Czerwony Dwór (Litwa)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Czerwony Dwór
Ilustracja
Zamek Tyszkiewiczów
Herb
Herb
Państwo  Litwa
Okręg kowieński
Rejon kowieński
Populacja (2001)
• liczba ludności

4092
Kod pocztowy LT-54001
Położenie na mapie Litwy
Mapa lokalizacyjna Litwy
Czerwony Dwór
Czerwony Dwór
Położenie na mapie świata
Mapa lokalizacyjna świata
Czerwony Dwór
Czerwony Dwór
Ziemia 54°56′30″N 23°46′10″E/54,941667 23,769444
Portal Portal Litwa, Łotwa i Estonia

Czerwony Dwór (lit. Raudondvaris) – osiedle (lit. gyvenvietė, duża wieś) w rejonie kowieńskim położona na zachód od Kowna u zbiegu rzek Niemna i Niewiaży. 4092 mieszkańców. Siedziba starostwa. We wsi zachowany zamek z XVII wieku i dwór.

Historia[edytuj]

Kościół Św. Teresy

Miasto wzmiankowane po raz pierwszy w kronikach zakonu krzyżackiego z 1392 roku. Stary zamek został przebudowany po bitwie pod Grunwaldem i stał się własnością króla. W 1549 roku król Zygmunt II August podarował zamek swojej żonie, którą była Barbara Radziwiłłówna. Po jej śmierci zamek popadał w ruinę. Ziemie wraz z zamkiem przechodziły od XVI w przez ręce różnych rodzin (Gintowt-Dziewałtowski, ponownie Radziwiłłowie, Worłowscy, Zabiełłowie), aż w latach 20. XIX w. kupił je Benedykt Tyszkiewicz - w rękach tej rodziny były do I wojny światowej. Po wojnie majątek został przejęty przez rząd Litwy, rozparcelowany a w zamku była szkoła i przytułek.

Zamek został wybudowany przez Dziewałtowskich na przełomie XVI i XVII w. Po pożarze w 1831 r. Tyszkiewicz dokonał gruntownej przebudowy zamieniając go w wielką rezydencję w stylu renesansowo-neogotyckim, pałac zbudowany jest z czerwonej cegły. Pałac, zwany zamkiem jest otoczony parkiem z palmiarnią. Rezydencja znana jest z niezwykłej kolekcji sztuk pięknych, zawierających obrazy Leonarda da Vinci, Caravaggia, Rubensa i Andrea del Sarto. Tyszkiewiczowie zgromadzili w nim bogatą kolekcję dzieł sztuki, którą wywieziono przed 1915 r.

W zamku w okresie I wojny światowej ulokował się niemiecki sztab wojskowy. Rezydencja zachowała się w dobrym stanie do współczesnych czasów. W zamku ma siedzibę Instytut Mechanizacji Rolnictwa i szkoła rolnicza. W 2008 roku został określony jako narodowy pomnik kultury Litwy.

Inną ważną budowlą w mieście jest kościół Św. Teresy ufundowany przez Benedykta Tyszkiewicza według projektu Anichiniego, (odbudowany w XX wieku) z ołtarzem Andriolli i z nagrobkami rodziny Tyszkiewiczów.

Linki zewnętrzne[edytuj]