Czerwone gardło

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Czerwone gardło (norw. Rødstrupe) − powieść kryminalna norweskiego pisarza Jo Nesbø, opublikowana w 2000. Pierwsze polskie wydanie ukazało się w 2006 nakładem Wydawnictwa Dolnośląskiego, w tłumaczeniu Iwony Zimnickiej.

Jest trzecią powieścią, w której występuje postać komisarza Harry'ego Hole. Akcja rozgrywa się w dwóch płaszczyznach czasowych: w okresie II wojny światowej i współcześnie do napisanej powieści. Śledztwo dotyczy początkowo przemyconego do Norwegii z RPA karabinu snajperskiego Märklin i stopniowo zatacza coraz szersze kręgi, wprowadzając czytelnika w świat norweskich neonazistów. Jednocześnie powieść odwołuje się do czasów wojennych i frontowych przeżyć grupy Norwegów walczących po stronie hitlerowskich Niemiec (m.in. pod Leningradem). W powieści Harry Hole poznaje swoją przyszłą nieformalną partnerkę − Rakel Fauke, córkę Sindre Fauke, jednego z żołnierzy[1].

W Czerwonym gardle Harry Hole jest pracownikiem Politiets Sikkerhetstjeneste − norweskiej policji bezpieczeństwa, dokąd został przeniesiony z Wydziału Zabójstw komendy w Oslo, po niefortunnym postrzeleniu ochroniarza prezydenta Stanów Zjednoczonych, podczas wizyty tego polityka w Norwegii[2].

Tytuł nawiązuje do ubarwienia rudzika (pliszki czerwonogardłej)[3], a jednocześnie do metody stosowanej przez mordercę w powieści (przecinanie tętnicy szyjnej).

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Czerwone gardło, s. 184
  2. Czerwone gardło, s. 67
  3. Czerwone gardło, motto z Selmy Lagerlöf

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

  1. nota redakcyjna w: Jo Nesbø, Czerwone gardło, Wydawnictwo Dolnośląskie, Wrocław 2012, okładka zewnętrzna, ​ISBN 978-83-245-8991-3