Czystość i zmaza

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Czystość i zmaza. Analiza pojęć nieczystości i tabu – najsłynniejsza książka brytyjskiej antropolożki kulturowej Mary Douglas, po raz pierwszy opublikowana w 1966 roku. W 1991 roku „Times Literary Supplement” umieścił ją na liście stu najbardziej wpływowych książek non-fiction opublikowanych po 1945 roku. Po polsku książka ukazała się w przekładzie Marty Bucholc nakładem Państwowego Instytutu Wydawniczego.

W Czystości i zmazie Mary Douglas traktuje podział na czyste i skalane jako wspólny wszystkim społeczeństwom i analizuje wpływ tych kategorii na ludzkie działania. Stawia pytania o to, dlaczego jedne rzeczy klasyfikujemy jako "czyste", a inne jako "brudne" i jak ten podział ma się do moralnego dobra i zła. W książce wyraźnie ujawniają się inspiracje Douglas myślą Dürkheima, co widać we wnioskach, jakie wyciąga ze swoich rozważań: "brudne" i tabuizowane jest wszystko to, co nie mieści się w przyjętej klasyfikacji.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

  • Mary Douglas, Czystość i zmaza, przeł. Marta Bucholc, Warszawa: Państwowy Instytut Wydawniczy, 2007, ​ISBN 978-83-06-03048-8​.