Przejdź do zawartości

Czoło Turbacza

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Czoło Turbacza
Ilustracja
Widok z Hali Długiej na Czoło Turbacza
Państwo

 Polska

Położenie

województwo małopolskie

Pasmo

Gorce, Karpaty

Wysokość

1258 m n.p.m.

Wybitność

27 m

Położenie na mapie Gorców
Mapa konturowa Gorców, w centrum znajduje się czarny trójkącik z opisem „Czoło Turbacza”
Położenie na mapie Karpat
Mapa konturowa Karpat, blisko górnej krawiędzi nieco na lewo znajduje się czarny trójkącik z opisem „Czoło Turbacza”
Ziemia49°33′08,2″N 20°06′54,9″E/49,552278 20,115250

Czoło Turbacza (1258 m) – piąty pod względem wysokości szczyt w Gorcach leżący w masywie Turbacza. Jest jedną z wyższych kulminacji w otoczeniu Turbacza. Od schroniska na Turbaczu oddalony jest o około 20 minut przejścia szlakiem turystycznym[1]. Wznosi się 27 metrów nad Halą Turbacz przez co jest mało wybitną kulminacją w otoczeniu Turbacza[2].

Topografia[edytuj | edytuj kod]

Czoło Turbacza znajduje się w grzbiecie odbiegającym od masywu Turbacza w północnym kierunku. Grzbiet ten na Czole Turbacza rozgałęzia się następnie na dwa inne;

Grzbiety te rozdziela dolina potoku Turbacz. Stoki Czoła Turbacza opadają więc do dolin trzech potoków: Olszowego Potoku, potoku Turbacz i potoku Rostoka[2].

Widok z Potaczkowej
Widok na Beskid Wyspowy, Kudłoń i Mostownicę spod wierzchołka

Opis szczytu[edytuj | edytuj kod]

Stoki Czoła Turbacza są porośnięte lasem, ale na jego grzbiecie znajdują się dwie duże polany. Na północno-zachodnim grzbiecie znajduje się polana Czoło, zaś poniżej szczytu, po jego południowo-wschodniej stronie duża Hala Turbacz z ołtarzem polowym. Istnieją też w bezpośrednim sąsiedztwie szczytu skalne wychodnie. Od południowej strony na szczycie Czoła Turbacza występuje charakterystyczna skalna grzęda gruboławicowych zlepieńców. Tworzy ona próg, nazywany Diabelskim Kamieniem, o wysokości ok. 1,7 m i długości 5 m[3].

Z Czoła Turbacza i Hali Turbacz rozciągają się rozległe widoki na Halę Długą z Tatrami na drugim planie[3]. Szczyt znajduje się na obszarze Gorczańskiego Parku Narodowego[1], w granicach wsi Poręba Wielka w województwie małopolskim, w powiecie limanowskim, w gminie Niedźwiedź[2].

Szlaki turystyczne[edytuj | edytuj kod]

szlak turystyczny niebieski Hucisko (parking) – Suchy GrońŚrednie – Czoło Turbacza – Turbacz. Suma podejść ok. 650 m, czas przejścia około 2 godz. 30 min, ↓ 2 godz.[1]
szlak turystyczny zielony NiedźwiedźOrkanówkaŁąkiTurbaczykSpaloneKopieniec – Czoło Turbacza – Turbacz[1].
Panorama z Czoła Turbacza
Panorama z Czoła Turbacza

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b c d Gorce. Mapa turystyczna 1: 50 000, Kraków: Compass, 2007, ISBN 83-89472-59-7.
  2. a b c Geoportal. Mapa lotnicza [online] [dostęp 2022-01-06].
  3. a b M. Cieszkowski, P. Lubieński, Gorce – przewodnik dla prawdziwego turysty, P. Lubieński (red.), Pruszków: Oficyna Wydawnicza „Rewasz”, 2004, ISBN 83-89188-19-8.