Dżinsy

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Przykładowa para dżinsów

Dżinsy lub jeansy (ang. jeans) – rodzaj spodni zaprojektowanych w XIX wieku w USA przez Leviego Straussa (późniejszego założyciela firmy Levi Strauss & Co.)[1] z myślą o górnikach i farmerach. Jest to amerykański typ spodni roboczych uszytych z tkaniny bawełnianej typu dżins, wykonanej w splocie skośnym. Najczęściej koloru niebieskiego (blue jeans), gdzie barwnikiem jest pigment indygo, dawniej pozyskiwany z liści indygowca barwierskiego, od początku XIX w. produkowany głównie syntetycznie. Roczna produkcja niebieskich dżinsów wynosi ok. miliard sztuk[2]. Współcześnie tkanina, z której szyte są spodnie o tej nazwie, barwiona jest również na wiele innych kolorów. Pierwotny wzór z XIX wieku przetrwał w niezmienionej formie do dzisiaj[3] (istnieją jednak również wersje zmodyfikowane). Dżinsy dziś, tak jak kiedyś, mają zwykle 4 kieszenie (dwie z przodu i dwie aplikowane zewnętrznie z tyłu spodni) oraz małą piątą kieszonkę umieszczoną poniżej paska, ponad kieszenią prawą przednią.

Spodnie te ze względu na swoją wytrzymałość, praktyczną stylistykę i atrakcyjny sportowy krój, zyskiwały, począwszy od lat sześćdziesiątych XX wieku, szerokie uznanie wśród młodzieży, stając się najczęściej spotykanym elementem garderoby tej grupy wiekowej[3].

Ze względu na swoją ponadpokoleniową popularność, dżinsy zyskały status jednej z ikon popkultury XX wieku[3].


Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Patent-US139121 dla Leviego Straussa[1]
  2. Elmar Steingruber: Indigo and Indigo Colorants. W: Ullmann's Encyclopedia of Industrial Chemistry. 2004. DOI: 10.1002/14356007.a14_149.pub2.
  3. a b c 185. lat temu urodził się Oscar Levi Strauss, założyciel najstarszej fabryki jeansów (pol.). forsal.pl. [dostęp 2014-02-26].

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

  • Philippe Trétiack. Bleu comme l'enfer. „Elle (magazine)”, s. 186 à 192, 22 novembre 2011. ISSN 0013-6298.