Czulice

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Czulice
Kościół św. Mikołaja
Kościół św. Mikołaja
Państwo  Polska
Województwo małopolskie
Powiat krakowski
Gmina Kocmyrzów-Luborzyca
Strefa numeracyjna (+48) 12
Tablice rejestracyjne KRA
SIMC 0322123
Położenie na mapie województwa małopolskiego
Mapa lokalizacyjna województwa małopolskiego
Czulice
Czulice
Położenie na mapie Polski
Mapa lokalizacyjna Polski
Czulice
Czulice
Ziemia50°07′35″N 20°11′26″E/50,126389 20,190556

Czulicewieś w Polsce położona w województwie małopolskim, w powiecie krakowskim, w gminie Kocmyrzów-Luborzyca.
Integralne części miejscowości: Krzyżówki, Podgórze, Zabłocie[1].
W latach 1975–1998 miejscowość administracyjnie należała do województwa krakowskiego.

Pierwsze wzmianki o Czulicach pochodzą z 1325 roku. W XIV w. wieś była własnością Czulickich herbu Czewoja, fundatorów znajdującego się tutaj kościoła. W 1410 roku senior rodu, Imram Czulicki zginął w bitwie pod Grunwaldem. We wsi przebywali ponoć kronikarze Janko z Czarnkowa i Jan Długosz. Czuliccy byli w posiadaniu Czulic jaszcze przez ok. pięć wieków. Kolejnymi właścicielami wsi byli Morscy (pierwszy z nich hrabia Zygmunt Morski był burgrabią zamku krakowskiego). Po roku 1820 wieś przeszła w posiadanie ordynata, profesora Uniwersytetu Jagiellońskiego Adama Krzyżanowskiego (1785-1847)[2] a pod koniec tego wieku należała do Antoniego Dąbskiego. Ostatnim właścicielem Czulic był Franciszek Van Wollen. W czasie wojny w Czulicach ukrywało się wielu powstańców warszawskich wśród nich Władysław Bartoszewski i Kazimierz Kumaniecki. Po roku 1945 dobra dworskie przejął Związek Hodowców Roślin, a po roku 1950 Państwowe gospodarstwo rolne.

Jan Długosz (Liber beneficiorum diecesis Cracoviensis):

Quote-alpha.png
Czulice Posiadłość, na terenie której położony jest drewniany parafialny kościół, poświęcony św. Mikołajowi, której dziedzic to Jan Czulicki herbu Czewoja, w której leży 8 łanów kmiecych, z których uwalnia się i odprowadza dziesięcinę zwykłą i konopną przez 4 [...]dla prebendy Krakowskiej zwanej Goszycką, której wartość ocenia się na 12 grzywien. Jest również w tej samej posiadłości dwór rycerski, w którego posiadaniu są pola, również 4 karczmy, posiadające pola, również 6 zagród posiadających pola, z których jest odprowadzana dziesięcina zwykła i konopna dla kościoła i jego plebana w Czulicach, a wartość jej ocenia się na 4 grzywny. Ma również tam kościół i pleban własne pola wolne i łąki dla swego pożytku i potrzeby.

Zabytki[edytuj]

Obiekty wpisane do rejestru zabytków nieruchomych województwa małopolskiego:[3]

Przypisy

  1. GUS. Rejestr TERYT
  2. Libicki Piotr: Dwory i pałace wiejskie w Małopolsce i na Podkarpaciu, Poznań, Dom Wydawniczy REBIS Sp. z o.o. ISBN 978-83-7510-597-1 s. 63.
  3. Narodowy Instytut Dziedzictwa: Rejestr zabytków nieruchomych – województwo małopolskie. 30 września 2016; 6 miesięcy temu.

Bibliografia[edytuj]

  • L. Rotter, 450 lat kościoła w Czulicach, Kraków 1997.
  • L. Rotter, Kościół pw. św. Mikołaja w Czulicach Historia i sztuka, Kraków 2004.
  • Władysław Bartoszewski, Wspomnienia z ostatniego kwartału 1944 roku.

Linki zewnętrzne[edytuj]