Dáin II Żelazna Stopa

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Dáin Żelazna Stopa
Dáin Ironfoot
Żelazna Stopa
władca Żelaznych Wzgórz
Król Plemienia Durina
Król pod Górą
Postać z mitologii Śródziemia
Wystąpienia

Hobbit, czyli tam i z powrotem, Dodatki do Władcy Pierścieni

Grany przez

Billy Connolly (Hobbit)

Dane biograficzne
Pochodzenie

Żelazne Wzgórza, Erebor

Przynależność

krasnolud, plemię Durina

Data urodzenia

2767 TE

Data śmierci

17 marca 3019 TE[1]

Rodzina

Náin (ojciec)
Thorin III (potomstwo)

Dáin II Żelazna Stopa (ur. w 2767 roku Trzeciej Ery, zm. 17 marca 3019 roku Trzeciej Ery[1]) – postać ze stworzonej przez J.R.R. Tolkiena mitologii Śródziemia.

Był władcą krasnoludów, władca Żelaznych Wzgórz, od 2941 do 3019 roku król Plemienia Durina i szósty Król pod Górą. Syn Náina i krewny Thorina Dębowej Tarczy. Po jego śmierci objął rządy w odrodzonym królestwie Ereboru. Panowanie Dáina było pomyślne i długie, lecz pod koniec życia monarcha musiał zmierzyć się jeszcze z atakiem sił Saurona.

Pojawia się w Hobbicie. Wspominają o nim także bohaterowie Władcy Pierścieni, a dalsze informacje na jego temat znajdują się w Dodatkach do tej powieści.

Opis postaci[edytuj | edytuj kod]

Młodość i powrót do Ereboru[edytuj | edytuj kod]

Urodził się w Żelaznych Wzgórzach. Mimo młodego (jak na krasnoluda) wieku wziął udział w wojnie z orkami (2793–2799). Walczył w decydującej bitwie w dolinie Azanulbizar, gdzie zginął jego ojciec. Zdołał zabić wodza przeciwników, Azoga. Czyn ten przyniósł mu wielką sławę.

W 2805 roku, po śmierci dziadka Gróra, Dáin został władcą Żelaznych Wzgórz. Władał tam do 2941 roku. Wtedy to, na wieść o odnowieniu przez Thorina Dębową Tarczę Królestwa pod Górą, pośpieszył do Ereboru, gotów zbrojnie wspomóc krewniaka w konflikcie z ludźmi i elfami o bogactwa Smauga. W obliczu niespodziewanego ataku orków przyłączył się do wcześniejszych przeciwników i walczył w Bitwie Pięciu Armii. Po śmierci Thorina, który zginął w boju, Dáin został nowym Królem pod Górą, jako że był prawowitym spadkobiercą Durina. Sprawiedliwie podzielił się bogactwami smoka z ludźmi i elfami. Poznał przy tej okazji Bilba Bagginsa, jednego z kompanów Thorina.

Król pod Górą[edytuj | edytuj kod]

Dáin okazał się znakomitym i mądrym monarchą. Za jego rządów nastąpił ponowny rozkwit Ereboru, a krasnoludowie żyli w wielkim dostatku. Utrzymywał on przyjaźń z królami Dale, następcami Barda I Łucznika. W 2989 roku niechętnie zezwolił Balinowi na wyprawę do Morii, starożytnej siedziby plemienia Durina.

Podczas Wojny o Pierścień Dáin nie ugiął się przed groźbami wysłanników Saurona. Po ich odprawieniu wysłał z ostrzeżeniem do Rivendell Glóina i Gimliego, którzy wzięli udział w naradzie, pod przewodnictwem Elronda.

W 3019 roku, gdy Dale zaatakowała północna armia Mordoru, Dáin wsparł króla Branda. Mimo sędziwego wieku bohatersko walczył w bitwie o Dale, lecz poległ w tej batalii u boku sojusznika. Jego synem i następcą był Thorin III Kamienny Hełm.

Przydomek i imię[edytuj | edytuj kod]

Monarcha nosił przydomek Żelazna Stopa. Imię Dáin (dainn) pochodzi ze staronordyckiego, znaczy w tym języku jak śmierć[2]. Tolkien zaczerpnął je z listy karłów, fragmentu Völuspy, pieśni zawartej w Eddzie poetyckiej[3].

Ekranizacja Petera Jacksona[edytuj | edytuj kod]

W ekranizacji Hobbita w reżyserii Petera Jacksona Dáina Żelazną Stopę zagrał Billy Connolly.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

 1. a b Data narodzin podana za: Dodatek C Rodowody. W: J.R.R. Tolkien: Władca Pierścieni. przeł. M. Skibniewska. T. 3: Powrót Króla. Warszawa: 2002, s. 501. Data śmierci podana za: Dodatek B Kronika Lat (Kronika Królestw Zachodnich). W: J.R.R. Tolkien: Władca Pierścieni. przeł. M. Skibniewska. T. 3: Powrót Króla. Warszawa: 2002, s. 488.
  Według Kalendarza Namiestników miesiąc ten zwał się Súlimë. Dokładne informacje o kalendarzach Śródziemia zawarte są w Dodatku D Kalendarz Shire’u.
  Pozostałe daty roczne w tym artykule podano za: Dodatek B Kronika Lat (Kronika Królestw Zachodnich). W: J.R.R. Tolkien: Władca Pierścieni. przeł. M. Skibniewska. T. 3: Powrót Króla. Warszawa: 2002, s. 478-479, 481.
 2. R. Derdziński: Indeks. W: J.R.R. Tolkien: Władca Pierścieni. przeł. M. i C. Frąc. T. 3: Powrót Króla. Warszawa: 2002, s. 386.
 3. Patrz: Edda poetycka. przeł. i opr. A. Załuska-Strömberg. Ossolineum, 1986, s. 6.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

 • John Ronald Reuel Tolkien: Hobbit, czyli tam i z powrotem. przeł. Maria Skibniewska. Warszawa: Wydawnictwo Iskry, 1997. ISBN 83-207-1681-0.
 • John Ronald Reuel Tolkien: Władca Pierścieni. przeł. Maria Skibniewska. T. 1: Drużyna Pierścienia. Warszawa: Warszawskie Wydawnictwo Literackie Muza SA, 2002. ISBN 83-7319-172-0.
 • Edda poetycka. przeł. i opr. Apolonia Załuska-Strömberg. Wrocław-Warszawa-Kraków-Gdańsk-Łódź: Zakład Narodowy im. Ossolińskich - Wydawnictwo, 1986, seria: Biblioteka Narodowa, seria II, nr 214. ISBN 83-04-01852-7.
 • Ryszard Derdziński: Indeks. W: John Ronald Reuel Tolkien: Władca Pierścieni. przeł. Maria i Cezary Frąc. T. 3: Powrót Króla. Warszawa: Wydawnictwo Amber, 2002, s. 383-397. ISBN 83-7245-884-7.

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]