Dżimah Islamija

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj

Dżama'a Islamija jest militarną, fundamentalistyczną islamska organizacją w południowej Azji, która prowadzi walkę w imię utworzenia supermocarstwa w południowej Azji, szczególnie na terenach Indonezji, Singapuru, Brunei, Malezji, południowej Tajlandii i Filipin. "Jemaah Islamiyah" w słownictwie arabskim oznacza "Islamska Grupa" lub "Islamskie Społeczeństwo" i często używany przez organizację jest skrót JI. Organizacja prowadzi akcje terrorystyczne przeciwko Stanom Zjednoczonym i ich sojusznikom.

Rekrutacja, trenowanie, finansowanie i przeprowadzanie operacji terrorystycznych we współpracy pomiędzy JI i innymi organizacjami terrorystycznymi, takimi jak Al-Ka’ida, Grupa Abu Sayyaf, The Moro Islamic Liberation Front (MILF), The Misuari Renegade/Breakway Group (MRG/MBG) trwa już od wielu lat do dnia dzisiejszego.

Zamachy terrorystyczne przeprowadzone przez organizację Dżama'a Islamija[edytuj | edytuj kod]

O organizacji Dżama'a Islamija głośno usłyszano po tym, jak przeprowadziła 12 października 2002 roku zamachy bombowe na wyspie Bali, w wyniku którego zginęły lub zostały ranne setki osób. W dwóch atakach, przeprowadzonych przez terrorystów-samobójców, zginęły 202 osoby, głównie australijscy turyści. Po tym ataku amerykański Departament Stanu zaliczył organizację Dżama'a Islamija do najniebezpieczniejszych organizacji terrorystycznych na świecie.

Dżama'a Islamija jest również odpowiedzialna za zamach bombowy w 2003 roku na Hotel Marriott w Dżakarcie, w 2004 roku przeprowadziła zamach bombowy na australijską ambasadę w Dżakarcie (w wyniku którego zginęło 9 osób), a w 2005 roku ponownie zaatakowała na wyspie Bali (zginęło wtedy co najmniej 20 osób). JI jest również bezpośrednio lub pośrednio odpowiedzialna za dziesiątki zamachów bombowych w południowym Filipinach, głównie we współpracy z organizacją Abu Sayyaf. Jedną z kluczowych postaci w organizacji Dżama'a Islamija był Mohammad Top Noordin (zabity w 2009), który przygotowywał bomby, rekrutował osoby chętne do przeprowadzenia zamachów samobójczych i zdobywał środki na dalszą działalność.