Dąb papieski

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Dęby papieskie w Polsce
Katowice Panewniki
Stary Licheń
Jelcz Laskowice
Olecko
Olsztyn

Dąb papieski – określenie stosowane w stosunku do dębów zasadzonych w różnych miejscach Polski z sadzonek pochodzących z żołędzi poświęconych przez Jana Pawła II.

Historia papieskich dębów zaczęła się 28 kwietnia 2004, w czasie jednej z pielgrzymek polskich leśników. To wtedy leśnicy zawieźli 2,5 kg nasion Chrobrego, najstarszego dębu szypułkowego w Polsce, do Watykanu (wiek dębu Chrobrego ocenia się na 745 lat). Do Polski nasiona wróciły z błogosławieństwem Jana Pawła II i od tej pory każdy „potomek” Chrobrego nazywany jest dębem papieskim.

W maju 2004 żołędzie otrzymały certyfikat i świadectwo pochodzenia. Następnie trafiły do gospodarstwa szkółkarskiego w Nędzy, należącego do nadleśnictwa w Rudach Raciborskich. 630 nasion dojrzewało tam dwa lata, najpierw w pawilonach foliowych, później pod gołym niebem. Przetrwało 514 sadzonek. W tym czasie „dzieci” Chrobrego zostały podzielone między nadleśnictwa, szkoły, seminaria duchowne i sanktuaria w całej Polsce. Każda sadzonka posiada stosowny certyfikat z nadanym kolejnym numerem. Ze względu na duże zainteresowanie sadzonkami dwie dorodne sadzonki dębu papieskiego ze szkółki leśnej w Nędzy zostaną przekazane laboratorium leśnemu w Sycowie i rozmnożone in vitro.

Ponieważ są to drzewka szczególne, ich sadzenie w całym kraju odbywa się w sposób uroczysty z udziałem duchowieństwa i władz lokalnych. Zamierzeniem leśników polskich jest, aby te dęby rosły w całym kraju, w miejscach szczególnie związanych z działalnością Jana Pawła II i żeby były żywym i długowiecznym – jak dąb Chrobry – pomnikiem czasów, gdy był papieżem.

Dęby papieskie są jednym z obiektów odwiedzanych w ramach zdobywania Pielgrzymiej Odznaki Krajoznawczej „Śladami Jana Pawła II”[1][2]. Regulamin tej odznaki zawiera załącznik z listą 410 dębów wraz z podaniem ich lokalizacji[3].

Lokalizacja dębów papieskich[edytuj | edytuj kod]

Głogów Małopolski[edytuj | edytuj kod]

Pierwszy Dąb Papieski na Podkarpaciu posadzono w Głogowie Małopolskim 2 kwietnia 2007 podczas uroczystości poświęcenia kamienia węgielnego dla nowo budowanego kościoła w Głogowie-Niwie. Na Podkarpaciu planowano posadzić w 2007 29 sztuk Dębów Papieskich.

W uroczystości oprócz wiernych wzięli udział: ks. bp Kazimierz Górny, ordynariusz Diecezji Rzeszowskiej, Kazimierz Rokita, burmistrz Głogowa Małopolskiego i ks. Adama Samel, proboszcz parafii Głogów. W samym akcie sadzenia asystowali leśnicy z Nadleśnictwa Głogów z nadleśniczym, Jerzym Chłopkiem i zastępcą nadleśniczego, Anną Bondar–Zabiciel, która na ręce miejscowego proboszcza przekazała certyfikat nr 143, stwierdzający autentyczność pochodzenia dębu.

Jelcz-Laskowice[edytuj | edytuj kod]

W I rocznicę śmierci Jana Pawła II władze Jelcza-Laskowic ufundowały Pomnik Jana Pawła II. Został on usytuowany na placu Jana Pawła II, a wykonał go kamieniarz Bogdan August. Wcześniej za miejscem, gdzie obecnie znajduje się pomnik rósł „Dąb Papieski”, który wiosną 2007 zastąpiony został nową sadzonką.

Kalwaria Pacławska[edytuj | edytuj kod]

15 maja 2006 roku odbyła się do Kalwarii Pacławskiej doroczna pielgrzymka leśników Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Krośnie. Leśnicy i ich rodziny o godz. 10:00 rozpoczęli swoje pielgrzymowanie Drogą Krzyżową po dróżkach kalwaryjskich. Następnie w sanktuarium została odprawiona uroczysta msza. Uroczystość uświetnił zespół sygnalistów myśliwskich z Brzegów Dolnych. Po mszy na placu przed kościołem został posadzony dąb papieski. Dąb rośnie na placu przed kościołem Sanktuarium Męki Pańskiej i Matki Bożej Kalwaryjskiej.

Katowice[edytuj | edytuj kod]

Dąb posadzono 18 maja 2008 na placu obok bazyliki św. Ludwika w katowickiej dzielnicy Panewniki. Sadzonka została przywieziona ze szkółki w Rudach Raciborskich. Oznaczona jest numerem 60. Obok drzewa, podarowanego przez leśników z Nadleśnictwa Katowice, ulokowano granitowy głaz z napisem: „Dąb Papieski posadzony 18 maja 2008 roku dla upamiętnienia pontyfikatu Wielkiego Polaka Ojca Świętego Jana Pawła II w 100. rocznicę poświęcenia bazyliki mniejszej w Panewnikach. Parafianie, Franciszkanie, Leśnicy Nadleśnictwa Katowice”. W ceremonii wzięli m.in. udział: senator Krystyna Bochenek, prowincjałowie − Ezdrasz Biesok i Damian Szojda[4][5].

Łochowice[edytuj | edytuj kod]

Dąb posiadający certyfikat nr 442 został uroczyście posadzony w dniu 20 maja 2006 roku na placu przy zabytkowym kościele w Łochowicach, będącym świątynią filialną parafii w Osiecznicy. W uroczystościach, przy udziale mieszkańców i przybyłych gości, udział wzięli: starosta krośnieński – Wiesław Mackowicz, burmistrz Krosna Odrzańskiego – Andrzej Chinalski, nadleśniczy Nadleśnictwa Krosno – Adam Ostrowski, sołtys Łochowic – Adam Śliwczyński, proboszcz parafii wojskowej w Krośnie Odrzańskim – Edward Olech, proboszcz parafii w Osiecznicy – ks. Andrzej Nowak. Obok Dębu Papieskiego posadzono także dwa dęby krośnieńskie, które pełnią rolę świadków i strażników wydarzenia oraz ustawiono kamień z pamiątkową tablicą. Akt erekcyjny wraz z certyfikatem został złożony pod korzeniami Dębu. Papież Jan Paweł II podczas pobytu na terenie diecezji zielonogórsko-gorzowskiej, w swoim przemówieniu, wiele uwagi poświęcił pięknu przyrody tych ziem[potrzebny przypis].

Olecko[edytuj | edytuj kod]

W Olecku Dąb Papieski posadzony został na rynku, przed kościołem i obok pomnika Jana Pawła II.

Olsztyn[edytuj | edytuj kod]

14 października 2007 tuż przy gmachu nowej Biblioteki Uniwersyteckiej w Olsztynie odbyła się uroczystość posadzenia jednej z ostatnich sadzonek. Uroczystość poprzedzona była mszą odprawioną w kościele akademickim pw. św. Franciszka. Po posadzeniu dębu odbył się akt wmurowania pamiątkowej tablicy z napisem „Quercus in memoriam Joannis Pauli II Papae”. Kortowski Dąb Papieski ma numer 196. W zamyśle pomysłodawców sąsiedztwo Biblioteki Uniwersyteckiej, symbolu wiedzy i dębu symbolu siły, trwania i pamięci, powinny skłaniać do refleksji.

Przybyszew[edytuj | edytuj kod]

Dąb Papieski uroczyście posadzony na terenie podległym RDLP w Radomiu. Uroczystość w miejscowości Przybyszew zaszczycił swoją osobą prymas Polski Józef Glemp. Uroczystości z udziałem okolicznych mieszkańców odbyły się w kościele pw. Świętych Apostołów Piotra i Pawła w miejscowości Przybyszew. Ze strony leśników wzięli w nich udział Dyrektor Generalny Lasów Państwowych Andrzej Matysiak, Dyrektor Dariusz Bąk i leśnicy RDLP w Radomiu. Obok dębu stanął głaz z wyrytą pamiątkową tablicą, pod którym została zakopana tuba ze stali nierdzewnej. W jej wnętrzu znalazł się certyfikat autentyczności z numerem drzewka oraz akt informujący o osobach uczestniczących w uroczystości posadzenia.

Puck[edytuj | edytuj kod]

W Pucku Dąb Papieski rośnie u zbiegu ulic Ceynowy i Żeglarzy.

Szydłowiec[edytuj | edytuj kod]

Dąb w Szydłowcu został posadzony w 2006 przez przedstawicieli władz miasta na terenie Zespołu Szkół im. Jana Pawła II w Szydłowcu w czasie jego święta.

Toruń[edytuj | edytuj kod]

Uroczystość posadzenia Dębu Papieskiego przy Wyższym Seminarium Duchownym w Toruniu odbyła się w niedzielę 2 kwietnia 2007, w drugą rocznicę śmierci papieża Jana Pawła II. Dąb posadzili: ks. bp Andrzej Suski ordynariusz toruński, wiceminister rolnictwa Jan Krzysztof Ardanowski, wojewoda kujawsko-pomorski Józef Ramlau, prezydent Torunia Michał Zaleski, przewodniczący Rady Miasta Torunia Józef Jaworski, gospodarz miejsca – JM rektor seminarium ks. Krzysztof Lewandowski oraz dyrektor Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Toruniu Janusz Karczmarek. W uroczystości uczestniczyli księża, siostry zakonne i klerycy Wyższego Seminarium Duchownego oraz leśnicy z biura RDLP i nadleśnictw sąsiadujących Toruniem: Cierpiszewo, Gniewkowo, Solec Kujawski, Toruń. Certyfikat dębu papieskiego, wydany przez dyrektora generalnego Lasów Państwowych Andrzeja Matysiaka, oznaczony kolejnym numerem 355, oprawiony w ramy został uroczyście przekazany przez dyrektora RDLP w Toruniu Janusza Kaczmarka JM Rektorowi ks. dr. Krzysztofowi Lewandowskiemu na „wieczną rzeczy pamiątkę”. Certyfikat jest przechowywany na honorowym miejscu w Wyższym Seminarium Duchownym.

Trzebcz[edytuj | edytuj kod]

Sadzonka posadzona została na granicy między diecezją legnicką a zielonogórsko-gorzowską, na wzgórzu między wsiami Trzebcz a Komorniki. Inicjatorem sprowadzenia Dębu Papieskiego był ówczesny dziekan dekanatu polkowickiego Marian Kopko. Uroczyste posadzenie sadzonki w kwietniu 2006 roku zapoczątkowało tradycję wielkopiątkowej drogi krzyżowej z Polkowic poprzez lasy „do Dębu”. Na szczyt wzgórza, na którym rośnie drzewko, prowadzi droga, wzdłuż której posadzone były dęby czerwone. Podczas wielkiej suszy w lecie 2006 roku wszystkie drzewka posadzone w kwietniu, poza papieskim, uschły.

Pustkowo[edytuj | edytuj kod]

Sadzonka „Dębu papieskiego” o numerze 155 posadzona została 16 września 2012 r. w nadmorskim Pustkowie podczas mszy w V rocznicę wzniesienia Bałtyckiego Krzyża Nadziei będącego niemal wierną repliką krzyża na Giewoncie. Uroczystego wkopania sadzonki dokonali abp archidiecezji szczecińsko-kamieńskiej Andrzej Dzięga, przewodnicząca Rady Gminy Rewal Joanna Drzewińska–Dąbrowska, proboszcz parafii Rewal Krzysztof Przybyło i inni księża, prezes Katolickiego Stowarzyszenia Kolejarzy Polskich Koła Szczecin Marian Hernik, Sekretarz Katolickiego Stowarzyszenia Kolejarzy Polskich Koła Szczecin Bogdan Kowalczys, sołtys Pustkowa Władysław Hagaj.

Warszawa[edytuj | edytuj kod]

W Warszawie dąb papieski, któremu nadano imię Jana Pawła II, został posadzony przy bazylice katedralnej św. Michała i św. Floriana (od strony ul. Sierakowskiego). Drzewko jest darem leśników warszawskich.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. R.H. Orlicz: Regulamin Pielgrzymiej Odznaki Krajoznawczej (POK) „Śladami Jana Pawła II” (pol.). W: Koło PTTK nr 24 „MSW” [on-line]. www.msw-pttk.org.pl. [dostęp 2021-01-25].
  2. Zbigniew Lewandowski: Odznaki krajoznawcze i regionalne Polskiego Towarzystwa Turystyczno Krajoznawczego. Lublin: Wyd. WSSP im. Wincentego Pola w Lublinie, 2008, s. 109–110. ISBN 978-83-60594-44-5.
  3. R.H. Orlicz: Załącznik nr 3 do Regulaminu Pielgrzymiej Odznaki Krajoznawczej (POK) „Śladami Jana Pawła II” (pol.). W: Koło PTTK nr 24 „MSW” [on-line]. www.msw-pttk.org.pl. [dostęp 2021-01-25].
  4. Zasadzono dąb papieski. mojekatowice.pl, 2008-05-19. [dostęp 2011-06-28].
  5. Sześćdziesiąty żywy pomnik papieski. www.krystynabochenek.pl, 2008-05-21. [dostęp 2011-06-28]. [zarchiwizowane z tego adresu (2008-06-12)].