D'arcy Wretzky

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
D'arcy Wretzky
Ilustracja
Pseudonim D'arcy
Data i miejsce urodzenia 1 maja 1968
Stany Zjednoczone (South Haven, Michigan)
Instrumenty gitara basowa, wokal
Gatunki Rock alternatywny
Zespoły
The Smashing Pumpkins
Starchildren

D'arcy Elizabeth Wretzky (ur. 1 maja 1968 w South Haven, Michigan[1]) – amerykańska basistka rockowa, najlepiej znana z gry w altrockowym zespole The Smashing Pumpkins.

Młodość[edytuj | edytuj kod]

Wretzky urodziła się i wychowała w Michigan. Jej matka była muzykiem i zachęcała ją i jej siostry do nauki gry na instrumentach. D'arcy nauczyła się gry na skrzypcach i oboju, śpiewała także w chórach[2]. Zajmowała się również gimnastyką[3]. Swojego ojca, przedsiębiorcę budowlanego, cechującego się zamiłowaniem do jazdy konnej, nazywała później "bardzo dziwnym człowiekiem"[3]. W młodości Wretzky sama siebie określała "chłopczycą", co często prowadziło do sporów z jej siostrą[4]. Podczas uczęszczania do szkoły średniej w South Haven zainteresowała się muzyką postpunkową, występując w zespołach coverowych. Po ukończeniu szkoły przeprowadziła się do Francji, aby dołączyć do jednej z tamtejszych grup, ale rozpadła się ona jeszcze przed jej przyjazdem. Wretzky powróciła do Chicago, spędzając lato z przyjaciółmi, często chodząc na koncerty[5].

The Smashing Pumpkins[edytuj | edytuj kod]

Po koncercie w miejscowym klubie rockowym Wretzky usłyszała, jak Billy Corgan krytykuje występujący zespół. Wywiązała się między nimi żywa dyskusja, w wyniku której Corgan zaprosił ją do gry w powstającej grupie The Smashing Pumpkins, która w tym czasie składała się tylko z niego samego, Jamesa Ihy i automatu perkusyjnego. Wretzky przyjęła propozycję, a kilka miesięcy później ostatnim członkiem został perkusista Jimmy Chamberlin.

Czas spędzony w grupie składał się dla Wretzky z przeplatających się dobrych i złych okresów. Corgan nazwał ją "moralnym autorytetem" i "sumieniem" zespołu[6]. Później wspomniał jednak, że po sukcesie wydanego w 1995 roku albumu Mellon Collie and the Infinite Sadness, basistka rozpoczęła "widoczny, powolny upadek w szaleństwo i/lub narkotyki"[7]. W końcu opuściła grupę w roku 1999, oficjalnie aby poświęcić się karierze aktorskiej. Po jakimś czasie Corgan stwierdził jednak, że została "wyrzucona z zespołu za bycie nikczemną narkomanką, która odmawiała przyjęcia pomocy"[8]. Zastąpiła ją była basistka grupy Hole, Melissa Auf der Maur, a cały zespół rozpadł się w roku 2000.

Wretzky była basistką grupy podczas nagrania jej pierwszych pięciu albumów: Gish, Siamese Dream, Mellon Collie and the Infinite Sadness, Adore, oraz Machina/The Machines of God. Mimo tego, zarówno ona, jak i Corgan potwierdzili, że często to on nagrywał ścieżki gitary basowej, gdyż mógł to zrobić przy znacznie mniejszej liczbie prób[9]. Wretzky często użyczała swojego wokalu na koncertach, zaśpiewała także w trzech utwory studyjne: "Daydream" (Gish), "Farewell and Godnight" (Mellon Collie and the Infinite Sadness) oraz "Dreaming" (The Aeroplane Flies High). Jest także współautorką piosenki "Daughter".

Wretzky nie odpowiedziała na apel Corgana z 2005 roku, w którym wyraził on swą chęć reaktywacji zespołu. Aktualną basistką jest Nicole Fiorentino.

Życie osobiste[edytuj | edytuj kod]

Wretzky na początku lat dziewięćdziesiątych przez pewien czas była w związku z Jamesem Ihą, gitarzystą The Smashing Pumpkins, a ich rozstanie doprowadziło do poważnych problemów podczas nagrywania albumu Siamese Dream. W 1994 roku artystka wyszła za Kerry'ego Browna, perkusistę zespołu Catherine. Użyczyła wokalu w utworach "Four Leaf Clover" i "Punch Me Out", zawartych na EP-ce zespołu z 1996 roku, Hot Saki and Bedtime Stories. Pojawiła się także w teledysku do pierwszej z tych piosenek. Po jakimś czasie Wretzky rozwiodła się ze swoim mężem. Ihę z kolei nadal uznaje za swojego przyjaciela.

Wretzky aresztowano 25 stycznia 2000 w Chicago za posiadanie kokainy, ale uniknęła kary biorąc udział w programie prewencyjnym przeznaczonym dla osób po raz pierwszy przyłapanych na posiadaniu narkotyków[10].

Od 2000 roku Wretzky mieszka w Watervliet w stanie Michigan[11]. Posiada stadninę koni i trzy antykwariaty. Do dziś pozostaje niemal całkowicie poza życiem publicznym.

Przypisy

 1. allmusic ((( D'arcy > Overview )))
 2. Michael Goldberg, "Smashing Pumpkin D'arcy Dares to be Happy", Addicted to Noise, grudzień 1995.
 3. a b Craig Marks, "Zero Worship," Spin Magazine, czerwiec 1996.
 4. "A Babe in Boyland", Mademoiselle, grudzień 1995.
 5. Doug Pullen, "Michigan Native D'arcy Ready For More Successes", The Flint Journal, 26 czerwca 1996.
 6. Pat Blashill, "Out on a Limb", Details Magazine, październik 1996.
 7. Billy Corgan, "Way Out in Outpost Canyon", The Confessions of Billy Corgan, 13 kwietnia 2005.
 8. Billy Corgan - February 17th, 2004
 9. Jimmy Chamberlin, Billy Corgan, Inside the Zeitgeist (wywiad), Reprise Records, 2007.
 10. Craig Rosen: Ex-Pumpkin D'Arcy Wretzky Has Crack Case Wiped Clean (ang.). Yahoo! Music, 2000-05-22. [dostęp 2012-11-20].
 11. D'arcy Wretzky.org

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]