Przejdź do zawartości

Czerwona gwiazda

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Czerwona gwiazda
Czerwona gwiazda z flagi ZSRR

Czerwona gwiazdasymbol, pięciopromienna gwiazda barwy czerwonej.

Symbol komunistyczny

[edytuj | edytuj kod]

Czerwona gwiazda – obok sierpa i młota[potrzebny przypis] symbol komunistyczny, spopularyzowany po rewolucji październikowej na całym terytorium tworzącej się Rosji Radzieckiej – późniejszego ZSRR. Wraz z rozpowszechnianiem się wpływów radzieckich w świecie, znak czerwonej gwiazdy przyjmowały do swoich emblematów partie komunistyczne na całym świecie, pojawiał się też w godłach i na flagach państw realnego socjalizmu (z wyjątkiem Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej i Niemieckiej Republiki Demokratycznej).

Związek Radziecki

[edytuj | edytuj kod]

Symbol czerwonej gwiazdy występował w godle i na fladze Związku Radzieckiego.

Symbol czerwonej gwiazdy występował również w godłach i na flagach wszystkich republik związkowych tworzących ZSRR.

Armeńska SRR

Azerbejdżańska SRR

Białoruska SRR

Estońska SRR

Gruzińska SRR

Kazachska SRR

Kirgiska SRR

Litewska SRR

Łotewska SRR

Mołdawska SRR

Rosyjska FSRR

Tadżycka SRR

Turkmeńska SRR

Ukraińska SRR

Uzbecka SRR

W ZSRR od 1930 roku nadawano Order Czerwonej Gwiazdy (ros. Орден Краснoй Звезды), wysokie odznaczenie państwowe, ustanowione dla nagradzania za bojowe zasługi w dziele obrony ZSRR oraz zapewnienia bezpieczeństwa publicznego zarówno w czasie wojny jak i podczas pokoju.

Albania

[edytuj | edytuj kod]

Symbol czerwonej gwiazdy występował w latach 19461992 w godle i na fladze Albanii.

Białoruś

[edytuj | edytuj kod]

Symbol czerwonej gwiazdy występuje od 1995 roku w godle niepodległej Białorusi – jedynej byłej republiki radzieckiej, używającej tego symbolu. Białoruś w swojej symbolice nawiązała do symboli BSRR.

Bułgaria

[edytuj | edytuj kod]

Symbol czerwonej gwiazdy występował w latach 19461990 w godle i na fladze Bułgarii.

Czechosłowacja

[edytuj | edytuj kod]

Symbol czerwonej gwiazdy występował w latach 19611989 w godle Czechosłowacji.

Jugosławia

[edytuj | edytuj kod]

Symbol czerwonej gwiazdy występował w latach 19451991 w godle i na fladze Jugosławii.

Macedonia

[edytuj | edytuj kod]

Republika Macedonii w swojej symbolice nawiązywała do symboli SR Macedonii, także czerwona gwiazda była obecna do 2009 r. w godle republiki, odziedziczonym po godle socjalistycznej Macedonii.

Korea Północna

[edytuj | edytuj kod]

Symbol czerwonej gwiazdy występuje w godle i fladze Korei Północnej.

Naddniestrze

[edytuj | edytuj kod]

Nieuznawana na arenie międzynarodowej Republika Naddniestrza w swojej symbolice silnie nawiązuje do symboli Mołdawskiej SRR, także czerwona gwiazda jest obecna na fladze i godle republiki.

Rumunia

[edytuj | edytuj kod]

Symbol czerwonej gwiazdy występował w latach 19521989 w godle i na fladze Rumunii.

Węgry

[edytuj | edytuj kod]

Symbol czerwonej gwiazdy występował w latach 19491989 w godle i fladze Węgier.

Znak lotnictwa Rosji

[edytuj | edytuj kod]

Czerwona gwiazda, jako pozostałość po czasach ZSRR, jest współczesnym znakiem rozpoznawczym Sił Powietrznych Federacji Rosyjskiej[1][2]. Od 2010 r. obowązuje już nowa symbolika[3].

Kilka klubów sportowych z krajów rządzonych przez partie komunistyczne używało czerwonej gwiazdy jako symbolu - za przykład można podać bułgarski klub CSKA Sofia - lub wręcz nosiło po niej swoją nazwę, takie jak jugosłowiański, a obecnie serbski klub Crvena zvezda Belgrad, wschodnioniemiecki Roter Stern Lipsk, angolska Estrela Vermelha do Huambo, Estrela Vermelha z Mozambiku czy też czechosłowacka Rudá Hvězda Brno. Z symbolu czerwonej gwiazdy korzystały również niektóre drużyny sportowe z krajów niekomunistycznych, takie jak francuski Red Star FC z Paryża, szwajcarski FC Red Star Zürich, angielski Seaham Red Star F.C., a także amerykański kobiecy klub piłkarski Chicago Red Stars - choć w tym przypadku gwiazda opiera się na fladze Chicago, a nie na komunistycznym symbolu. Również amerykańskie Sacramento Republic FC oraz D.C. United również używają czerwonych gwiazd w swoich logo czy to jako swoje symbole, odnosząc się odpowiednio do flag Kalifornii i Dystryktu Kolumbii.

Slavia Praga

[edytuj | edytuj kod]

Z symbolu czerwonej gwiazdy korzysta również praski wielosekcyjny klub sportowy, w którym elementem centralnym jest czerwona pięciopromienna gwiazda. W tym przypadku gwiazda jest umieszczona wierzchołkiem w dół. Slavia podobnie jak krakowska Wisła, z gwiazdą na koszulce jako swoim symbolem, gra praktycznie od początku istnienia.

Klub Wioślarski Studentów Norweskich

[edytuj | edytuj kod]

Norske Studenters Roklub został założony w roku 1897 przez trzech studentów pod znakiem czerwonej gwiazdy pięciopromiennej. Od roku 1903 siedziba i baza klubu znajduje się nieprzerwanie na półwyspie Bygdøy w Oslo. Neoklasycystyczny budynek obok przystani Dronningen (Królowa) ozdobiony jest symbolem klubu. Czerwona gwiazda ma kojarzyć się z ideami masońskimi, nie odnosi się do komunizmu, tym bardziej że tak założyciele jak i dzisiejsi członkowie reprezentują zamożną warstwę mieszczańską tzw. Vestkanten (zachodnich dzielnic Oslo)[4].

Symbol Heineken

[edytuj | edytuj kod]

Symbol czerwonej gwiazdy występuje też w logo holenderskiej marki piwa Heineken. Nie ma on nic wspólnego z symboliką komunistyczną.

Zobacz też

[edytuj | edytuj kod]

Przypisy

[edytuj | edytuj kod]
  1. altair.com.pl-Nowa gwiazda zatwierdzona. [dostęp 2010-10-05]. [zarchiwizowane z tego adresu (2011-07-19)].
  2. altair.com.pl-Gwiazdy nadal czerwone?. [dostęp 2010-10-05]. [zarchiwizowane z tego adresu (2009-04-29)].
  3. rian.ru. [dostęp 2012-06-07]. [zarchiwizowane z tego adresu (2012-06-07)].
  4. Norske Studenters Roklub. [dostęp 2014-05-04]. (ang.).