Długa (rzeka)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Długa
Ilustracja
Rzeka Długa w pobliżu Ossowa
Kontynent

Europa

Państwo

 Polska

Województwo

 mazowieckie

Rzeka
Długość ok. 47 km
Kod statystyczny

23919

Źródło
Miejsce rejon Mińska Mazowieckiego
Współrzędne

52°13′14″N 21°35′12″E/52,220556 21,586667

Ujście
Recypient

Kanał Żerański

Miejsce Warszawa-Białołęka
Wysokość

ok. 81 m n.p.m.

Współrzędne

52°21′23″N 21°02′02″E/52,356389 21,033889

Położenie na mapie województwa mazowieckiego
Mapa konturowa województwa mazowieckiego, w centrum znajduje się punkt z opisem „źródło”, powyżej na lewo znajduje się również punkt z opisem „ujście”
Położenie na mapie Polski
Mapa konturowa Polski, po prawej znajduje się punkt z opisem „źródło”, natomiast blisko centrum na prawo znajduje się punkt z opisem „ujście”

Długa (oficjalny hydronim[1]; w dolnym biegu, poniżej Marek znana jako Kanał Markowski) – rzeka w województwie mazowieckim.

Opis[edytuj | edytuj kod]

Długa ma źródła w okolicy ulicy Polnej w Starej Niedziałce na północ od Mińska Mazowieckiego (obecnie w miejscu tym przechodzi autostrada A2) i płynąc na zachód przepływa przez Halinów (spiętrzona w postaci stawów), Okuniew, Ossów, Zielonkę i Marki i wpada do Kanału Żerańskiego w warszawskiej dzielnicy Białołęka w okolicy ulicy Kobiałka. Całkowita długość rzeki wynosi około 47 km.

Głównymi dopływami Długiej są:

  • Ząza (struga, dawniej Zonza, prawostronny, identyfikator PRNG 160258, długość ok. 20 km) – ma swoje źródła w okolicach wsi Szymankowszczyzna i Ładzyń (blisko bo ok. 4 km od źródeł Długiej, bywa też niewłaściwie utożsamiana z nią całą), uchodzi do Długiej w Okuniewie,
  • Czarna Struga (dawniej Cięciwa, prawostronny, identyfikat PRNG 18931) – krótki (ok. 10 km) ciek wypływający z bagien nad brzegiem rzeki Czarnej pomiędzy miejscowościami Majdan, Kolno i Trzcinka, a dawniej prowadzący wody całego górnego biegu Czarnej do obecnego ujścia do Długiej pod Ossowem[2][3].

Obecnie rzeka nie jest odbiornikiem wód opadowych z kanalizacji deszczowej, choć w dolnym jej biegu widać wezbrania wód w związku z opadami. W związku z intensywnym rozwojem zabudowy Białołęki planowane jest wykorzystanie rzeki i jej dopływów znanych jako Obiekt Lewandów I z Doprowadzalnikami F i G oraz Rowu Magenta jako miejsca odbioru wód opadowych z dzielnic Białołęka i Rembertów[4].

Rzeka na terenie miasta Zielonki jest obwałowana na odcinku 2,5 km wałami przeciwpowodziowymi.

Badania przeprowadzone w roku 2002 wykazały, że była to najbardziej zanieczyszczona rzeka na terenie powiatu wołomińskiego[5][6].

Rzeka Długa w Markach


Przypisy[edytuj | edytuj kod]