Czyngis-chan (film)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Czyngis-chan
Монгол
Gatunek

dramat

Data premiery

31 lipca 2007
28 listopada 2008 (Polska)

Kraj produkcji

Kazachstan
Rosja
Niemcy

Język

mongolski

Czas trwania

120 min

Reżyseria

Siergiej Bodrow starszy

Scenariusz

Siergiej Bodrow starszy
Arif Alijew

Muzyka

Tuomas Kantelinen

Zdjęcia

Siergej Trofimow
Rogier Stoffers

Produkcja

Siergiej Sieljanow
Siergiej Bodrow starszy
Anton Mielnik

Dystrybucja

Picturehouse

Czyngis-chan (ros. Монгол; ang. Mongol) – kazachsko-rosyjsko-niemiecki film historyczny z 2007 roku w reżyserii Siergieja Bodrowa starszego, opowiadający o życiu Czyngis-chana.

Ma to być pierwszy z trzech filmów o tym władcy Mongołów[1]. W roli Temudżyna wystąpił japoński aktor Tadanobu Asano. Większość zdjęć nakręcono w Chinach, głównie w Mongolii Wewnętrznej, oraz w Kazachstanie. Zdjęcia rozpoczęto w sierpniu 2005, ukończono w listopadzie 2006, a światowa premiera filmu odbyła się 31 lipca 2007 roku[2]. Film nominowano do Oscara za najlepszy film nieanglojęzyczny jako pierwszy w historii obraz reprezentujący Kazachstan.

Obsada[edytuj | edytuj kod]

Opis fabuły[edytuj | edytuj kod]

Akcja filmu zaczyna się w roku 1192 w Królestwie Tanguckim, gdzie w niewoli przybywa Temudżyn. Następnie cofa się o wiele lat wcześniej i przedstawia okoliczności wyboru żony przez dziewięcioletniego Temudżyna. Temudżyn wraz z ojcem Jesügejem wyruszyli do Merkitów, by zawrzeć z nimi pokój i zeswatać chłopca z Merkitką, jednak po drodze zatrzymali się u Deja Mądrego, przyjaciela Jesugeja, i chłopiec wybrał córkę Deja za żonę. W drodze powrotnej napotkani Tatarzy otruli Jesügeja. Osierocony Temudżyn wrócił do rodzinnej jurty, ale jedynie z racji młodego wieku uchował się z życiem. Więziony dopóki nie osiągnie dorosłości i nie zostanie zabity, zdołał uciec. Akcja przenosi się następnie do roku 1186. Dorosły już Temudżyn wraca do jurty Deja Mądrego i zabiera ze sobą czekającą na niego Börte.

Kontrowersje[edytuj | edytuj kod]

Scenariusz Bodrowa napisany wspólnie z Arifem Alijewem wzbudził kontrowersje w Mongolii z powodu przedstawienia charakteru i biografii Temudżyna, a także wyboru japońskiego aktora na odtwórcę głównej roli. Grupa mongolskich historyków oskarżyła filmowców o profanowanie i poniżanie narodowej dumy Mongołów, a w prasie wyrażono obawy, że historyczna nierzetelność twórców filmu sprawi, iż łzy pojawią się w oczach każdego Mongoła[1]. Bodrow odparł zarzuty, przyznając jednak, że pisząc scenariusz, oparł się na pracach kontrowersyjnego w środowisku akademickim historyka Lwa Gumilowa. Mimo to Mongolia pozostała partnerem w międzynarodowej koprodukcji.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]