Dębno (powiat brzeski)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Inne znaczenia Ten artykuł dotyczy wsi w woj. małopolskim w powiecie brzeskim. Zobacz też: inne znaczenia tego słowa.
Dębno
Zamek w Dębnie
Zamek w Dębnie
Państwo  Polska
Województwo małopolskie
Powiat brzeski
Gmina Dębno
Liczba ludności (2008) 1601[1]
Strefa numeracyjna (+48) 14
Kod pocztowy 32-852
Tablice rejestracyjne KBR
SIMC 0818841
Położenie na mapie województwa małopolskiego
Mapa lokalizacyjna województwa małopolskiego
Dębno
Dębno
Położenie na mapie Polski
Mapa lokalizacyjna Polski
Dębno
Dębno
Ziemia 49°57′59″N 20°43′11″E/49,966389 20,719722
Strona internetowa miejscowości

Dębnowieś w Polsce położona w województwie małopolskim, w powiecie brzeskim, w gminie Dębno przy drodze krajowej nr 94. W latach 1975-1998 miejscowość należała administracyjnie do województwa tarnowskiego.

Wieś, lokowana na prawie średzkim, powstała być może w początkach XIII wieku. Rok jej osadzenia nie jest znany. Pierwszy dokument wymieniający jej nazwę (zatem świadczący o wcześniejszym istnieniu osady) pochodzi z 1274 roku.

Nazwa[edytuj | edytuj kod]

Nazwę miejscowości w zlatynizowanej staropolskiej formie Dambno wymienia w latach (1470-1480) Jan Długosz w księdze Liber beneficiorum dioecesis Cracoviensis[2].

Zamek w Dębnie[edytuj | edytuj kod]

 Osobny artykuł: Zamek w Dębnie.

Wśród zabytków Dębna wyróżnia się późnogotycki zamek rycerski wybudowany między 1470 a 1480 rokiem przez Jakuba z Dębna herbu Odrowąż, kanclerza wielkiego koronnego, wojewodę sandomierskiego i kasztelana krakowskiego. Wcześniej w tym samym miejscu wznosił się drewniany gródek komesa Świętosława z rodu Gryfitów, kasztelana wiślickiego. Zamek w 1583 roku znalazł się w posiadaniu Węgra Ferenca Wesseliniego, sekretarza króla Stefana Batorego; Wesselini zmodernizował swą siedzibę w duchu włoskiego renesansu.

Po zmiennych kolejach losu zamek przeszedł w ręce zamożnej małopolskiej rodziny Tarłów, pieczętującej się herbem Topór. W roku 1836 wieś Dębno wraz z zamkiem przejęli Józef i Teresa Jastrzębscy i za ich sprawą wokół zamku powstały stawy. Jak każdy stary zamek, również ten w Dębnie owiany jest strasznymi i mrożącymi krew w żyłach legendami. Najbardziej znana jest opowieść o zamurowanej Tarłównie, która ponoć o północy wędruje po zamku i okolicznych wzniesieniach.

Inne zabytki[edytuj | edytuj kod]

Godne uwagi są też: późnogotycki kościół pw. św. Małgorzaty, który został wybudowany w latach 1470-1504 z fundacji kasztelana Jakuba z Dębna[3]; kamienne figury św. Jana Nepomucena, Chrystusa Frasobliwego i św. Kingi oraz neogotycka kaplica grobowa rodziny Jastrzębskich wzniesiona w 1906 roku na cmentarzu parafialnym.

Turniej rycerski[edytuj | edytuj kod]

Dębno
Dębno, Turniej Rycerski 2004
Dębno, Turniej Rycerski 2004

Największą imprezą w Dębnie jest coroczny Międzynarodowy Turniej Rycerski "O Złoty Warkocz Tarłówny", którego organizatorami są Dębińskie Centrum Kultury, Muzeum Okręgowe w Tarnowie oraz Urząd Gminy Dębno. Patronat honorowy przyjmowali prezydent Rzeczypospolitej Polskiej, minister kultury, marszałek województwa małopolskiego i starosta powiatu brzeskiego. Jest to jednodniowa impreza organizowana na ogół w ostatnią niedzielę września. Biorą w niej udział bractwa rycerskie z kraju i zagranicy. Widowisko to przyciąga do Dębna ok. 20 tysięcy widzów

Przypisy

  1. Urząd Gminy Dębno
  2. Joannis Długosz Senioris Canonici Cracoviensis, "Liber Beneficiorum", Aleksander Przedziecki, Tom II, Kraków 1864, str. 271.
  3. Zabytkowe kościoły diecezji tarnowskiej [dostęp 2012-09-03]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]