Przejdź do zawartości

Czynny udział w zbiegowisku

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Czynny udział w zbiegowisku
KK z 1997
Ciężar gatunkowy

występek

Przepis

art. 254 § 1 k.k.

Kara

pozbawienia wolności do lat 3

Strona podmiotowa

umyślna w zamiarze bezpośrednim lub ewentualnym

Odpowiedzialność od 15. roku życia

nie

Typ kwalifikowany

tak

Typ uprzywilejowany

nie

Zastrzeżenia dotyczące pojęć prawnych

Czynny udział w zbiegowiskuwystępek przeciwko porządkowi publicznemu zagrożony karą pozbawienia wolności do lat 3, stypizowany w art. 254 § 1 Kodeksu karnego. Zachodzi przy posiadaniu wiedzy, że jego uczestnicy wspólnymi siłami dopuszczają się gwałtownego zamachu na osobę lub mienie.

Pod pojęciem zbiegowiska należy rozumieć przypadkową zbiorowość ludzi, którzy gromadzą się z ciekawości jakiegoś zdarzenia lub z uwagi na wspólne zainteresowania.

Podmiotem tego przestępstwa nie może być ani przypadkowy przechodzień lub postronny obserwator, nie solidaryzujący się z działaniem zbiegowiska jako całości, ani też osoba, która ogarnięta przez tłum, nie może się z niego, mimo czynionych starań, wydostać.[1] Sprawca musi przejawiać wolę uczestniczenia w zbiegowisku, solidaryzowania się z tłumem.

Przestępstwo umyślne w zamiarze bezpośrednim lub ewentualnym. Sprawca musi mieć świadomość, że uczestnicy zbiegowiska dopuszczają się wspólnymi siłami gwałtownego zamachu na osobę lub mienie[2].

Okoliczności zaostrzające odpowiedzialność karną (typy kwalifikowane)

[edytuj | edytuj kod]

Skutek gwałtownego zamachu w postaci śmierci człowieka lub jego ciężki uszczerbek na zdrowiu (art. 254 § 2 kk) – od 3 miesięcy do lat 5 pozbawienia wolności. Forma winy mieszana. Do strony przedmiotowej czynu poszczególnego uczestnika zbiegowiska nie należy ten gwałtowny na osobę lub mienie[1], innymi słowy wystarczające jest, aby dany czynny uczestnik wiedział, że uczestnicy zbiegowiska wspólnymi siłami dopuszczają się gwałtownego zamachu. On sam nie musi być sprawcą gwałtownego zamachu, aby odpowiadać z zaostrzającego odpowiedzialność art. 254 § 2 kk.

Linki zewnętrzne

[edytuj | edytuj kod]

Przypisy

[edytuj | edytuj kod]
  1. a b Wyrok SN z dnia 22 kwietnia 1983, Rw 279/83 (OSNKW 1983/12/100)
  2. Wyrok SN z dnia 9 marca 1983, IV KR 13/83 (OSNKW 1983/10-11/88)

Artykuł uwzględnia ograniczony pod względem terytorialnym stan prawny na 23 sierpnia 2010. Zapoznaj się z zastrzeżeniami dotyczącymi pojęć prawnych w Wikipedii.