Dębowiec (Beskid Śląski)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Dębowiec
Ilustracja
Państwo

 Polska

Pasmo

Beskid Śląski

Wysokość

686 m n.p.m.

Położenie na mapie Beskidu Śląskiego
Mapa konturowa Beskidu Śląskiego, u góry po prawej znajduje się czarny trójkącik z opisem „Dębowiec”
Ziemia49°46′48″N 19°00′52″E/49,780000 19,014444
Dębowiec, stok narciarski

Dębowiec (686 m n.p.m.; niem. Seniorberg) – szczyt w Beskidzie Śląskim, niewybitne wzniesienie w grzbiecie, który ciągnie się na północ od Szyndzielni, obniżając się nad Olszówkę Górną. Zbocza miejscami porośnięte czysto bukowymi drzewostanami, jednymi z najładniejszych w Beskidzie Śląskim.

Schronisko turystyczne na Dębowcu

Z polany pod Dębowcem (536 m n.p.m., na wschód od szczytu) roztacza się panorama na Bielsko-Białą i Magurkę Wilkowicką. Na górnym skraju polany znajduje się schronisko turystyczne[1], jedno z najstarszych w polskich Beskidach. Budynek (520 m n.p.m.) jest starszy niż schroniska na Szyndzielni, ale tamten obiekt od początku służył jako schronisko, natomiast na Dębowcu funkcjonowała początkowo gospoda dla turystów, później przekwalifikowana na schronisko. W chwili obecnej budynek nie oferuje już noclegów, jest to „Gospoda Dębowiec”. Poniżej schroniska na środku polany księża pallotyni zbudowali kaplicę, w niedzielę w okresie letnim odprawiana jest msza przez księży z parafii pw. św. Andrzeja Boboli. W połowie polany w drewnianej chacie mieści się dyżurka GOPR. Przy schronisku znajduje się węzeł szlaków turystycznych na Szyndzielnię, Klimczok, Błatnią i do Bielska-Białej.

Do schroniska prowadzi wygodna droga, dlatego polana pod Dębowcem stanowi miejsce niedzielnych spacerów bielszczan. Szczyt leży w granicach administracyjnych miasta Bielsko-Biała. Od 2001 roku funkcjonuje tu rekreacyjny tor saneczkowy „Słoneczna polana pod Dębowcem” – jest to suchy tor saneczkowy o długości 410 metrów (3 tunele, 3 łuki pełne), wyciąg o dł. 115 m, tor w pełni oświetlony, zimą rynna jest ogrzewana. 18 stycznia 2013 r. na północnym stoku Dębowca oddano do użytku całoroczny Bielsko-Bialski Ośrodek Rekreacyjno-Narciarski „Dębowiec”. W skład Ośrodka wchodzą: kolej kanapowa o dł. 600 m, wyciąg zaczepowy dla dzieci o dł. 85 m, trasa do nauki jazdy na nartach, snowpark, ścianka wspinaczkowa, siłownia na świeżym powietrzu, plac zabaw dla dzieci, ścieżka dydaktyczna i parking na 110 samochodów. Trasa zjazdowa jest sztucznie naśnieżana oraz oświetlona.

Często polana pod Dębowcem, gdzie znajduje się schronisko, jest błędnie utożsamiana z samym szczytem, który znajduje się w odległości około 1km od polany. Przez szczyt Dębowca prowadzi zielony szlak na Szyndzielnię.

Na skraju polany, tuż przy drodze prowadzącej wzdłuż toru saneczkowego, znajduje się duży głaz zwany „Kamieniem Seniora”. Upamiętnia on miejsce śmierci cenionego bielskiego pastora ewangelickiego – Józefa Schimke.

Szlaki turystyczne[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Tomasz Biesik: Schroniska górskie dawniej i dziś. Beskid Mały i Beskid Śląski. Bielsko-Biała: Wyd. „Logos” Agnieszka Korzec-Biesik, 2013, s. 80–86. ISBN 978-83-925599-3-1.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

  • Barański Mirosław J. – Beskid Śląski. Pasmo Klimczoka i Równicy. Przewodnik turystyczny. Seria "Polskie góry" – nr 2. Wydawnictwo PTTK "Kraj", Warszawa 1995, ISBN 83-7005-360-2;
  • Beskid Śląski. Mapa turystyczna 1:50 000, wyd. "Compass", wyd. II, Kraków 2004, ISBN 83-89165-68-6.