Przejdź do zawartości

Czerwona gorączka (film)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Czerwona gorączka
Red Heat
Gatunek

akcja

Data premiery

1988

Kraj produkcji

Stany Zjednoczone

Język

angielski, rosyjski

Czas trwania

103 min

Reżyseria

Walter Hill

Scenariusz

Harry Kleiner,
Walter Hill
Troy Kennedy-Martin

Główne role

Arnold Schwarzenegger,
James Belushi

Muzyka

James Horner

Zdjęcia

Matthew F. Leonetti

Produkcja

Mario Kassar i Andrew Vajna

Wytwórnia

Carolco Pictures
Lone Wolf Films
Oak Pictures

Dystrybucja

Columbia Pictures

Czerwona gorączka (ang. Red Heat) jest filmem z roku 1988, zrealizowanym przez Waltera Hilla. W głównych rolach: Arnold Schwarzenegger jako Iwan Danko z Moskwy i James Belushi, jako detektyw Art Ridzik z Chicago.

Film został zrealizowany na Węgrzech (Budapeszt), w Moskwie i Chicago, jest pierwszym amerykańskim filmem kręconym na Placu Czerwonym. Schwarzenegger otrzymał 8 milionów dolarów za rolę w filmie[1].

Obsada[edytuj | edytuj kod]

Fabuła[edytuj | edytuj kod]

Kapitan Ivan Danko (Arnold Schwarzenegger), funkcjonariusz milicji rosyjskiej walczy z narkotykowym procederem na terenie Moskwy. Podczas akcji ujęcia grupy handlarzy narkotyków, jego partner Jurij zostaje zastrzelony przez jednego z dilerów, Viktora Rosta (Ed O’Ross). Wraz z dwoma innymi przestępcami opuszcza ZSRR, trafiając do Chicago. Danko rusza ich śladem. Na miejscu okazuje się, że Rosta został ujęty przez policję podczas kontroli drogowej. Danko chce zabrać go do ojczyzny. Otrzymuje wsparcie dwóch policjantów, detektywa Artura Ridzika (James Belushi) oraz sierżanta Gallaghera (Richard Bright). Podczas eskorty, Danko zostaje zaatakowany przez uzbrojony gang Afroamerykanów zwanych „Twardogłowymi”. Chcą oni odbić Victora Rosta, z którym prowadzą interesy narkotykowe. Dochodzi do strzelaniny. Victor ucieka, Gallagher zostaje zastrzelony a Danko skatowany. Po wyjściu ze szpitala, kapitan chce koniecznie szukać zbiega. Do pomocy zostaje mu przydzielony Ridzik. Mimo wzajemnych niechęci i różnych podejść do sprawy, obaj gliniarze muszą działać razem.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Harmetz, Aljean (July 25, 1988). „Big Hollywood Salaries a Magnet for the Stars (And the Public)”. The New York Times. Retrieved on February 19, 2009

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]