Przejdź do zawartości

Czornaja Rieczka

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Czornaja Rieczka
Чёрная речка
Ilustracja
Peron stacji
Państwo

 Rosja

Miasto wydzielone

 Petersburg

Data otwarcia

4 listopada 1982

Głębokość stacji

67 m

Linia Moskiewsko-Piotrogrodzka
Poprzednia stacja

Pionierskaja

Następna stacja

Pietrogradskaja

Położenie na mapie Petersburga
Mapa konturowa Petersburga, blisko centrum na prawo znajduje się punkt z opisem „Czornaja RieczkaЧёрная речка”
Położenie na mapie Rosji
Mapa konturowa Rosji, u góry po lewej znajduje się punkt z opisem „Czornaja RieczkaЧёрная речка”
Ziemia59°59′07,72″N 30°18′02,95″E/59,985478 30,300819

Czornaja Rieczka (ros. Чёрная ре́чка) – szósta stacja linii Moskiewsko-Piotrogrodzkiej, znajdującego się w Petersburgu systemu metra.

Charakterystyka

[edytuj | edytuj kod]

Stacja Czornaja Rieczka została oddana do użytku pasażerskiego 4 listopada 1982 roku i jest ona przykładem stacji metra wzniesionej w typie jednonawowym[1]. Autorami projektu architektonicznego obecnej postaci stacji są: G. N. Bułdakow (Г. Н. Булдаков), W. N. Szczerbin (В. Н. Щербин), A. P. Wołkowa (А. П. Волкова), a także W. G. Chilczenko (В. Г. Хильченко), I. J. Siergiejewa (И. Е. Сергеева) i N. A. Winogradowa (Н. А. Виноградова)[1]. Stacja położona jest przy ulicy akademika Aleksieja Kryłowa, ulicy Sawuszkina i ulicy Torżkowskiej[1]. Ta część miasta tradycyjnie nazywana była Czorną Rieczką, od niej też pochodzi miano stacji metra[1]. Według wstępnych planów miała ona początkowo otrzymać nazwę Nowaja Dieriewnia (Новая Деревня), lecz ostatecznie zdecydowano się na obecną[2].

Znajdująca się na terenie stacji rzeźba przedstawiająca Aleksandra Puszkina.

W pobliżu stacji Czornaja Rieczka śmierć w pojedynku poniósł Aleksander Puszkin[2]. Znalazło to swe odwołanie w jej wystroju, gdyż przy jednej ze ściany umieszczono brązową statuę poety[3]. Początkowo była ona wykonana z gipsu, dopiero po jakimś czasie zastąpiono ją rzeźbą z brązu[2]. Jest to drugi posąg Puszkina znajdujący się w petersburskim metrze, inny znalazł swe miejsce na stacji Puszkinskaja[2]. Rzeźbę wykonał M. K. Anikuszyn (М. К. Аникушин), a została ona ustawiona tutaj z okazji sto czterdziestej piątej rocznicy śmierci Aleksandra Puszkina[1]. Posadzki wyłożone zostały płytami z szarego granitu, a ściany przy torach z białego marmuru[3]. Do ich dekoracji użyto także labradoru[4]. Iluminację zapewniają złote żyrandole zwisające z półkolistego, białego sklepienia[4].

Czornaja Rieczka położona jest na głębokości 67 metrów[4]. Zbudowana jest ona w typowym stylu sowieckich stacji metra oddawanych do użytku w latach osiemdziesiątych XX wieku[5]. W latach dziewięćdziesiątych stacja przeszła remont generalny, m.in. wymieniono posadzki oraz marmury[4]. Poważnym problem na stacji jest poziom wód gruntowych, który źle wpływa na konstrukcję tuneli przy stacji. Ruch pociągów odbywa się tu od godziny 5:50 do godziny 0:32 i w tym czasie jest ona dostępna dla pasażerów[1][6].

Zobacz też

[edytuj | edytuj kod]

Przypisy

[edytuj | edytuj kod]
  1. a b c d e f S-pb.in: Станция Метро Чёрная речка. [dostęp 2013-03-03]. (ros.).
  2. a b c d Metro.vpeterburge.ru: Станция "Чёрная речка". [dostęp 2013-03-03]. (ros.).
  3. a b Karta-metro.ru: Станция метро Чёрная речка. [dostęp 2013-03-03]. (ros.).
  4. a b c d Subway2009.narod.ru: Станция "Чёрная речка". [dostęp 2013-03-03]. (ros.).
  5. Metrowalks.ru: Чёрная речка. [dostęp 2013-03-03]. [zarchiwizowane z tego adresu (2012-03-29)]. (ros.).
  6. Metromap.spb.ru: Режим работы станций петербургского метро. [dostęp 2013-03-03]. (ros.).