Czyngis-chan (film)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Ten artykuł dotyczy filmu z 2007 roku. Zobacz też: inne znaczenia tego terminu.
Czyngis-chan
Монгол
Gatunek dramat
Data premiery Ziemia31 lipca 2007
Polska 28 listopada 2008
Kraj produkcji  Rosja
 Kazachstan
 Niemcy
Język mongolski
Czas trwania 120 min
Reżyseria Siergiej Bodrow
Scenariusz Siergiej Bodrow, Arif Alijew
Muzyka Tuomas Kantelinen
Zdjęcia Siergej Trofimow, Rogier Stoffers
Produkcja Siergiej Sieljanow, Siergiej Bodrow, Anton Mielnik
Dystrybucja Stany Zjednoczone Picturehouse
Polska Monolith Films

Czyngis-chan (ros. Монгол; ang. Mongol) – kazachsko-rosyjsko-niemiecki film historyczny z 2007 roku w reżyserii Siergieja Bodrowa, opowiadający o życiu Czyngis-chana.

Ma to być pierwszy z trzech filmów o tym władcy Mongołów[1]. W roli Temudżyna wystąpił japoński aktor Tadanobu Asano. Obraz jest międzynarodową koprodukcją niemiecko-kazachsko-mongolsko-rosyjską. Większość zdjęć nakręcono w Chinach, głównie w Mongolii Wewnętrznej i w Kazachstanie. Zdjęcia rozpoczęto w sierpniu 2005, ukończono w listopadzie 2006, a światowa premiera filmu odbyła się 31 lipca 2007[2]. Film nominowano do Oscara za najlepszy film nieanglojęzyczny.

Obsada[edytuj | edytuj kod]

Opis fabuły[edytuj | edytuj kod]

Akcja filmu zaczyna się w roku 1192 w Królestwie Tanguckim, gdzie w niewoli przybywa Temudżyn. Następnie cofa się o wiele lat wcześniej i przedstawia okoliczności wyboru żony przez dziewięcioletniego Temudżyna. Temudżyn wraz z ojcem Jesügejem wyruszyli do Merkitów, by zawrzeć z nimi pokój i zeswatać chłopca z Merkitką, jednak po drodze zatrzymali się u Deja Mądrego, przyjaciela Jesugeja, i chłopiec wybrał córkę Deja za żonę. W drodze powrotnej napotkani Tatarzy otruli Jesügeja. Osierocony Temudżyn wrócił do rodzinnej jurty, ale jedynie z racji młodego wieku uchował się z życiem. Więziony dopóki nie osiągnie dorosłości i nie zostanie zabity, zdołał uciec. Akcja przenosi się następnie do roku 1186. Dorosły już Temudżyn wraca do jurty Deja Mądrego i zabiera ze sobą czekającą na niego Börte.

Kontrowersje[edytuj | edytuj kod]

Scenariusz Bodrowa napisany wspólnie z Arifem Alijewem wzbudził kontrowersje w Mongolii z powodu przedstawienia charakteru i biografii Temudżyna, a także wyboru japońskiego aktora na odtwórcę głównej roli. Grupa mongolskich historyków oskarżyła filmowców o profanowanie i poniżanie narodowej dumy Mongołów, a w prasie wyrażono obawy, że historyczna nierzetelność twórców filmu sprawi, iż łzy pojawią się w oczach każdego Mongoła[1]. Bodrow odparł zarzuty, przyznając jednak, że pisząc scenariusz, oparł się na pracach kontrowersyjnego w środowisku akademickim historyka Lwa Gumilowa. Mimo to Mongolia pozostała partnerem w międzynarodowej koprodukcji.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]