Czewujewo

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Czewujewo
Kościół pw. św. Wawrzyńca
Kościół pw. św. Wawrzyńca
Państwo  Polska
Województwo kujawsko-pomorskie
Powiat żniński
Gmina Rogowo
Liczba ludności (III 2011) 255[1]
Tablice rejestracyjne CZN
SIMC 0094188
Położenie na mapie gminy Rogowo
Mapa lokalizacyjna gminy Rogowo
Czewujewo
Czewujewo
Położenie na mapie powiatu żnińskiego
Mapa lokalizacyjna powiatu żnińskiego
Czewujewo
Czewujewo
Położenie na mapie województwa kujawsko-pomorskiego
Mapa lokalizacyjna województwa kujawsko-pomorskiego
Czewujewo
Czewujewo
Położenie na mapie Polski
Mapa lokalizacyjna Polski
Czewujewo
Czewujewo
Ziemia52°46′49″N 17°40′05″E/52,780278 17,668056

Czewujewowieś w województwie kujawsko-pomorskim, w powiecie żnińskim, w gminie Rogowo.

Wieś jest znajduje się 7 km na południe od Żnina (kujawsko-pomorskie). Zabudowania wsi położone są wzdłuż drogi nr 5, na odcinku około 4 km. Czewujewo to w 85% wieś rolnicza. Przeważają małe i średnie gospodarstwa rolne o powierzchni 6-40 ha. Ze względu na bardzo dobrą klasę gruntów uprawiana jest tu przede wszystkim pszenica i buraki cukrowe, ale także jęczmień i rzepak. Mieszkańcy nie posiadający gospodarstw rolnych znajdują zatrudnienie w Rogowie i Żninie. Czewujewo, według Narodowego Spisu Powszechnego (III 2011 r.) zamieszkiwało 255 mieszkańców[1]. Wieś jest w 100% z wodociągowana i stelefonizowana. W niedalekiej przyszłości planuje się tu doprowadzenie gazu ziemnego i odprowadzenie ścieków do oczyszczalni w Rogowie. Mieszkańcy mają do dyspozycji świetlicę wiejską oraz park i boisko piłkarskie.

Po zachodniej stronie drogi nr 5 znajduje się kaplica po ewangelicka z 1890 roku, obecnie kościół parafialny pw. św. Wawrzyńca. Proboszczem parafii jest od 1984 roku ksiądz Bogdan Woldański. Parafia skupia 710 wiernych z Czewujewa i okolicznych miejscowości (Grochowiska Księże, Izdebno I, Izdebno II i Wola). Na terenie wsi znajduje się cmentarz parafialny i kaplica przycmentarna wybudowana w 1998 roku.

Na południowo-wschodnim skraju wsi wznosi się grodzisko stożkowate o wysokości 10 m, porośnięte krzewami. Wiele różnych opowieści wiąże się z tym kopcem, z którego bardzo dobrze widać panoramę wsi. Jedni twierdzą, że jest to mogiła żołnierzy napoleońskich. Inni sądzą, że do góry tej prowadzą lochy z zamku weneckiego. Popularna jest też opowieść o Czewoju, dziedzicu Czewujewa, który w okresie nieurodzaju i głodu obdarowywał swych poddanych ziarnem – sypał je w czapki chłopskie, za to poddani na pamiątkę przynosili mu tyleż samo ziemi i w ten sposób usypali kopiec.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]