Czyny boskiego Augusta

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Monumentum Ancyranum.

Czyny boskiego Augusta (łac. Res Gestae Divi Augusti) – autobiografia pierwszego cesarza rzymskiego Oktawiana Augusta wystawiona na widok publiczny.

Napis został odkryty w 1555 r. Wykuty był na wewnętrznej ścianie świątyni Romy i Augusta w Ankyrze w Galacji. Dlatego nazywa się go zamiennie Monumentum Ancyranum. Znaczne fragmenty Czynów odkryto też w Apolloni i Antiochi Pizydyjskiej. W napisach z Ankyry i Apollonii obok tekstu łacińskiego biegnie w obu przypadkach identyczne tłumaczenie greckie.

Dokument liczy 35 rozdziałów. Oktawian August przedstawił w nim kolejne etapy swej kariery politycznej od 19 do 76 roku życia. Wymienia jakie piastował urzędy i jak często, z kim prowadził wojny, jakie nowe ziemie przyłączył do państwa, zhołdował ludy barbarzyńskie, liczbę odbudowanych świątyń i budynków po wojnach domowych, urządzonych igrzysk, wysokość rozdawnictwa zboża, żołdu i wszystkich kosztów na cele publiczne.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

  • Res Gestae Divi Augusti, przeł. Stanisław Łoś i Ewa Wipszycka [w:] Wybór źródeł do historii starożytnej, pod red. Andrzeja Stanisława Chankowskiego, Instytut Historyczny Uniwersytetu Warszawskiego, Warszawa 1995, s. 170-184.
  • Monumentum Ancyranum, [w:] "Meander" R. 27 (1972), s. 278-292.

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]