Dôme des Invalides

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Kościół św. Ludwika des Invalides w Paryżu
Dôme de Saint-Louis-des-Invalides
Ilustracja
Państwo  Francja
Miejscowość Paryż
Wyznanie katolickie
Kościół rzymskokatolicki
Wezwanie św. Ludwika
Położenie na mapie Paryża
Mapa lokalizacyjna Paryża
Kościół św. Ludwika des Invalides w Paryżu
Kościół św. Ludwika des Invalides w Paryżu
Położenie na mapie Île-de-France
Mapa lokalizacyjna Île-de-France
Kościół św. Ludwika des Invalides w Paryżu
Kościół św. Ludwika des Invalides w Paryżu
Położenie na mapie Francji
Mapa lokalizacyjna Francji
Kościół św. Ludwika des Invalides w Paryżu
Kościół św. Ludwika des Invalides w Paryżu
Ziemia48°51′36″N 2°18′43″E/48,860000 2,311944
Wnętrze kościoła Saint-Louis-des-Invalides
Grób Napoleona

Kościół Inwalidów, Tum Inwalidów (fr. Dôme des Invalides) – monumentalny paryski kościół wzniesiony w 1706 roku przez Jules'a Hardouin-Mansarta na polecenie Króla Słońce, Ludwika XIV. Znajduje się w nim sarkofag z prochami Napoleona Bonaparte.

Historia[edytuj]

Budowa została rozpoczęta w 1677. Pierwotnym celem budowli, przeznaczonej do wyłącznego użytku króla, miało być miejsce spoczynku rodziny królewskiej. Tak się jednak nie stało, gdyż zrezygnowano z tych planów po śmierci Ludwika XIV. W 1840 decyzją króla Ludwika Filipa do Paryża sprowadzono szczątki Napoleona Bonaparte z Wyspy Św. Heleny. Ciało zostało zabalsamowane i zamknięte w sześciu trumnach (jedna z cyny, druga z mahoniu, trzecia i czwarta z ołowiu, piąta z hebanu, a ostatnia wyrzeźbiona z fińskiego, czerwonego porfiru), jednak ceremonia pogrzebowa odbyła się dopiero w 1861 (2 kwietnia), gdyż dopiero wtedy krypta i sarkofag były gotowe. Epitafium Napoleona I mówi: „Niech śpi pod tą kopułą, to hełm na głowę giganta”.

Oprócz Napoleona Bonaparte w świątyni pochowani są również marszałkowie: Ferdinand Foch, Sebastian Vauban, Turenne, Louis Lyautey, Alphonse Juin oraz Józef Bonaparte (najstarszy brat Napoleona I), Hieronim Bonaparte (najmłodszy brat) i Napoleon II Bonaparte.

Militarne osiągnięcia Napoleona są przedstawione w postaci Zwycięstw otaczających kryptę, których nazwy są wygrawerowane w marmurowej podłodze – Austerlitz, Jena, Marengo i in. Jego osiągnięcia dla państwa są wyrzeźbione na niższym reliefie dłuta Simarta, który ozdabiał ściany krypty (pacyfikacja kraju, scentralizowanie administracji i in.). Pod posągiem Napoleona znajdują się zwłoki jego syna Napoleona II, zwanego Orlątkiem (L'Aiglon).

Architektura[edytuj]

Kościół posiada widoczną z daleka kopułę, pozłoconą po raz pierwszy w 1715, a odnowioną w 1989, do czego użyto 12 kg złota. Wewnątrz pod kopułą znajduje się fresk namalowany przez Charles'a de La Fosse, który także był ostatnio poddany renowacji.

Iglica kościoła wznosi się na wysokość 105,16 metrów[1].

Zobacz też[edytuj]

Przypisy

  1. Emporis: Dôme des Invalides (ang.). [dostęp 2009-09-16].