Czesi w Chorwacji

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj

Według danych spisu powszechnego z roku 2001, Czesi w Chorwacji są grupą liczącą 10 512 osób, co stanowi 0,24% populacji tego kraju. Przez nie-czeską ludność są określani jako Pemci.

Większość chorwackich Czechów żyje w zachodniej Slawonii, głównie wokół miast Daruvar i Grubišno Polje. Ponadto niewielkie społeczności czeskie żyją w większości chorwackich miast.

Udział procentowy[edytuj | edytuj kod]

W żupanii bielowarsko-bilogorskiej stanowią 5,33% populacji i są trzecią co do wielkości grupą etniczną, natomiast w komitacie Požeško-slavonskim Czesi stanowią 0,9% ludności.

Gmina Procent
Končanica[1] 46,67%
Dežanovac 23,48%
Daruvar 18,90%
Grubišno Polje 18,02%
Sirač 10,21%
Hercegovac 9,60%
Veliki Grđevac 4,76%
Lipik 3,52%
Pakrac 3,03%
Kaptol 2,49%
Lipovljani 2,43%
Kutina 1,53%
Garešnica 1,34%
Dubrava 1,13%
Kutjevo 1,12%

Historia[edytuj | edytuj kod]

Po podpisaniu pokoju w Karłowicach w 1699 roku Slawonia przeszła z rąk osmańskich w habsburskie. W efekcie tego populacja muzumłmańska skurczyła się, a Habsburgowie na wolne tereny zaczęli sporwadzać osadników z terenu całego swojego państwa. Czesi pojawili się w Slawonii w latach 50. XVIII wieku i napływali stale aż do upadku imperium habsburskiego po I wojnie światowej. Czeskiemu osadnictwu sprzyjały stosunek cen ziemi w Czechach i Chorwacji.

Czeska społeczność w Chorwacji bezproblemowo rozwijała swoją kulturę, w 1874 roku powstała organizacja Česka Beseda, która promowała język i kulturę czeską, w tym samym roku wystawiono pierwszą sztukę w języku czeskim. W 1911 rozpoczęto wydawanie czeskojęzycznej gazety w Zagrzebiu.

Skutkiem przyjaznych relacji powstałych po I wojnie światowej państw SHS i Czechosłowacji był dalszy swobodny rozwój czeskiej kultury i brak prześladowań czeskiej społeczności w Chorwacji. Już w 1922 otwarto w Daruvarze pierwszą czeską szkołę, a w 1926 przedszkole.

W powojennej, titowskiej Jugosławii niezmieniony pozostał stosunek władz do Czechów. W czasie wojny w Chorwacji pomiędzy Chorwatami i Serbami wielu Czechów służyło w armii chorwackiej.

W niepodległej Chorwacji Czesi i Słowacy mają zagwarantowanego w parlamencie jednego, wspólnego przedstawiciela.

Znani chorwaccy Czesi[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. większość względna