Czworogratka

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Czworogratka
Amphigerontia
Kolbe, 1880
Ilustracja
czworogratka nadrzewek
Systematyka
Domena

eukarionty

Królestwo

zwierzęta

Typ

stawonogi

Gromada

owady

Rząd

psotniki

Rodzina

psotnikowate

Podrodzina

Amphigerontiinae

Plemię

Amphigerontiini

Rodzaj

czworogratka

Typ nomenklatoryczny

Psocus bifasciatus Latreille, 1799

Czworogratka[1] (Amphigerontia) – rodzaj owadów z rzędu psotników i rodziny psotnikowatych. Zalicza się do niego 33 opisane gatunki.

Morfologia[edytuj | edytuj kod]

Psotniki o ciele mierzonym wraz ze złożonymi skrzydłami osiągającym poniżej 6 mm długości; u gatunków środkowoeuropejskich długość przedniego skrzydła wynosi od 3,7 do 4,8 mm[2]. Ubarwienie ich bywa od jasnego z ciemniejszymi elementami aż do prawie całkiem brunatnoczarnego[1]. Przednie skrzydła są przezroczyste lub mają skąpy, brunaty wzór w formie plam lub przepasek. Użyłkowanie skrzydła odznacza się dobrze rozwiniętą żyłką poprzeczną łączącą żyłkę radialną i medialną, lekko zwężoną ku wierzchołkowi komórką dyskoidalną, brakiem szczątkowej żyłki poprzecznej w tylnym kącie pterostygmy oraz wierzchołkową częścią areoli postiki wyraźnie dłuższą od pierwszego odcinka żyłki kubitalnej. Odnóża mają stopy o pazurkach wyposażonych w ząbek przedwierzchołkowy. Genitalia samca cechują się niezrośniętymi z prąciem paramerami oraz symetrycznym hypandrium o trójkątnym wierzchołku. Samica ma znak w kształcie krzyża lub litery „T” na płytce sugenitalnej i dwupłatowe walwy zewnętrzne[2].

Taksonomia[edytuj | edytuj kod]

Rodzaj ten wprowadzony został w 1880 roku przez Hermanna Juliusa Kolbego na łamach Jahresbericht des Westfälischen Provinzial-Vereins für Wissenschaft und Kunst. Zalicza się do niego 33 opisane gatunki[3]:

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b Amphigerontia spp. – Czworogratki. [w:] Insektarium.net [on-line]. [dostęp 2021-02-15].
  2. a b Julitta Martini: Klucze Do Oznaczania Owadów Polski: cz. XIV Gryzki - Psocoptera. Warszawa: Polskie Towarzystwo Entomologiczne, Państwowe Wydawnictwo Naukowe, 1975.
  3. Amphigerontia Kolbe, 1880. [w:] Psocodea Species File (Version 5.0/5.0) [on-line]. [dostęp 2021-02-20].