Czerwona Góra (Pogórze Wielickie)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Czerwona Góra
Ilustracja
Diable Skały
Państwo

 Polska

Położenie

Zakliczyn

Pasmo

Pogórze Wielickie

Wysokość

335 m n.p.m.

Położenie na mapie gminy Siepraw
Mapa konturowa gminy Siepraw, blisko dolnej krawiędzi nieco na prawo znajduje się czarny trójkącik z opisem „Czerwona Góra”
Położenie na mapie Polski
Mapa konturowa Polski, na dole znajduje się czarny trójkącik z opisem „Czerwona Góra”
Położenie na mapie województwa małopolskiego
Mapa konturowa województwa małopolskiego, w centrum znajduje się czarny trójkącik z opisem „Czerwona Góra”
Położenie na mapie powiatu myślenickiego
Mapa konturowa powiatu myślenickiego, u góry znajduje się czarny trójkącik z opisem „Czerwona Góra”
Ziemia49°52′24″N 20°00′40″E/49,873333 20,011111

Czerwona Góra (335 m n.p.m.) – wzniesienie we wsi Zakliczyn w województwie małopolskim, w powiecie myślenickim, w gminie Siepraw[1]. Pod względem geograficznym rejon ten należy do Pogórza Wielickiego w obrębie Pogórza Zachodniobeskidzkiego[2]. Czerwona Góra znajduje się po północno-zachodniej stronie drogi nr 967 i po jej północno-wschodniej stronie przechodzi odgałęziająca się od drogi 967 droga z Brzączowic do Wieliczki[3].

Porośnięte lasem bardziej strome południowo-zachodnie i południowe stoki Czerwonej Góry opadają do doliny potoku Słona Woda. Względna wysokość Czerwonej Góry nad doliną tego potoku wynosi około 45 m. Mniej stromy północno-wschodni grzbiet zajmują pola uprawne i zabudowania Zakliczyna[1]. W lesie dolnej części stoków Czerwonej Góry jest wybitny, zbudowany z piaskowca skalny mur o nazwie Diable Skały. Uprawiany jest na nim bouldering[4]. W Diablich Skałach są też dwie jaskinie: Jaskinia w Czerwonej Górze Pierwsza[5] i Schronisko w Czerwonej Górze Drugie[6].

Przez Czerwoną Górę prowadzi asfaltowy szlak turystyki rowerowej i pieszej. Zaczyna się przy drodze 967 za mostem, około 1 km na południowy zachód od skrzyżowania tej drogi z drogą do Wieliczki. Zaraz za mostkiem którym przekracza on Słoną Wodę, znajduje się u podnóży Czerwonej Góry wiata dla turystów i tablice informacyjne (Przystanek turystyczny Czerwona Góra). Diable Skały znajdują się na zboczu po prawej stronie szlaku i są z niego widoczne. Prowadzi do nich schodkami ścieżka z poręczą[7].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b Geoportal. Mapa lotnicza [dostęp 2022-10-30].
  2. Jerzy Kondracki, Geografia regionalna Polski, Warszawa: Wydawnictwo Naukowe PWN, 1998, ISBN 83-01-12479-2.
  3. Geoportal. Mapa topograficzna [dostęp 2022-10-30].
  4. Grzegorz Rettinger, Beskidy Zachodnie i Pogórze. Przewodnik wspinaczkowy, Kraków: wspinanie.pl, 2019, ISBN 978-83-947825-2-8.
  5. Tadeusz Mleczko, Jaskinia w Czerwonej Górze I, Jaskinie Polski. Państwowy Instytut Geologiczny – Państwowy Instytut Badawczy [dostęp 2022-10-29].
  6. Tadeusz Mleczko, Schronisko w Czerwonej Górze II, Jaskinie Polski. Państwowy Instytut Geologiczny – Państwowy Instytut Badawczy [dostęp 2022-10-29].
  7. Na podstawie mapy i tablicy informacyjnej zamontowanej przy wiacie ścieżki rowerowej i pieszej.