Czos

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Czos
Ilustracja
Położenie
Państwo  Polska
Miejscowości nadbrzeżne Mrągowo
Morfometria
Powierzchnia 2,79 km²
Wymiary
• max długość
• szerokość

5 km
0,4-1 km
Głębokość
• maksymalna

43,3 m
Położenie na mapie Mrągowa
Mapa konturowa Mrągowa, po prawej znajduje się owalna plamka nieco zaostrzona i wystająca na lewo w swoim dolnym rogu z opisem „Czos”
Położenie na mapie Polski
Mapa konturowa Polski, u góry po prawej znajduje się owalna plamka nieco zaostrzona i wystająca na lewo w swoim dolnym rogu z opisem „Czos”
Położenie na mapie województwa warmińsko-mazurskiego
Mapa konturowa województwa warmińsko-mazurskiego, w centrum znajduje się owalna plamka nieco zaostrzona i wystająca na lewo w swoim dolnym rogu z opisem „Czos”
Położenie na mapie powiatu mrągowskiego
Mapa konturowa powiatu mrągowskiego, blisko centrum na lewo u góry znajduje się owalna plamka nieco zaostrzona i wystająca na lewo w swoim dolnym rogu z opisem „Czos”
Ziemia53°52′03,4″N 21°18′48,3″E/53,867611 21,313417

Czos (niem. Schoss-See)jezioro rynnowe na Pojezierzu Mrągowskim, częściowo znajduje się w granicach Mrągowa.

Jezioro Czos składa się z dwóch odnóg: węższej zachodniej (dł. 3,5 km) i szerszej wschodniej (dł. 1,5 km). Rozdziela je wysoko wzniesiony półwysep z dwoma wzniesieniami: 184 m n.p.m. (Góra Czterech Wiatrów) i 143 m n.p.m. Linia brzegowa jest rozwinięta. Wschodnie brzegi są wysokie otoczone pagórkami, a zachodnie niskie, w większości bezleśne. Na północno-zachodnim brzegu zlokalizowane są kąpieliska miejskie, przystanie oraz kempingi. Jezioro za pośrednictwem rzeki Dajny łączy się z jeziorami: Wierzbowskim, Czarnym, Kot i Junem.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

  • Sylwia Kulczyk, Edyta Tomczyk, Tomasz Krzywicki, Jacek Tokarski.,,Mazury". Przewodnik Pascala. Bielsko-Biała, 2006, ​ISBN 83-7304-597-X​.
  • Tomasz Darmochwał, Marek Jacek Rumiński: Warmia Mazury, przewodnik. Białystok: Agencja TD, 1996. ​ISBN 83-902165-0-7​ s. 70
  • Jan Bałdowski "Warmia i Mazury, mały przewodnik" Wydawnictwo Sport i Turystyka Warszawa 1977 s. 66.

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]