Przejdź do zawartości

Czterej muzykanci z Bremy (film 1969)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Czterej muzykanci z Bremy
Бременские музыканты
ilustracja
Gatunek

film animowany,
film krótkometrażowy,
film muzyczny

Rok produkcji

1969

Kraj produkcji

ZSRR

Język

rosyjski

Czas trwania

20 minut

Reżyseria

Inessa Kowalewska

Scenariusz

Jurij Entin, Wasilij Liwanow

Główne role

Oleg Anofrijew

Muzyka

Giennadij Gładkow

Zdjęcia

Jelena Pietrowa

Produkcja

Sojuzmultfilm

Kontynuacja

Śladami muzykantów z Bremy

Czterej muzykanci z Bremy[1] (ros. Бременские музыканты, Bremienskije muzykanty) – radziecki animowany film muzyczny z 1969 roku w reżyserii Inessy Kowalewskiej nawiązujący swobodnie do baśni Braci Grimm pt. Muzykanci z Bremy. Film doczekał się dwóch sequeli – Śladami muzykantów z Bremy (По следам бременских музыкантов) z 1973 roku oraz Nowi muzykanci z Bremy (Новые бременские) z 2000 roku.

Fabuła

[edytuj | edytuj kod]

Film skupia się na losach czwórki zwierząt (osła, psa, kota i koguta) oraz ich mistrza Trubadura. Młody muzyk zakochuje się w Księżniczce. Młodzi uciekają z pałacu, aby móc kontynuować romans.

Obsada (głosy)

[edytuj | edytuj kod]

Animatorzy

[edytuj | edytuj kod]

Wiktor Sziewkow, Witalij Bobrow, Anatolij Solin, Aleksandr Dawydow, Galina Barinowa, Igor Podgorski, Anatolij Pietrow, Leonid Nosyriew

Kreacja bohaterów

[edytuj | edytuj kod]

Trubadur nosi fryzurę Beatlesów, ma na sobie koszulę disco oraz dzwony. Jego zainteresowaniem jest miłość. Księżniczka nosi mini sukienkę prosto z najnowszych magazynów mody. Wszyscy śpiewają razem hipisowską pieśń: "Nasz dywan to łąka, nasze ściany to drzewa, naszym dachem jest jasne błękitne niebo! Błyszczące ściany pałaców nigdy nie będą substytutem dla naszej wolności". Kogut nosi okulary disco, a Osioł charakterystyczną czapkę.

W 1969 roku w ZSRR rzeczy takie jak muzyka rockowa, magazyny mody, ruch hippisowski i inne trendy kulturowe, które rozkwitły na Zachodzie uznawane były za wrogie i zostały zakazane w oficjalnych mediach. Wydaje się, że radzieccy animatorzy uznali jednak, że jeśli nie mogą zrealizować tego w prawdziwym życiu, przynajmniej nakręcą film animowany o tym. I tak narodziła się animowana opera rockowa pt. "Czterej muzykanci z Bremy"[2].

Przypisy

[edytuj | edytuj kod]
  1. Czterej muzykanci z Bremy. teletydzien.pl. [zarchiwizowane z tego adresu (2015-04-02)]., teletydzien.pl
  2. Not just for the kids: The 5 best-loved Soviet animations. [dostęp 2014-02-26]. [zarchiwizowane z tego adresu (2014-02-26)].

Bibliografia

[edytuj | edytuj kod]