Czternastu Świętych Wspomożycieli

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Święci
Czternastu Wspomożycieli
ilustracja
Czczeni przez

Kościół katolicki

Wspomnienie

8 lipca,
8 sierpnia

Patroni

wspomożyciele w różnych chorobach

Szczególne miejsca kultu

Bazylika w Vierzehnheiligen

Spośród licznych świętych w poczet Czternastu Świętych Wspomożycieli Kościół katolicki zaliczył tych, których wstawiennictwo u Boga uznał za wyjątkowo skuteczne, szczególnie w wypadku chorób. Większość z nich żyła na przełomie III i IV wieku za panowania cesarza Dioklecjana, gdy miały miejsce najdłuższe i najkrwawsze w Cesarstwie rzymskim prześladowania chrześcijan. Ich kult jako wspomożycieli sięga XIV wieku i jest związany z epidemią dżumy zwaną czarną śmiercią.

Centrum ich kultu jest barokowy kościół Vierzehnheiligen, gdzie znajduje się ołtarz Czternastu Świętych Wspomożycieli – miejsce pielgrzymek.

Święci Wspomożyciele:

 • Krzysztof – patron nagłej śmierci, przedstawiany z Dzieciątkiem Jezus
 • Katarzyna z Aleksandrii – patronka od bólu gardła i głowy, atrybut: koło
 • Barbara – pomocna w godzinie śmierci i utrapienia, atrybut: wieża
 • Jerzy – patron rycerzy, chroniący zwierzęta przed chorobami, atrybut: smok
 • Błażej – patron od nagłej śmierci i bólu gardła, atrybut: skrzyżowane świece
 • Cyriak – chroniący od opętania, atrybut: diabeł
 • Małgorzata z Antiochii Pizydyjskiej – chroniąca od bólów porodowych, atrybut: smok na łańcuchu
 • Dionizy – chroniący od bólów głowy, atrybut: ucięta głowa
 • Wit – od chorych na epilepsję, atrybut: kogut, kocioł
 • Idzi – patron trudnej spowiedzi, atrybut: łania
 • Pantaleon – chroniący od strasznych chorób, atrybut: gwoździe lub ręce przybite gwoździami do głowy
 • Achacy – patron od chorób, atrybut: korona cierniowa albo krzyż
 • Eustachy – patron rycerzy i ludzi w potrzebie, atrybut: jeleń
 • Erazm – patron ludzi doznających wielkich bólów fizycznych, atrybut: powój

Kult 14 Świętych Wspomożycieli czy Pomocników był bardzo żywy w Czechach, na Morawach i na Śląsku. W dzisiejszych granicach Polski wiele świadectw tego kultu zachowało się na Ziemi Kłodzkiej. W niemal każdym kościele zbudowanym lub przebudowanym w czasach baroku na Dolnym i Górnym Śląsku istniał ołtarz lub obraz poświęcony Wspomożycielom. Obecnie jednym z głównych ośrodków kultu jest pocysterski Kościół Czternastu Wspomożycieli w Lubawce.

Wspólne wspomnienie obchodzone jest lokalnie 8 lipca[1] lub 8 sierpnia[2].

Bazylika w Vierzehnheiligen[edytuj | edytuj kod]

Bazylika Vierzehnheiligen

Czternastu Świętych Wspomożycieli jest czczonych w Bawarii jako „vierzehn Heiligen”, a Bazylika w Vierzehnheiligen jest poświęcona tej grupie świętych. Kościół pielgrzymkowy zbudowany w stylu Rokoko w pobliżu miasta Bad Staffelstein został zaprojektowany przez Balthasara Neumanna i zbudowany w latach 1743-1772.

Nabożeństwo do tych świętych rozpoczęło się w tym regionie 24 września 1445 r., Kiedy Hermann Leicht, młody pasterz pobliskiego klasztoru franciszkanów, zobaczył płaczące dziecko na polu należącym do pobliskiego klasztoru Cystersów w Langheim. Gdy schylił się, by podnieść dziecko, ono nagle zniknęło. Po pewnym czasie dziecko pojawiło się ponownie w tym samym miejscu; tym razem obok niego paliły się dwie świece. W czerwcu 1446 roku Leicht zobaczył dziecko po raz trzeci, lecz wtedy miało ono na piersi czerwony krzyż i towarzyszyło mu trzynaścioro innych dzieci. Dziecko powiedziało: „Jesteśmy czternastoma pomocnikami i pragniemy wznieść tu kaplicę, w której moglibyśmy odpocząć. Jeśli będziesz naszym sługą, my będziemy twoimi!” Wkrótce potem Leicht zobaczył dwie płonące świece zstępujące w to miejsce. Przypuszcza się, że dzięki interwencji czternastu świętych wkrótce zaczęły się cudowne uzdrowienia.[3]

Bracia Cystersi, do których należała ta ziemia, wznieśli kaplicę, która od razu przyciągnęła pielgrzymów. Ołtarz został konsekrowany już w 1448 roku. Pielgrzymki do Vierzehnheiligen trwają do dziś w okresie od maja do października.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]