Czerwona Skała

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii


Widok od południowej strony

Czerwona Skała – jedna z Dursztyńskich Skałek, najbardziej z nich wszystkich wysunięta na wschód. Znajduje się w miejscowości Dursztyn w Pieninach Spiskich. Ma wysokość 790 m n.p.m., nad otaczający ją teren wznosi się na kilkadziesiąt metrów. Wzdłuż południowych podnóży biegnie krótka i ślepo kończąca się droga, a przy niej gęsta zabudowa Dursztyna. Po północnej stronie znajduje się droga polna, nieutwardzona. Drogą tą poprowadzono szlak rowerowy wzdłuż Dursztyńskich Skałek[1].

Zbudowana jest ze skał węglanowych serii czorsztyńskiej. Znajdują się na niej pochodzące z jury środkowej (bajos) odsłonięcia białych wapieni krynoidowych z czerwonymi marglami pochodzącymi z górnej jury (cenoman/kampan). W marglach tych znajdują się skamieniałości otwornic i skorupy Inoceramusów[2].

Dawniej eksploatowano z niej kamienie dla potrzeb miejscowego budownictwa. Nazwa skały pochodzi od czerwonych margli i występuje już na mapie z 1771 r. Po raz pierwszy geologicznie badał ją Stanisław Staszic (opis w druku w 1810)[3]. Grzbietem skały prowadzi ścieżka. Wejść na nią najłatwiej od zagrody zwanej Pustelnią. Widoki z niej są jednak mocno ograniczone, gdyż skała porośnięta jest sosnowym lasem. Szerokie widoki natomiast rozciągają się z łąk po jej południowej i północnej stronie[1].

Szlaki turystyczne
szlak rowerowy czerwony – czerwony szlak rowerowy. Odcinek z Krempach do Dursztyna[4].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b Geoportal. Mapa topograficzna i satelitarna [dostęp 2021-09-28].
  2. Krzysztof Birkenmajer, Przewodnik geologiczny po Pienińskim Pasie Skałkowym, Warszawa: Wydawnictwa Geologiczne, 1979, ISBN 83-220-0038-3.
  3. Józef Nyka, Pieniny, wyd. IX, Latchorzew: Wyd. Trawers, 2006, ISBN 83-915859-4-8.
  4. Pieniny polskie i słowackie. Mapa turystyczna 1:25 000, Piwniczna: Agencja Wydawnicza „WiT” s.c., 2008.

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]