Dźwig okrężny

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
animated scheme of a paternoster
Winda paternoster

Paternoster lub dźwig okrężny jest dźwigiem, który właściwie pracuje jak przenośnik kubełkowy, składa się z szeregu otwartych kabin (zwykle dwuosobowych) połączonych w łańcuch, poruszających się z niewielką prędkością (0,30 – 0,45 m/s) w zamkniętej pętli w ruchu ciągłym (bez zatrzymywania się), gdy jedna strona porusza się w kierunku do góry, druga do dołu.

Zastosowanie[edytuj | edytuj kod]

Dźwigi typu paternoster były popularne w pierwszej połowie XX wieku, kiedy mogły przewozić więcej pasażerów niż standardowe dźwigi. Były popularne w Europie, szczególnie w budynkach użyteczności publicznej, mniej w Wielkiej Brytanii.

W Polsce urządzenie takie znajdowało się w Gliwicach na terenie zakładów Bumar Łabędy oraz w budynku Dyrekcji Północnej DOKP w Gdańsku. Do dziś zaś funkcjonuje:

Współczesność[edytuj | edytuj kod]

Obecnie, w wielu krajach zabronione jest stosowanie takich urządzeń, ze względu na wysoką wypadkowość. Także[potrzebne źródło] ze względu na dostęp dla osób niepełnosprawnych[2] takie urządzenia wychodzą z użycia. Obecnie eksploatuje się tylko stare urządzenia, których liczba ciągle maleje.

Nazwa paternoster ("Ojcze Nasz") została zapożyczona poprzez analogię do sznura modlitewnego paternoster.

Przypisy

  1. http://lwkz.pl/monument/show/id/893
  2. A. Kołodziejska: 35 tysięcy wind w Polsce stanowią zagrożenie. W: Informacyjna Agencja Radiowa [on-line]. 2012-02-04. [dostęp 2014-02-20].

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]