Z peronu trzeciego posiadającego dwie krawędzie odjeżdżają pociągi relacji Gdynia Główna - Tczew - Chojnice - Piła Główna. Na peronie 3 znajdują się 2 małe wiaty, które obecnie są zdewastowane. Na stacji poza peronami znajdują tory dodatkowe obecnie przeważnie nie używane.

Lokomotywownia[edytuj]

Na stacji znajdowała się lokomotywownia, która np. w 1934 roku jako Stacja Trakcyjna podlegała Oddziałowi Mechanicznemu w Tczewie; w 1941 r. jako Lokbf Czersk podległa Zakładowi Kolejowemu w Chojnicach (niem. Bw Konitz). Obecnie na jej terenie znajduje się skup złomu.

Pozostała infrastruktura[edytuj]

Magazyn i wieża wodna

W Czersku znajduje się podwójna wieża wodna, która jest unikatem, ze względu na kształt zbiornika[5]. Obecnie wieża znajduje się w katastrofalnym stanie. Na stacji znajduje się również odkryty tunel służący do drobnych napraw, który jest zalany i pełen śmieci. Na terenie stacji znajdują się trzy magazyny, z których obecnie używany jest tylko jeden.

Połączenia[edytuj]

Przypisy

  1. Michał Jerczyński. Królewska Kolej Wschodnia. „Świat Kolei”. 7/2001, s. 18-25. Łódź: EMI-PRESS. ISSN 1234-5962. 
  2. Marcin Przegiętka. O tym pisano w sierpniu. „Świat Kolei”. 8/2008, s. 5. Łódź: EMI-PRESS. ISSN 1234-5962.  Przedruk za: Gazeta Toruńska nr 177
  3. Jedyne połączenie kolejowe Polski z Morzem Bałtyckim wiodło przez Gdańsk
  4. Sieciowy Rozkład Jazdy Pociągów. Warszawa: PKP Przewozy Regionalne, 2008, s. 498-503, 528-531.
  5. Michał Jerczyński. Kolejowe stacje wodne (1) Wieże ciśnień. „Świat Kolei”. 10/2002, s. 18-26. Łódź: EMI-PRESS. ISSN 1234-5962. 

Linki zewnętrzne[edytuj]

Czersk
Linia 203 Tczew - Kietz (66,983 km)
BSicon KBHFl.svgBSicon STRq.svgBSicon STRq.svg
Łąg
odległość: 7,105 km
BSicon BHFq.svg
odległość: 7,71 km
Linia 215 Laskowice Pomorskie - Bąk (55,197 km)
BSicon KBHFl.svgBSicon STRq.svgBSicon STRq.svg
Będźmirowice
odległość: 5,265 km
BSicon BHFq.svg
odległość: 14,004 km