Dębowa (góra)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Ten artykuł dotyczy szczytu w Masywie Śnieżnika. Zobacz też: inne miejsca o tej nazwie.
Dębowa
Ilustracja
Widok od wschodu
Państwo  Polska
Pasmo Sudety
Masyw Śnieżnika
Krowiarki
Wysokość 506 m n.p.m.
Położenie na mapie Sudetów
Mapa lokalizacyjna Sudetów
Dębowa
Dębowa
Ziemia50°21′52″N 16°39′03″E/50,364444 16,650833
Widok od zachodu
Wapniarka (po lewej) i Dębowa (po prawej), widok od wschodu

Dębowa, Dębowa Góra – wzniesienie 506 m n.p.m. w południowo-zachodniej Polsce w Sudetach Wschodnich, w Masywie Śnieżnika - Krowiarkach.

Położenie[edytuj | edytuj kod]

Wzniesienie położone jest w Sudetach Wschodnich, w północno-zachodniej części Masywu Śnieżnika, na północno-zachodnim krańcu długiego grzbietu odchodzącego od Śnieżnika, w północno-zachodniej części Krowiarek, około 2,4 km, na południowy zachód od miejscowości Żelazno. Po południowo-zachodniej stronie góry u podnóża, położona jest miejscowość Gorzanów.

Jest to niewielkie wzniesienie, w kształcie kopca, o dość stromych zboczach z niewyraźnie podkreśloną częścią szczytową, położoną na wierzchołkowym grzbiecie na końcu pasma. Od północnego zachodu graniczy z Goryczką, a od południowego wschodu z Wapniarką. W południowej części wyrasta niewyraźny grzbiet zwany Antonówką. Na zboczach wśród lasu, występują pojedyncze wapienne skałki.

Budowa geologiczna[edytuj | edytuj kod]

Wzniesienie o zróżnicowanej budowie geologicznej, zbudowane ze skał metamorficznych - głównie łupków łyszczykowych, a podrzędnie z wapieni krystalicznych – marmurów kalcytowych i dolomitowych serii strońskiej, będącej częścią metamorfiku Lądka i Śnieżnika.

Roślinność[edytuj | edytuj kod]

Dębowa Góra porośnięte jest roślinnością kserotermiczną. Wzniesienie w całości wraz ze zboczem grzbietowym zajmuje las mieszany regla dolnego, pozostałe zbocza, poniżej wysokości 375 m n.p.m., zajmują łąki i częściowo pola uprawne.

Historia[edytuj | edytuj kod]

Kaplicę na Antonówce w 1660 roku wybudował ówczesny właściciel Gorzanowa hr. J. F. von Herberstein, a w 1665 roku poświęcił arcybp praski Ernest Harrach. Jest to budowla centralna na rzucie czterech przecinających się walców, przykryta kopulastym dachem z latarnią. W skromnym wnętrzu, klasycystyczne ołtarz główny z wizerunkiem patrona. Ponadto znajdują się tu jeszcze barokowe rzeźby MB Bolesnej, posąg klęczącego św. Onufrego i Ecce Homo z XVIII wieku. Przy ścieżce rzeźbiarska scena Piety pod krzyżem z 1734 roku, w której Chrystus przedstawiony jest w pozycji półleżącej u stóp Matki. Fundatorem rzeźby był Jan Józef Marx. Kaplica wraz z figurami i przydrożnymi kapliczkami w przeszłości stanowiła miejsce pielgrzymek.

Turystyka[edytuj | edytuj kod]

Obok szczytu przechodzi zielony szlak turystyczny, prowadzący z Romanowa do Bystrzycy Kłodzkiej. Prowadzi on południowym zboczem góry.

U podnóża południowego zbocza Dębowej, na miejscu nazywanym Antonówka stoi kaplica św. Antoniego Padewskiego z drugiej połowy XVII wieku. Kaplica wpisana jest do rejestru zabytków pod poz. 213/1985 z dn. 22.12.1971 r.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

  • Słownik Geografii Turystycznej Sudetów, tom 16 Masyw Śnieżnika, Góry Bialskie, red. Marek Staffa, Wydawnictwo PTTK "KRAJ", Warszawa 1993, ​ISBN 83-7005-095-6