Czystość i zmaza

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Czystość i zmaza
Purity and Danger
Autor

Mary Douglas

Tematyka

antropologia kulturowa

Wydanie oryginalne
Miejsce wydania

Wielka Brytania

Język

angielski

Data wydania

1966

Wydawca

Routledge and Keegan Paul

Pierwsze wydanie polskie
Data wydania polskiego

2007

Wydawca

Państwowy Instytut Wydawniczy

Przekład

Marta Bucholc

Czystość i zmaza. Analiza pojęć nieczystości i tabu (ang. Purity and Danger: an Analysis of Concepts of Pollution and Taboo) – najsłynniejsza książka brytyjskiej antropolożki kulturowej Mary Douglas, po raz pierwszy opublikowana w 1966 roku. W 1991 roku „Times Literary Supplement” umieścił ją na liście stu najbardziej wpływowych książek non-fiction opublikowanych po 1945 roku. Po polsku książka ukazała się w przekładzie Marty Bucholc nakładem Państwowego Instytutu Wydawniczego[1].

Problematyka[edytuj | edytuj kod]

W Czystości i zmazie Mary Douglas traktuje podział na czyste i skalane jako wspólny wszystkim społeczeństwom i analizuje wpływ tych kategorii na ludzkie działania. Stawia pytania o to, dlaczego jedne rzeczy klasyfikujemy jako "czyste", a inne jako "brudne" i jak ten podział ma się do moralnego dobra i zła. W książce wyraźnie ujawniają się inspiracje Douglas myślą Émile'a Durkheima, co widać we wnioskach, jakie wyciąga ze swoich rozważań: "brudne" i tabuizowane jest wszystko to, co nie mieści się w przyjętej klasyfikacji.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

  • Mary Douglas, Czystość i zmaza, przeł. Marta Bucholc, Warszawa: Państwowy Instytut Wydawniczy, 2007, ISBN 978-83-06-03048-8.