Dżabal Nafusa

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Dżabal Nafusa
Ilustracja
Kontynent Afryka
Państwo  Libia
Najwyższy szczyt 968 m n.p.m.
Długość ok. 350 km
Położenie na mapie Libii
Mapa konturowa Libii, u góry po lewej znajduje się czarny trójkącik z opisem „Dżabal Nafusa”
Ziemia31°52′N 11°48′E/31,866667 11,800000

Dżabal Nafusa[1] (arab.: جبل نفوسة, Jabal Nafūsah; berb: Adrar n Infusen) – górzysty płaskowyż w północno-zachodniej Libii.

Położenie[edytuj | edytuj kod]

Dżabal Nafusa leży w północno-zachodniej Libii, w Trypolitanii[2], biegnąc na wschód przez 190 km od granicy Tunezjii do koryta Kiklah i dalej na północny wschód przez 150 km do wzgórz w pobliżu wybrzeża Morza Śródziemnego w Al-Khums, gdzie przechodzi w płaskowyż o szerokości 19–26km[3].

Geografia[edytuj | edytuj kod]

Dżabal Nafusa to górzysty płaskowyż zbudowany z wapieni, gipsów i piaskowców, wznoszący się na wysokość 600 m n.p.m.[4] Najwyższe wzniesienia sięgają 968 m n.p.m.[2]

Wznosi się stromo na północy, a na południu opada łagodnie – za nim rozciąga się szeroki na 100–150 km pas wyżyn, do którego na południu przylega pustynia kamienista Al-Hamada al-Hamra[4]. Charakteryzuje się niższymi temperaturami powietrza niż w pozostałych częściach kraju – średnie roczne temperatury utrzymują się tu w granicach 17–18 °C[4]. W jego wschodniej części odnotowywane są jedne z najwyższych opadów na terenie Libii, przynoszone przez deszczowe wiatry z zachodu i północnego zachodu[4]. Płaskowyż porasta roślinność stepowa[5].

Obszar Dżabal Nafusa poprzecinany jest dolinami rzek okresowych, w których dzięki nawadnianiu uprawiane są oliwki i figowce[2]. Ponadto uprawiane są tu także morele, zboża, tytoń oraz ostnica mocna, z której wytwarzane są sznury, buty i papier[3].

Główne miasta Dżabal Nafusa to: Nalut, Dżadu, Jafran i Gharjan[3].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]