Czerwonogród (obwód tarnopolski)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Czerwonogród
Урочище Червоне
Ilustracja
Widok ruin pałacu Ponińskich
Herb
Herb
Państwo  Ukraina
Obwód tarnopolski
Rejon zaleszczycki
Położenie na mapie obwodu tarnopolskiego
Mapa lokalizacyjna obwodu tarnopolskiego
Czerwonogród
Czerwonogród
Położenie na mapie Ukrainy
Mapa lokalizacyjna Ukrainy
Czerwonogród
Czerwonogród
Ziemia48°49′N 25°36′E/48,816667 25,600000
Portal Portal Ukraina
Położenie Czerwonogrodu na pol. mapie sztabowej z 1925
Położenie na mapie woj. tarnopolskiego w roku 1939

Czerwonogród, dziś Uroczyszcze Czerwone (ukr. Урочище Червоне) koło Nyrkowa) – miejscowość na Podolu w zachodniej Ukrainie, w rejonie zaleszczyckim obwodu tarnopolskiego. Czerwonogród, położony jest nad rzeką Dżuryń, wpadającą do Dniestru w pobliżu Zaleszczyk.

Historia[edytuj]

Według jednej z hipotez jest to historyczny "Czerwień" - położona na terenie plemienia Lędzian (Lechitów) stolica polskich Grodów Czerwieńskich (Ziemi Czerwieńskiej)[1], które to potem (wedle opisu Nestora) na Polakach zdobył książę ruski wyprawiając się na Lachów, zajął ich Grody. Wtedy Czerwonogród stał się jedną z siedzib książąt ruskich ...Rusi Czerwonej. W późniejszym czasie rządzili tu Tatarzy, hospodarze mołdawscy, a także władcy litewscy. Kiedy w XIV w. Litwini wygnali z tych ziem Mongoło-Tatarów i zbudowali pierwszą drewnianą fortecę, osiadł tu zakon dominikanów, budując pierwszy klasztor misyjny. W 1395 r. król Jagiełło podporządkował (przywrócił) te ziemie Polsce. W Czerwonogrodzie intensywnie rozwijały się rzemiosła i handel. W 1434 r. miasto zdobyło miano królewskiego, a 14 lat później, w 1448 r., otrzymało prawo magdeburskie. W ХVII w. Miasto stało się własnością rodu Danyłowiczów, którzy zbudowali tam pierwszą kamienną fortecę. W 1615 r. na koszt rodziny Lisieckich zbudowano tu również kościół.

Do 1772 roku w zamku mieściła się siedziba powiatu w województwie podolskim I Rzeczypospolitej, do 1772 był również Czerwonogród starostwem niegrodowym. Po rozbiorze Polski w 1772 r. utracił znaczenie. W 1778 r. stał się własnością księcia Karola Ponińskiego.

Podczas II wojny światowej Czerwonogród z uwagi na dogodne położenie był siedzibą polskiej samoobrony przed atakami bojówek OUN-UPA. W murowanych budynkach zamku, młyna, kościoła i Domu Ludowego włącznie z mieszkańcami sąsiednich wsi nocowało do 1500 osób. W nocy z 2 na 3 lutego 1945 roku UPA spaliła Czerwonogród i zabiła 49-60 Polaków. Zamordowanych, w tym księdza Jurasza, pochowano w dole po wapnie usytuowanym na placu kościelnym. Pozostali przy życiu ewakuowali się do Tłustego i Zaleszczyk.

 Osobny artykuł: Zbrodnia w Czerwonogrodzie.

W 2003 r. na terenie Czerwonogrodu zamieszkali mnisi Ukraińskiej Autokefalicznej Cerkwi Prawosławnej.

Czerwonogród znany jest też z najwyżej położonego wodospadu na obszarze dawnej Małopolski Wschodniej[2].

Jedna z hipotez historycznych wiąże genezę pochodzenia nazwy Rusi Czerwonej od miejscowości Czerwonogród[a]. Obecnie hipoteza ta została przez historyków podważona, a naukowcy wskazują na Czerwień jako faktyczny gród z którego nazwy wywodzi się termin "Rusi Czerwonej".

Zabytki[edytuj]

  • zamek - w XIV w. Litwini zbudowali pierwszą drewnianą fortecę. W ХVII w. ród Danyłowiczów zbudował tu pierwszą kamienną fortecę. Do 1772 roku w zamku mieściła się siedziba powiatu w województwie podolskim I Rzeczypospolitej. Na początku ХІХ w. istniejący tu zamek przebudowano na pałac według projektu lwowskiego architekta Juliana Zacharowicza. W ciągu pierwszej połowy XIX w. pałac był udoskonalany przez syna Ponińskiego, Kaliksta. Ostatnią jego właścicielką została na początku ХХ w. księżna Maria Lubomirska. Podczas pierwszej i drugiej wojny światowej zamek poważnie zniszczono. W 2013 roku, ze względu na brak prowadzenia prac konserwatorskich i zabezpieczających, jedna z dwóch wież zamkowych uległa częściowemu zawaleniu.

Urodzeni[edytuj]

  • Tadeusz Somogi urodził się 1 stycznia 1922 w Czerwonogrodzie, polski aktor teatralny i filmowy.

Zobacz też[edytuj]

Uwagi

  1. Nazwa Czerwonogród pochodzić ma od czerwonego piaskowca, który tu licznie występuje

Przypisy

  1. Piotr Wiesław Jakubiak: [http://blogmedia24.pl/node/50524 Grody Czerwieńskie Monumentalne fałszerstwo historii]. [dostęp 2014-09-30].
  2. Ewa Perlińska. Zapomniana Historia. Czerwonogród na Podolu. „Ciekawe Miejsca”. 2, s. 7–10, maj 2007 (pol.). 

Linki zewnętrzne[edytuj]

Literatura[edytuj]

  • Andrzej W. Kaczorowski, Czerwonogród - perła Podola [w:] Biuletyn Instytutu Pamięci Narodowej Nr 1-2 (96-97) styczeń-luty 2009, s. 156-161
Czerwonogród na mapie z 1650