Długi John Silver

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Długi John Silver prowadzi Jima Hawkinsa, ilustracja N. C. Wyeth, 1911

John „Długi John” Silver – postać fikcyjna występująca w powieści Roberta Louisa Stevensona Wyspa skarbów.

Jest piratem z załogi kapitana Flinta, później przywódcą zbuntowanej załogi statku Hispaniola. Nazywany przez kompanów „Długim Johnem” oraz „Rożnem” (w innym tłumaczeniu „Patelnią”) ze względu na pełnioną przez niego funkcję kucharza okrętowego. Posiadał papugę arę zieloną o imieniu Kapitan Flint, która bardzo klęła i potrafiła "do utraty tchu" krzyczeć słowo „talary!”. John Silver nie miał lewej nogi, nie zastąpił jej drewnianą protezą, lecz poruszał się skacząc na jednej nodze lub opierając się o drewnianą kulę, która niekiedy służyła mu za broń. Doskonale posługiwał się nożem, kordelasem i pistoletem. Na pozór był niegroźnym kaleką, w rzeczywistości potrafił bezwzględnie i bez większych trudności rozprawić się ze swoim przeciwnikiem. Zaprzyjaźnił się z chłopcem Jimem Hawkinsem (głównym bohaterem powieści) i nie pozwolił go zabić.

Silver na ekranie[edytuj | edytuj kod]

Aktorzy, którzy odgrywali postać Silvera w ekranizacji Wyspy skarbów to m.in.:

Według głównego kustosza wystawy historii piractwa w kinematografii w Museum of London najlepszą kreację postaci Silvera stworzył Charlton Heston w filmie z roku 1990[1], a wersja ta, zdaniem krytyków, jest najwierniejszą ekranizacją powieści.

W serialu Piraci z 2013 r. John Silver jest jedną z głównych postaci; akcja tego serialu jest niezależnym prequelem powieści Stevensona. W rolę Silvera wciela się Luke Arnold. Stacja wyemitowała 4 sezony serialu, ostatni w 2017 roku. W Polsce serial był emitowany przez stację Canal+.

Powstał także film animowany Disneya Planeta skarbów, która luźno oparta jest na powieści Stevensona. W tej wersji akcja dzieje się w kosmosie, zaś Silver jest cyborgiem. Posiada mechaniczną rękę (która może przemieniać się w szablę, pistolet, tasak, działo, kulę i kilka innych rzeczy), mechaniczną nogę oraz mechaniczne oko (które ma w sobie Roentgen oraz celownik). W oryginalnej wersji językowej Silverowi głosu użycza Brian Murray, a w polskiej wersji językowej robi to Janusz Gajos.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Pirates on Film – Part 4 – special extended edition. blog.museumoflondon.org.uk. [zarchiwizowane z tego adresu (2015-02-17)]..

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

  • R.L. Stevenson, Wyspa skarbów
  • Słownik bohaterów literackich, Bielsko-Biała 2006.